ul. Orszady

Drogi, ronda, ulice, place - wszystko co wiąże się z budową i funkcjonowaniem infrastruktury drogowej
maik
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Mieszkańcy do drogowców: Odkorkujcie Stegny - GW 13.11.09

Post autor: maik » 13 lis 2009, 9:40

Kolejny artykuł na nasz ulubiony ostatnio temat. Tym razem w Stołecznej.
Na końcu fragment o Orszady.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,9519 ... tegny.html

Mieszkańcy do drogowców: Odkorkujcie Stegny
Krzysztof Śmietana 2009-11-13

Otwórzcie choć krótki kawałek al. Wilanowskiej, żeby odkorkować Stegny! - proszą drogowców okoliczni mieszkańcy.

Przebudowę al. Wilanowskiej od Doliny Służewieckiej do ul. Sobieskiego firma Pol-Aqua prowadzi w niezwykle ślimaczym tempie. Prace zaczęły się rok temu i miały się skończyć w grudniu tego roku. Nic z tego jednak nie będzie. Pol-Aqua jako winowajcę poślizgu wskazuje ratusz, który dopiero późną wiosną przejął ostatnie działki pod poszerzaną ulicę. Według okolicznych mieszkańców robotnicy wcale się jednak nie śpieszą.

Prace powodują ogromne korki. Al. Wilanowską można jeździć tylko w stronę Wilanowa. W przeciwną trzeba stać w ogromnych zatorach na objeździe - na Śródziemnomorskiej i św. Bonifacego. Kierowcy nie chcą stać w korkach i pytają, dlaczego szybko nie można otworzyć krótkiego odcinka al. Wilanowskiej od Doliny Służewieckiej do ul. Karczocha, która jest łącznikiem z ul. Śródziemnomorską. Tędy można by puścić ruch w stronę Doliny Służewieckiej. - Wtedy nie trzeba będzie stać w ogromnych korkach przed ciasnym skrzyżowaniem Śródziemnomorskiej i św. Bonifacego. Krótki odcinek al. Wilanowskiej do ul. Karczocha wygląda na gotowy, trzeba natychmiast go otworzyć - apeluje nasz czytelnik z Wilanowa.

Według Agaty Choińskiej, rzeczniczki Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, na tym fragmencie al. Wilanowskiej brakuje jeszcze przynajmniej jednej warstwy asfaltu. - Żeby ją ułożyć, potrzeba kilku dni bez deszczu. Wtedy można by puścić ruch ul. Karczocha do al. Wilanowskiej. Wszystko zależy więc od pogody - mówi pani rzecznik.

Jak się dowiedzieliśmy, nowy objazd poprze miejski inżynier ruchu Janusz Galas. Ostatniej wiosny zresztą kierowcy już tak jeździli przez pewien czas. Wtedy nie tworzyły się zbyt duże korki.

Tymczasem, żeby ominąć zatory wokół al. Wilanowskiej, wiele osób szuka innych skrótów. Ogromny ruch panuje zwłaszcza na ul. Orszady, wąskiej drodze łączącej Ursynów z Wilanowem. Jak pisaliśmy, droga jest niebezpieczna, bo samochodom trudno się tam minąć. Władze Wilanowa zastanawiają się teraz, czy wprowadzić tam ruch wahadłowy albo jednokierunkowy. W najbliższy weekend remontowane będzie przedłużenie ul. Orszady - ul. Klimczaka. W sobotę i niedzielę zostanie ona zamknięta dla ruchu.

staszek75
radny (do 3 postów dziennie)

Re: Z Ursynowa na Wilanów tylko w jedną stronę..

Post autor: staszek75 » 12 lis 2009, 23:13

> PS jak chcecie palić opony to ja się dopisuje. Mm jedną letnią i jedną zimowa.
> Obie rozwalone na orszady jeszcze przed asfaltem więc bardzo się nadają

No, w tym świetle, akt palenia opon nie tylko formalnie, ale i że tak powiem treściowo wpasowuje się w zaistniałą sytuację. Co raz bardziej mi się to podoba ! ;)

michalk
bywalec
bywalec

Post autor: michalk » 12 lis 2009, 20:47

michalk pisze:
Pozdrawiam
Michal

michalk
bywalec
bywalec

Post autor: michalk » 12 lis 2009, 20:42

Generalnie pomysły Spock'a są naprawdę fajne wiec do tego niewiele wniosę natomiast do pisma dodałbym jeszcze jeden element..

