Zagospodarowanie terenu między Ratuszem a Royal Wilanów

Jeden projekt - jeden wątek. Wątki będą systematycznie uzupełniane o ankiety pomagające wyrazić opinię o projekcie z kryteriami: NIEZBĘDNY, POTRZEBNY, NEUTRALNY, ZBĘDNY, SZKODLIWY. Jest to jedyna forma oceny projektów i wszelkie posty wartościujące projekt w samej dyskusji będą przez moderatorów usuwane. Dyskusja ma dotyczyć wyłącznie kształtu projektu.

Oceń projekt

NIEZBĘDNY
8
35%
POTRZEBNY
10
43%
NEUTRALNY
2
9%
ZBĘDNY
3
13%
SZKODLIWY
0
Brak głosów

Liczba głosów: 23

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek
radny (do 3 postów dziennie)

Re: Zagospodarowanie terenu między Ratuszem a Royal Wilanów

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 23 kwie 2018, 15:53

Informacja z otwarcia ofert: https://www.wilanow.pl/2012-12-05-15-03 ... -klimczaka

Wpłynęła tylko jedna oferta (590 tys.). Zarząd przeznaczył 500 tys. czyli musi znaleźć 90 albo unieważnić przetarg. Ehh ten rok wyborczy...

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 20 kwie 2018, 14:26

Wzdłuż Royal Wilanów są właśnie likwidowane miejsca parkingowe i będą przerobione na trawnik. Ciekawe, jak będzie wyglądał bilans po wybudowaniu nowych pośrodku? Jeśli zero, to zastanawiam się nad logiką tych działań.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 11 kwie 2018, 12:20

No niestety. Mimo próśb mieszkańców Miasteczka Wilanów, Zarząd Dzielnicy, zamiast zieleni funduje nam pl. Defilad przy Ratuszu czyli parking. Mimo parkingów podziemnych po obu stronach. Mimo reprezentacyjnego miejsca - vis a vis pałacu. Trudno zrozumieć ten upór.

viremi
bywalec
bywalec
Kontaktowanie:

Post autor: viremi » 06 kwie 2018, 16:09

Henryk, jak się czujesz kiedy dziś widzisz, że niestety żaden z Twoich postulatów ws tego parkingu nie został uwzględniony?

Ja naprawdę bardzo proszę o niecytowanie takich długich wpisów w całości, jeśli bezpośrednio się na nie odpowiada - yav

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 03 sty 2016, 8:14

Jak już wcześniej pisałem w wątku http://www.e-wilanow.pl/forum/137/1122?start=735 w tym roku wstrzymuje się (przynajmniej ja) z takim projektem. W tej chwili rejon trójkąta został ucywilizowany (zablokowano parkowanie po środku, postawiono słupki i donice).

Mam nadzieję że Zarząd Dzielnicy Wilanów temat przemyślał i nie będzie forsował rozwiązania co do którego jestem przekonany większość mieszkańców okolicy ma bardzo duże obiekcje. Liczę że przy okazji budowy nowej nitki Klimczaka teren się zazieleni (rozwiązanie tymczasowe) a docelowy plan skweru powstanie w wyniku profesjonalnego projektu architektonicznego - najlepiej wyłonionego w konkursie (bardzo źle by się stało gdyby wybrano projektanta w przetargu gdzie jedynym kryterium jest cena). Dodatkowo konieczne będą konsultacje i dyskusje publiczne. To miejsce zasługuje na szczególne podejście.

Sam temat wymaga monitoringu i przypominania. Zarówno do urzędu na temat oczekiwań mieszkańców odnośnie tego terenu jak również na etapie wyłożenia zmiany MPZP (konieczne będzie zgłaszanie do niego uwag i protestów) - jeżeli mimo wszystko w tym miejscu pojawi się plan parkingu zamiast dotychczasowej zieleni parkowej.

Realizacja tej inwestycji metodą budżetu partycypacyjnego pozostaje jako ostateczność. W przypadku braku dostosowania się urzędników do oczekiwań mieszkańców - posadowienie w tym miejscu dużego parkingu konieczne będzie w kolejnej edycji budżetu zgłoszenie projektu który ten parking zlikwiduje a w jego miejscu pojawi się skwer (niestety ze względu na ograniczenia w formule budżetu nie będzie to skwer optymalny jaki mógłby powstać w innym modelu, zwłaszcza że w takiej sytuacji należy założyć dużą nieprzychylność urzędników).

