Ile czasu zajmuje dojazd autobusem

Autobusy, tramwaje, metro... cokolwiek do nas dojeżdża lub dojeżdżać by mogło.
Pimo
autochton
autochton
Typ profilu: Prywatny

Re: Ile czasu zajmuje dojazd autobusem

Post autor: Pimo » 07 lis 2015, 9:52

nrafal pisze:Przeczytaj prosze zalozenia czasowe. Autobusow jest 15 ale przez 2h (dane z rozkładu jazdy przystanek Os. Arbuzowa 02)
Ja widzę 34:
http://ztm.waw.pl/rozklad_nowy.php?c=18 ... 2015-11-09

pntb
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: pntb » 07 lis 2015, 9:39

nrafal pisze:Przeczytaj prosze zalozenia czasowe. Autobusow jest 15 ale przez 2h (dane z rozkładu jazdy przystanek Os. Arbuzowa 02) i dlatego samochody licze dla 2h. Tak więc błędu nie ma.
Co do dalszych wniosków z Twojego posta to potwierdza aż tylko moje słowa że w obecnej konfiguracji natężenia ruchu i ilości autobusów bus pas nie na sensu. Tak jak pisalem rozumiem buspas gdy autobusów jest 70 a nie gdy przejedzie jeden co prawie 10minut.
Zacznijmy od kłopotów z liczeniem. Wychodzi Ci 15 autobusów w 2 godziny na przystanku osiedle Arbuzowa. Tymczasem teraz jest ich w ciągu godziny 19. Bo rozmawiamy od dniu powszednim. Ja akurat jeżdżę w weekend do pracy rano często i nigdy nie stałem w korku, więc nie bierz danych z soboty. Bo wtedy wychodzą 2 auta na skrzyżowaniu na jedną zamianę świateł. ;)
A potem zaczynasz kreatywną księgowość. ;) Bo skoro liczysz przepustowość autobusów w jedną stronę, to czemu aut w oba kierunki? Al. Wilanowska ma 2 pasy, nie 4. Czyli w ciągu jednego cyklu świateł przejedzie przez Dolinkę 16 samochodów. Przypomnę, że wyliczyłem, iż w ciągu godziny już teraz przejeżdża autobusem al. Wilanowską 760 osób. Liczyłem po 40 w autobusie, nie po 80 jak Ty. W samochodach w tym czasie minie skrzyżowanie z Dolinką 480 osób. Wyliczenie - 16 aut na każdy 4-minutowy cykl razy 15 cykli na godzinę. Tyle że to jest wyliczenie zawyżone. Bo założyłem 2 osoby na auto, tymczasem średnia w Warszawie wynosi podobno 1,2 osoby na auto. Czyli już teraz autami przejeżdża zaledwie 288 osób, przy 760 w autobusach. Dla mnie na krótszy dojazd jest jeden sposób - buspas. Bo w tej chwili mijam Cię tamtędy rowerem i też jestem szybciej na miejscu. 8-)

Awatar użytkownika
nrafal
autochton
autochton

Post autor: nrafal » 07 lis 2015, 8:49

Przeczytaj prosze zalozenia czasowe. Autobusow jest 15 ale przez 2h (dane z rozkładu jazdy przystanek Os. Arbuzowa 02) i dlatego samochody licze dla 2h. Tak więc błędu nie ma.
Co do dalszych wniosków z Twojego posta to potwierdza aż tylko moje słowa że w obecnej konfiguracji natężenia ruchu i ilości autobusów bus pas nie na sensu. Tak jak pisalem rozumiem buspas gdy autobusów jest 70 a nie gdy przejedzie jeden co prawie 10minut.
Tylko głupiec ma porządek geniusz panuje nad chaosem

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 07 lis 2015, 7:50

nrafal pisze:Nie rozumiem pomysłu i porównań. Na wilanowskiej między 7.00 a 9.00 jest 15 kursów autobusów i zakładając że każdy z nich przewozi 80 osób (co jest przesadą chyba) to w godzinę w obecnej sytuacji przejedzie 1200 osób.
W tym samym momencie w ciągu 4 minut przez skrzyżowanie z dolinką(powiedzmy ze tyle trwa cykl) przejadą 32 samochody (8 na jeden pas) w ktorych bedzie okolo 40 osob, czyli również 1200osob
Chyba masz błąd w obliczeniach - w ciągu godziny masz 15 - 4 minutowych slotów - czyli przyjmując twoją metodologię jest to 600 osób (15x40). autobusów w godzinę masz też minimum 15 (a nawet więcej bo 16 - jest 5 linii autobusów -139, 217, 317, 710, 774 )
Gdy poprawić te przeliczenie idąc dalej już dokładnie według Twojej kalkulacji mamy ze 20 osób dodatkowo zmieści się w tych autobusach (300 osób - czyli połowa z tych którzy jadą w samochodach). Przy przyjętym przez Ciebie założeniu korek dla samochodów by się nie zwiększył (bo ilość samochodów w korku była by taka sama) - za to czas przejazdu osób jadących komunikacją miejską znacząco by się zmniejszył - tak samo jak zanieczyszczenie środowiska.