...
Szanowni Państwo

W Miasteczku Wilanów powstało wiele inicjatyw dotyczących rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej (mostek nad kanałkiem na ulicy Sarmackiej, ulica Plskowickiej bis, Aleja Rzeczpospolitej, ulica Klimczaka, ścieżki rowerowe, chodniki, przejścia dla pieszych i inne tego typu elementy mniej lub bardziej potrzebne mieszkańcom itp...).

Jak dotąd zarówno władze miasta jak i gminy udowadniały jedynie swoją nieskuteczność, brak kompetencji oraz brak jakiejkolwiek inicjatywy i determinacji w celu pomocy mieszkańcom (mieszkaniec jest osobą która urząd utrzymuje) i realizacji wymienionych inwestycji.

Jedynym dotychczasowym osiągnięciem które pomaga mieszkańcom Miasteczka Wilanów jest wyasfaltowanie ulicy Orszady. Rozwiązanie to pozwala zarówno na korzystanie z usług które są niedostępne w Wilanowie jak i na sprawne z niego "się wydostanie". Dziwi zatem chęć zamknięcie ulicy otwartej niespełna rok temu, ulicy która spełnia oczekiwania mieszkańców, jest im pomocna w codziennym życiu i sprawia ze życie w Wilanowie jest znośne.

Życzymy wszystkim decydentom równie dużo energii i stanowczości przy walce o BUDOWĘ ulic plaskowiskiej bis i ciszewskiego bis które POŁĄCZĄ dwie dzielnice...

...

PS jak chcecie palić opony to ja się dopisuje. Mm jedną letnią i jedną zimowa. Obie rozwalone na orszady jeszcze przed asfaltem więc bardzo się nadają :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 12 lis 2009, 20:52 przez michalk, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Michal

staszek75

Post autor: staszek75 » 12 lis 2009, 16:47

Bardzo dziękuję za powyższy cenny feedback !

Spock => dziękuję za bardzo dobre argumenty, uwzględnimy je w piśmie. Podobają mi się także rozwiązania w stylu przerzucenie ruchu pieszego czy jednokierunkowa Imbirowa.

Maik => plakietki dla mieszkańców: tak, to chyba wyraz desperacji. Mieszkając w Ostoi Wilanów mam w tej chwili ok.2,5km aby wyjechać z osiedla. Nie żartuję, musimy śmigać do ronda przy Zdrowej a potem z powrotem, bo zamknęli nam główny wyjazd. Potem już tylko 1,5km do alei Wilanowskiej. Orszady to szybszy i krótszy wyjazd z osiedla, co wydaje mi się potrzebą ważniejszą od skrótu z jednej dzielnicy do drugiej. Ale masz rację, wszelkie tego typu ograniczenia to idiotyzm i patrzenie tylko na własny interes.

Buba, który nie ma czasu i determinacji => jak tak sobie myślę, że jako społeczność nie mamy czasu, by tysiąc osób codziennie traciło 10 czy 20 minut przez zamknięcie jakiejś ulicy, więc - powiedzmy - 50 osób mogłoby poświęcić się dla reszty i stracić jednorazowo 20 godzin, by tę sytuację zmienić. Problem tylko polega na tym, że każdy chciałby, żeby w tej poszkodowanej delegacji znalazł się ktoś inny. Może więc zrzuta na profesjonalnego lobbystę?

A co do Syzyfa, to nie myślę, by była to sprawa niewykonalna. Zwróćcie uwagę, że decyzje miasta o ruchu jednokierunkowym zapadają nie inaczej, niż tylko pod presją społeczną w wydaniu radnego Guziała i kilku jego sąsiadów. Rozumiem, że my jesteśmy jacyś gorsi i nie możemy.

jprawicki => na palenie opon oczywiście się piszę. Letnie chyba już nie nadadzą się na kolejny sezon, więc nawet mam własny sprzęt. Dziadek siedział za sanacji za komunizm, tata za komunizmu za solidarność, to ja mogę w wolnym i kapitalistycznym kraju dać się zaaresztować za głupotę i nieróbstwo urzędników.
;)

Ciszewskiego-bis => bardzo trafny argument! Ja od roku próbuję się dowiedzieć, dlaczego nie rozmawia się właśnie o tym połączeniu. Ursynów tłumaczy się, że on robotę wykonał, a Wilanów po swojej stronie nie zmienił planu. Wilanów z kolei odsyła do miasta, bo to biuro architektury w mieście musi to zaprojektować. Biuro Architektury odpowiedziało, że tak, mam rację, tym się zajmują. Mają dużo pracy i tak to trwa już 2 lata. Głupia jedna ulica.