Co do samego parkingu - to przynajmniej ja akceptuję aby kilka miejsc parkingowych powstało przy nowej nitce Klimczaka oraz na drodze pomiędzy ratuszem a niedokończoną inwestycją (do zbudowania;)). Jednak w tym miejscu miejsca parkingowe od razu powinny być planowane jako płatne lub o ograniczonym czasie parkowania lub tylko dla wybranych samochodów. Zawsze można zaparkować na parkingu w Royal Wilanów (tylko że za chwilę płatnie).

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 17 paź 2015, 14:36

Absolutnie zgadzam się z formą. Mówiąc o motywach miałem na myśli myślenie o nich przy tworzeniu właśnie takich abstrakcyjnych/artystycznych form.... a nie bezpośrednim ich odwzorowaniu. Może to jednak być mylące. Warto o tym porozmawiać na spotkaniu;) odwołując się do przykładów z świata

Keithy
bywalec
bywalec
Kontaktowanie:

Post autor: Keithy » 17 paź 2015, 13:24

henryk pisze:
Kilka konsekwencji:

1. Dla mnie architektura/aranżacja powinna być w tym miejscu nowoczesna dostosowana architektonicznie do 2 budynków (roayl wilanów oraz ratusz).
2. Powinny się pojawić instalacje przestrzenne - najlepiej z wykorzystaniem woday/światło stanowiąca wyróżniający się punkt tego miejsca (również w skali ponadlokalnej). Przy przygotowaniu tej instalacji widziałbym bardzo dużą rolę sponsora. Jeżeli chodzi o motyw przewodni/tematyczny dla tej infrastruktury (do myślenia przy projektowaniu) to w tej chwili nasuwa mi się "szarża husarii" lub "od historii do przyszłości" - tak aby też w jakiś sposób łączyć różne elementy w okolicy. Tutaj mam nadzieję że burza mózgów pozwoli taki motyw wymyślić
Henryk, wszystko fajnie ale chyba miedzy punktem 1 i 2 konsekwencji brak ;-)
Jak sie ma nowoczesna aranżacja pasująca do otaczających budynków ratusza i Royal Wilanów ( z czym sie zgadzam) do historycznych nawiązań i szarży husarii?

Ja widziałbym tu projekty bardziej abstrakcyjne, delikatne, artystyczne w treści - może jedynie materiałem nawiązujące do historii (miedz, kamień, etc). Oczywiście z umiarem i smakiem oraz po wszelkich akceptacjach projektów. Pamietajmy, że jednaą formę przestrzenną na szczęście niedawno pożegnaliśmy z plaży;-)

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 17 paź 2015, 10:03

Do osób zainteresowanych spotkaniem - mam pytanie jaki termin ewentualnego spotkania wam pasuje??.

"Wartą taką dyskusję zacząć od krótkiego spotkania osobistego z rzutnikiem/inspiracjami oraz spisanymi kierunkami działań. Ważne aby na takim spotkaniu/w przygotowaniu tej wizji pojawiły się osoby z doświadczeniem w urbanistyce. Jeżeli ktoś z was chciałby uczestniczyć w takim spotkaniu to proszę o deklaracje - generalnie przyszły tydzień końcówka/weekend (maks 2 godziny, jakie do ustalenia)"

W tej chwili zastanawiam się nad formą/wyglądem tego placu/skweru (mając świadomość że miejsce narzuca pewne ograniczenia) oraz motywem przewodnim dla formy/małej architektury/przestrzeni/instalacji przestrzennych który powinny się tam pojawić. Skwer jest otoczony przez nowoczesne budynki (Rausz/Royal Wilanów) i będzie sąsiadował z przejściem do Pałacu (zgodnie z MPZP przejście ma być przeniesione na oś królewską). Zmiana lokalizacji przejścia połączona z uruchomieniem muzeum w ŚOB spowoduje aktywizacje turystycznego ruchu pieszego przez Klimczka (oś Pałac - ŚOB)

Kilka konsekwencji:

1. Dla mnie architektura/aranżacja powinna być w tym miejscu nowoczesna dostosowana architektonicznie do 2 budynków (roayl wilanów oraz ratusz).
2. Powinny się pojawić instalacje przestrzenne - najlepiej z wykorzystaniem woday/światło stanowiąca wyróżniający się punkt tego miejsca (również w skali ponadlokalnej). Przy przygotowaniu tej instalacji widziałbym bardzo dużą rolę sponsora. Jeżeli chodzi o motyw przewodni/tematyczny dla tej infrastruktury (do myślenia przy projektowaniu) to w tej chwili nasuwa mi się "szarża husarii" lub "od historii do przyszłości" - tak aby też w jakiś sposób łączyć różne elementy w okolicy. Tutaj mam nadzieję że burza mózgów pozwoli taki motyw wymyślić.
3. W tym miejscu nie powinno być placów zabaw dla dzieci - ich miejscem jest obecna plaża.

mrm74
przybysz
przybysz

Post autor: mrm74 » 17 paź 2015, 9:16

Proszę o uzupełnienie ankiety o informację (np. link), jaki projekt podlega w niej ocenie .

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis
Typ profilu: Prywatny

Post autor: YOGItheBEAR » 15 paź 2015, 15:34

Akurat w Poznaniu decyzją nowego Prezydenta Miasta parking przed Urzędem Miasta został zlikwidowany i oddano pieszym bardzo elegancki plac miejski. I wszyscy żyją i... są zadowoleni. Marudzili tylko urzędnicy, którzy stracili miejsca do parkowania. ;)
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 14 paź 2015, 22:50

Ja tutaj jestem optymistą i uważam że dzielnica dostosuje się do naszych oczekiwań. Uważam też że jeżeli będzie pokazana determinacja mieszkańców zarówno w kwestii działań z zapisami MPZP jak również w zakresie przygotowania skweru to skwer powstanie. Jeżeli odpuścimy temat - to powstanie parking...

Jeżeli chodzi o nowy MPZP.

1. Ważne jest aby jak najwięcej osób z miasteczka/wilanowa jasno opowiedziało się że chcą tego skweru. Tutaj według mnie dobrze się sprawdzi system typu http://www.petycjeonline.com/petycja gdzie można założyć petycję w sprawię tego terenu - który następnie będzie przekazana w procesie opiniowania planu do rady miasta warszawy. To co bardzo mocno wspomogło by taką petycję to gdyby pod jej tekstem - który można poprzeć, podpisali się radni wszystkich opcji politycznych dzielnicy wilanów oraz innych organizacji - oraz aby ta petycja była rozpropagowana na stronach facebook/WWW. Uważam że jeżeli ilość osób które podpiszą się pod petycją będzie >500 to Rada Warszawy nie będzie mogła zignorować tej prośby. To oczywiście jeżeli po obecnych konsultacjach dzielnica nie zmieni zdania i nie przekaże stanowiska że ten teren ma być wyłącznie terenem zielonym (bez funkcji parkowania). Głęboko wierzę w rozsądek władz dzielnicy i zmianie stanowiska w tym zakresie.
2. Jeżeli chodzi o bardziej siłowe rozwiązanie - to warto przypomnieć że na terenie miasteczka obowiązują zapisy uchwały w sprawie zatwierdzenia planu ochrony Wilanowskiego Parku Kulturoweg http://bip.warszawa.pl/NR/exeres/378F7B ... meless.htm
"13. Ulica Klimczaka do jej połączenia z ul. Orszady podlega ochronie konserwatorskiej na mocy decyzji o wpisie de rejestru zabytków Wilanowa – założenia urbanistycznego, której treść została wyjaśniona postanowieniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dn. 6.10.2006 r. Wpis założenia urbanistycznego Wilanowa obejmuje historyczny trakt prowadzący do wsi Wolica – obecną ul. Klimczaka jako jeden z wielkoprzestrzennych układów liniowych (w granicach linii rozgraniczających tej ulicy). Na podstawie tych samych przepisów ochronie podlega też Oś Królewska od pałacu na Ursynowie do zabudowań folwarku Zawady. Część zachodnia osi (od pałacu Rozkosz do bramy poprzedzającej dziedziniec pałacu wilanowskiego) przebiega w pasie szerokości 50m, "

Jak sądzę to skutecznie blokuje budowę parkingu na tym terenie (z tego co pamiętam wchodził on na linię rozgraniczające historycznej ulicy Klimczaka), zwłaszcza w przypadku negatywnej opinii konserwatora.

jeżeli chodzi o podejście do budowy skweru

1. Ustrukturyzowaną wizję co chcemy osiągnąć -do przygotowania maksymalnie w ciągu 1 miesiąca.

Wartą taką dyskusję zacząć od krótkiego spotkania osobistego z rzutnikiem/inspiracjami oraz spisanymi kierunkami działań. Ważne aby na takim spotkaniu/w przygotowaniu tej wizji pojawiły się osoby z doświadczeniem w urbanistyce. Jeżeli ktoś z was chciałby uczestniczyć w takim spotkaniu to proszę o deklaracje - generalnie przyszły tydzień końcówka/weekend (maks 2 godziny, jakie do ustalenia)

2. Silne poparcie przynajmniej jednego klubu Radnych - z włączeniem się też tego klubu w działania zapewniające że projekt nie zostanie odrzucony na wstępie.