Pozdrawiam wszystkich,
S.

jprawicki
przybysz
przybysz

Post autor: jprawicki » 12 lis 2009, 11:05

Patrząc na skuteczność różnych "akcji obywatelskich" w ostatnich latach to wypadałoby zebrać się pod urzędem dzielnicy, spalić kilka opon, obrzucić budynek jajami i kamieniami a potem pobić się z policją...

Ktoś chętny? :)

Pozdrawiam

Spock
przybysz
przybysz

Post autor: Spock » 12 lis 2009, 10:59

Jak wszystkich przeraził mnie pomysł odcięcia Wilanowa od Ursynowa - bo do tego sprowadza się pomysł radnego G...zatem przesyłam kilka pomysłów na argumenty do pisma/petycji:

- ul. Orszady istnieje (udokumentowana) przynajmniej od 1935 roku i jakoś wcześniej nie było problemu że nie spełnia norm dla dwóch kierunków ruchu
- na ul. Orszady nie doszło w okresie po wyasfaltowaniu do ŻADNEGO groźnego zdarzenia drogowego (zabici, ranni), nie wiem nawet czy doszło do jakiejś stłuczki - generalnie ze względu na osiągane na tej ulicy zawrotne prędkości poziom faktycznego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia czy życia jest znacznie mniejszy niż na wielu innych warszawskich ulicach - jedyne co można stracić to lusterko lub zarysowany lakier...
- obecna sytuacja na Al. Wilanowskiej jest tymczasowa, po jej otwarciu napór na ul. Orszady powinien się zmniejszyć
- zamknięcie ul. Orszady dla ruchu po wydaniu pieniędzy na jej wcześniejsze wyasfaltowanie zakrawa na niegospodarność...

Co do proponowanych na forum rozwiązań:
- zrobienie ul. Orszady tylko dla mieszkańców (okolicy, Wilanowa??) jest niewykonalne zarówno praktycznie jak i prawnie (na tej zasadzie mieszkańcy Marszałkowskiej też mogliby by zażądać zamknięcia jezdni tylko dla nich :) - Orszady jest drogą publiczną (gminną) i jakiekolwiek próby jej "prywatyzacji" są moim zdaniem nielegalne...
- nad ruchem wahadłowym sterowanym światłami też się zastanawiałem - na "dole" nie byłoby problemu, natomiast na "górze" auta czekające przed sygnalizatorem faktycznie smrodziłyby mieszkańcom prosto w okna...poza tym układ tego skrzyżowania na "górze" jest w sumie dość skomplikowany, razem z wyjazdem z kościoła jest tam 5 wlotów...
- poszerzenie byłoby oczywiście najlepsze, ale obawiam się że to może być prawnie bardziej skomplikowane niż budowa Ciszewskiego-bis :) specustawa nie działa dla dróg gminnych...

Z tego co można by zrobić (garść propozycji od najprostszych do najlepszych:)
- zrobić ruch jednokierunkowy na Imbirowej i Kokosowej - praktycznie beznakładowe, a powinno dużą część problemu rozwiązać, nie kisił by się korek na Imbirowej, a kolizyjny byłby wtedy rzeczywiście tylko odcinek "wysokogórski" :) Orszady
- wyasfaltować ten drugi zjazd przy stadninie i kawałek Orszady od tego zjazdu do dolnego wylotu "wąwozu" - to już wymaga większych nakładów, ale pozwala objąć najwęższy "wysokogórski" odcinek ruchem jednokierunkowym
- jako rozwinięcie punktu poprzedniego - wyrównać odcinek ul. Rzodkiewki od zjazdu przy stadninie do mostka na Hlonda - obecnie są tam płyty betonowe; jest tam wąsko, ale na jednokierunkową nitką by się nadało, wtedy można by zrobić przy mostku na Hlonda rozjazd
- zabronić ruchu pieszych po "wysokogórskiej" części Orszady (wąwozie) - w zamian za to zbudować chodnik wzdłuż Hlonda do skarpy (wystarczyłoby wycięcie krzaczorów pod drzewami) i zrobić przejśie na drugą stronę pod skarpą...są tam porządne schody na górę, tyle że obecnie doskonale ukryte...
- zrobić tymczasową Płaskowickiej-bis po płytach betonowych od stadniny do Przyczółkowej - miejsce jest, ale to już większa akcja...chociaż i tak GDDKiA będzie pewnie potrzebowała tam drogi dojazdowej do budowy tunelu S2, więć może można by ich w to wciągnąć...
- zbudować Płaskowickiej-bis lub Cieszewskiego-bis w wersji docelowej - nierealne :(

maik
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: maik » 11 lis 2009, 21:36

staszek75 pisze:
- czy nie można oznaczyć ulicy jako ruchu tylko dla mieszkańców Orszady, Imbirowej oraz Miasteczka Wilanów. Udostępnić w ratuszach plakietki za szybę i przez tydzień kontrolować ruch przy pomocy policji?
Staszku, ten pomysł to chyba tylko wynik zdenerwowania i desperacji. Zamiana ogólnodostępnych ulic w prywatne
uliczki to chyba nie jest pomysł na usprawnienie ruchu i poprawę infrastruktury w mieście :(

Pomijając niewykonalność takiego pomysłu (policja chyba by musiała postawić szlaban graniczny i robić kontrole
każdego pojazdu), to przejazd ten z powodu zamknięcia Al. Wilanowskiej wykorzystują wszyscy, którzy muszą się
jakoś przedostać z Wilanowa w kierunku Ursynowa, Mokotowa, Ochoty, itd. i z powrotem. Ja także jestem mieszkańcem Wilanowa chociaż nie MW (mieszkam na Zawadach) i tak jak wielu innych korzystam z Orszady, żeby jeździć do i z pracy.

Dla przypomnienia ulice Imbirowa, Orszady i Klimczaka powstały na wiele lat zanim na Ursynowie i MW ktokolwiek
pomyślał o stawianiu bloków (polecam historyczne zdjęcia http://ursynow.org.pl/index.php?q=galle ... temId=3944 i http://ursynow.org.pl/index.php?q=galle ... temId=4064). Sam jako małolat jeździłem w latach 80-tych gruntowymi poprzedniczkami obecnych ulic na wycieczki ze Służewca do Powsina albo nad Wisłę. Traktowanie ich teraz jako prywatnych tak jak chcą Ursynowiacy z radnym Guziałem na czele uważam więc za ... nierozsądne.

Ad rem
Ewentualne zamknięcie przejazdu przez Orszady traktuje jako wielkie utrudnienie dla mnie i tych wszystkich, którzy z niego korzystają. Na pewno napiszę pismo do Gminy i Ratusza z protestem (przekaże tekst Staszkowi, żeby ewentualnie wykorzystał w jakiejś większej akcji bombardowania władz przez SMMW). Kluczowe wg. mnie jest, żeby zamiast Orszady ktoś się wreszcie zajął rozgrzebaną Wilanowską (paradoksem jest to, że problem jest na łączu Wilanów - Ursynów, a Al. Wilanowska leży w całości na Mokotowie, który chyba nasze problemy ma w ...).

Myślałem też o napisaniu do lokalnych mediów, ale tu widać Guział ma przewagę, bo zainteresował tematem TVN Warszawa i od kiedy nagłośnili sprawę zaczęły się kłopoty. To samo w Wyborczej. Próbowałem nawet zainteresować pana Śmietanę, który pisał artykuł o Orszady i Al. Wilanowskiej, żeby cyklicznie naciskali miasto w sprawie przyspieszenia prac na Al. Wilanowskiej, ale nie podjęli tematu. Jest jeszcze gość w ŻW (Konrad Majszyk), który pisuje o drogach. Może on podejmie temat.

No i możemy jeszcze pisać złośliwe maile do pani rzecznik Pol-Aquy (www.pol-aqua.com.pl/Media/Kontakt_dla_mediow), która się chwaliła w ostatnim artykule, że oni to by szybko zrobili ulicę gdyby nie miasto, chociaż każdy kto od czasu do czasu jedzie Al. Wilanowską w ciągu dnia to widzi, że robota to raczej im się w rękach nie pali. :(

ar156
tubylec
tubylec

Post autor: ar156 » 11 lis 2009, 17:28

Płaskowickiej-bis przepadła na lata, choć to z czego zrezygnowano nie miało prowadzić na Ursynów, a jedynie łączyć Al. RP z Przyczółkową. Dziennikarze wszędzie przywołują rezygnację z budowy Płaskowickiej jako przyczynę braku połączenia dzielnic, a to brednie bo fragment na Ursynów miał powstać razem z S2, więc w nieokreślonej przyszłości.

Zastanawia mnie natomiast dlaczego w żadnych mediach nic nie słychać o Ciszewskiego-bis, która rozwiązałaby problem połączenia dzielnic, a jej budowa nie musi być zsynchronizowana z budową S2.

Płaskowickiej szybko nie będzie (bo S2) więc zwracajmy uwagę na zaniechania przy budowie Ciszewskiego-bis jako łącznika dzielnic.

Budowa Nowokabackiej to głównie konstanciniakom ułatwi życie.