Prośba o deklaracje do czytających radnych - kto z Państwa chciałby się w temat zaangażować, najlepiej aby takie deklaracje pojawiły się przed spotkaniem o którym mowa w punkcie 1.

3. Projekt takiego skweru (tutaj do zastanowienie jak należy do tego podejść i czy prosić o wsparcie np: Muzeum Pałacu Króla Jana II Sobeskiego .

Do dyskusji model przygotowania projektu takiego skweru (czy ewentualnie można się posiłkować modelem konkursu takiego jak np: http://epoznan.pl/news-news-46999-Ks._M ... ekt_skweru lub wsparcia muzeum/innej instytucji)

4. Określenie czy chcemy pozyskać sponsorów na część inwestycji (tutaj wsparcie przez klub/kluby też będzie konieczne) - a jeżeli tak to jakie.
5. Określenie czy da się pozyskać kasę z UE -w ramach którego z programu (lub z innych programów) na część inwestycji
6. Zabezpieczenie kwestii formalnych - czy to w formie interpelacji czy też wystąpień na bazie KPA .

Awatar użytkownika
macaona
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: macaona » 14 paź 2015, 13:35

luckyluke pisze:
henryk pisze:
Aga pisze:I jeszcze mam jedną refleksję. Poruszyliśmy temat zakusów naszej dzielnicy na dodatkowy parking przy ul. Klimczaka - tzw. trójkąt (ZU 10 bodajże). Głos zabrał wiceburmistrz Ciorgoń. Powiedział że plan dopuszcza tam parking, ale przecież to nie znaczy, że on tam powstanie. Gdy zajdzie potrzeba, za parę lat...
Taka wypowiedź oznacza że jest dość prawdopodobne że będzie jednak próba lokowania parkingu.
To jest nie tyle bardzo prawdopodobne, a prawie pewne gdyż wypowiedzi radnych i burmistrza świadczą o tym, że jest już projekt takiego parkingu który był konsultowany z biurem architektonicznym tworzącym plan MPZP. Poza tym wiceburmistrz sugerował mocno duża potrzebę powstania takiego parkingu z powodu zbyt małej liczby podziemnych miejsc parkingowych czy też potrzeby parkingu naziemnego chociażby na użytek urzędu stanu cywilnego i młodych par, które teraz "muszą" dojeżdżać na ślub z garażu windą :)
Ktoś tu napisał, że może warto zgłosić ten teren w budżecie partycypacyjnym do zagospodarowania :idea: Wtedy żaden parking nie powstanie....moim zdaniem zieleń byłaby wlaściwa :roll: Z Waszych wypowiedzi wynika, że jest teraz pomysł na parking, ale decyzja nie zapadła. Osobiście oczekuję konsultacji w sprawie zagospodarowania tego terenu...podobnie jak zagospodarowania plaży w Wilanowie. Odnoście plaży też było sporo projektów, ale jako mieszkańcy powinniśmy też się wypowiedzieć!

Jacenty
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: Jacenty » 14 paź 2015, 13:19

Szatyn pisze:Mam wrażenie, że powinniśmy teraz zalać pocztą/mailami burmistrza i pokazać mu na czym faktycznie mieszkańcom zależy... Bo w jego mniemaniu parking w tym miejscu jest przez mieszkańców pożądany.
Świetny pomysł, w końcu komu jak nie burmistrzowi powinno leżeć na sercu zdanie mieszkańców jego dzielnicy.
Czy ktoś (może ktoś z radnych będących bliżej) może podzielić się bezpośrednim adresem mailowym?
Nie wiem jak Wy ale ja cenię sobie bezpośredni kontakt, nie bezimienne formularze kontaktowe ;-)

Awatar użytkownika
Szatyn
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: Szatyn » 14 paź 2015, 9:43

Tak, zabawnie było tych argumentów słuchać... widać, że burmistrz zadecydował już za nas. Mimo wszystko liczę na to, że złożony przez nas postulat usunięcia zapisu o możliwości lokalizacji miejsc parkingowych bądź ograniczenia ich miejsc do np. 2-4 zostanie spełniony. Mam wrażenie, że powinniśmy teraz zalać pocztą/mailami burmistrza i pokazać mu na czym faktycznie mieszkańcom zależy... Bo w jego mniemaniu parking w tym miejscu jest przez mieszkańców pożądany.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Edycja 2017”