Awatar użytkownika
buba
tubylec
tubylec

Post autor: buba » 11 lis 2009, 17:00

ar156 pisze:Nad czym tu się zastanawiać? Przecież logicznym jest, że sokoro obecnie na Wilanowskiej ruch jest w jedną stronę prowadząc do Wilanowa, to Orszady powinna być otwarta dla ruchu z Wilanowa na Ursynów.
Jak sądze zastanawianie się nie ma służyć określeniu w którą stronę powinien być puszczony ruch.
Decydenci puszczają lewe oko do tych, którzy chcą ograniczenia ruchu ("widzicie? zmierzymy, wiecie, zrobimy ruch, wiecie, jednokierunkowy, będziecie zadowoleni). Natomiast oko prawe mruga do tych, którzy chcą mieć wygodny dojazd ("widzicie? bedzięmy robić, wiecie, pomiary. zwołamy, wiecie, komisję, będziemy, wiecie, uzgadniać. ale są, wiecie, procedury, to musi potrwać... więc na razie bądźcie spokojni).
Poza tym ktoś musi tę trudną i odpowiedzialną pracę mierniczego wykonać. A dobra praca, to i dobra płaca.

A poważnie, to dopóki nie powstanie Płaskowickiej-bis, to nic sensownego z ulicą Orszady chyba nie da się zrobić. Będzie to ciągłe zarzewie konfliktów. A my, tzn. mieszkańcy MW? Co my możemy? Czy mamy jakieś realne środki nacisku na kogokolwiek? Jedyne co potrafię wymyślić, to:
- indagowanie każdego radnego z osobna i publikowanie ich odpowiedzi na nurtujące nas pytania
- informacja kto jak głosował w interesujących nas kwestiach
- nagrania z posiedzeń (vide strona hgw-watch)
- akcja informacyjna przed wyborami.

Z tym, że pewnie większość nas nie ma na tyle czasu, zdrowia czy determinacji (ja nie mam), żeby robić za Judyma albo - jeszcze gorzej - Syzyfa.

ar156
tubylec
tubylec

Post autor: ar156 » 11 lis 2009, 16:22

Nad czym tu się zastanawiać? Przecież logicznym jest, że sokoro obecnie na Wilanowskiej ruch jest w jedną stronę prowadząc do Wilanowa, to Orszady powinna być otwarta dla ruchu z Wilanowa na Ursynów.

Awatar użytkownika
konkus
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Post autor: konkus » 11 lis 2009, 14:00

buba pisze:
staszek75 pisze: - czy nie można oznaczyć ulicy jako ruchu tylko dla mieszkańców Orszady, Imbirowej oraz Miasteczka Wilanów. Udostępnić w ratuszach plakietki za szybę i przez tydzień kontrolować ruch przy pomocy policji?
Dobre! Ograniczy ruch i nie odetnie MW.
Może nawet do zrealizowania, jeśli to dzielnica dostawałaby pieniądze z mandatów.
Policja nie jest w stanie wyegzekwować nawet zakazu ruchu prywatnych samochodów po bus-pasach. A przecież odróżnienie autobusu miejskiego od seicento jest prostsze niż dostrzeżenie plakietki na szybie mieszkańca Wilanowa...

Awatar użytkownika
buba
tubylec
tubylec

Post autor: buba » 11 lis 2009, 12:51

staszek75 pisze: - czy nie można wywłaszczyć w trybie specustawy trawy wokół tej ulicy i poszerzyć ją w weekend tak, aby była dość szeroka?
Ciekawe czy to możliwe (a co z rezerwatem na skarpie? ciągle istnieje? widziałem że akt ustanawiający rezerwat uchylono w 2001). To niestety wbrew stanowisku że Orszady ma mieć ograniczony ruch, a to zdaje się o to walczy strona ursynowska.
staszek75 pisze: - czy nie można zrobić ruchu wahadłowego ze światłami na feralnym odcinku 15 metrów?
Sensowne z punktu widzenia przepustowości, ale nie rozwiązuje w żaden sposób problemu tych, którzy chcą ograniczenia ruchu na Orszady.
staszek75 pisze: - czy nie można oznaczyć ulicy jako ruchu tylko dla mieszkańców Orszady, Imbirowej oraz Miasteczka Wilanów. Udostępnić w ratuszach plakietki za szybę i przez tydzień kontrolować ruch przy pomocy policji?
Dobre! Ograniczy ruch i nie odetnie MW.
Może nawet do zrealizowania, jeśli to dzielnica dostawałaby pieniądze z mandatów.

Awatar użytkownika
konkus
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Re: ulica Orszady będzie jednokierunkowa!!

Post autor: konkus » 11 lis 2009, 12:39

Ten temat ma już swój wątek.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Infrastruktura drogowa”