Notabene przy takim ruch musiała by się zwiększyć ilość autobusów - aby nie była to jazda na glonojada... Dodatkowo do ruchu na buspasie nalezy dodać taksówki (też jest ich kilka, oraz autobusy PKS/prywatnej komunikacji podmiejskiej)

Awatar użytkownika
nrafal
autochton
autochton

Post autor: nrafal » 07 lis 2015, 6:39

Nie rozumiem pomysłu i porównań. Na wilanowskiej między 7.00 a 9.00 jest 15 kursów autobusów i zakładając że każdy z nich przewozi 80 osób (co jest przesadą chyba) to w godzinę w obecnej sytuacji przejedzie 1200 osób.
W tym samym momencie w ciągu 4 minut przez skrzyżowanie z dolinką(powiedzmy ze tyle trwa cykl) przejadą 32 samochody (8 na jeden pas) w ktorych bedzie okolo 40 osob, czyli również 1200osob
Teraz zabieramy jeden pas, ludzi w autobusie może zmesci się jeszcze po 20(przesadzone bo tabor nie pozwala w całości na przyjęte wcześniej 80 chyba) to da dodatkowo 300 osób ale samochodów przejedzie mniej o około 40% czyli 600 osób i gdzie tu zysk poza tym że ludzie w autobusie nie maja korka.
Buspas ma sens na trasie łazienkowskiej gdzie między 7 a 9 jedzie 70 autobusów i zostają 2 pasy. Przepraszam ale nie jestem w obecnym wyglądzie natężenia autobusów zrozumieć buspasa na wilanowskiej.
Tylko głupiec ma porządek geniusz panuje nad chaosem

pntb
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: pntb » 06 lis 2015, 23:44

Aga pisze:Henryku, a nie zauważyłeś, że 522 często stoi w korku na buspasie? Już teraz nie pilnuje się by tym pasem jeździły tylko autobusy. Co będzie jeśli wpuści się na ten pas jeszcze inne samochody?
Wesprę Agę przypomnieniem informacji z gazety, bo jak zwykle problemem jest chamstwo Polaków nienawykłych do przestrzegania prawa i mała liczba kontroli. Buspasy i tak bardzo skróciły podróż np. przez Trasę Łazienkowską między brzegami Wisły. Choć liczba kierowców łamiących zakaz wjazdu na nie jest zastraszająca. Rekordowy pas na Grójeckiej - 94 procent aut należących do cwaniaczków. Dokładne informacje o badaniu zleconym przez miasto tutaj:
http://m.warszawa.wyborcza.pl/warszawa/ ... karni.html
Konieczne jest zamontowanie na stałe kamer, pracujących 24 godziny na dobę, odnotowujących każde przewinienie. Ruchomych. A strażnicy miejscy, którzy sami stracą prawo do polowania na kierowców, mogą się zająć wysyłaniem listów. ;)

pntb
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: pntb » 06 lis 2015, 23:36

Floyd pisze:Widzę sens dla buspasów tam, gdzie są szerokie jezdnie z kilkoma pasami w każdą stronę a autobusy jadą niemal jeden za drugim, natomiast pomysł, aby coś takiego zrobić np. na ul. Wilanowskiej uważam za idiotyczny.
Właśnie na tym polega problem, że to w takim przypadku jak al. Wilanowska nie ma innego wyjścia. Nie da się inaczej zwiększyć przepustowości tej drogi rano, czyli liczby pasażerów przejeżdżających na godzinę.
Zróbmy ćwiczenie. Przeliczę Ci gifa Lemana na nasze warunki. Średni autobus przewozi w al. Wilanowskiej 40 pasażerów na każdy kurs. Między godziną 7 a 8 jest ich 19, co daje 760 osób (zaniżam). To odpowiednik 380 samochodów (zawyżam średnią osób w aucie aż do 2). Każdy samochód razem z przestrzenią przed sobą potrzebuje 6 metrów. To daje 2280 metrów korka. Średni autobus w takich samych warunkach potrzebuje 20 metrów, co daje łącznie 380 metrów. Gdyby zrobić efektywnie działający buspas, przejazd al. Wilanowską skróciłby się w korku zapewne o połowę (inaczej rano, inaczej popołudniu w bezwzględnych wartościach, ale stosunek podobny). Policzenie o ile szybciej każdy z nas dojechałby do pracy, gdyby tak jak Aga czy ja używał auta tylko gdy musi, zostawiam jako pracę domową na weekend. ;-)
Walcz z nami o dodatkowe kursy linii 217.
PS. Jeśli apelujesz, by nikt nie czuł się depozytariuszem jednego słusznego zdania, to nie nazywaj na wstępie czyjegoś projektu "idiotyzmem".

Aga
autochton
autochton

Post autor: Aga » 06 lis 2015, 21:29

henryk pisze:może oprócz "standardowych buspasów" na takich drogach jak Al. RP i Al. Wilanowska wdrożyć buspas w modelu 1+2 (tak jak w Rzeszowie) - gdzie buspasem 1+2 może jechać autobus, taksówka oraz każdy samochód który przewozi minimum 3 osoby.
Henryku, a nie zauważyłeś, że 522 często stoi w korku na buspasie? Już teraz nie pilnuje się by tym pasem jeździły tylko autobusy. Co będzie jeśli wpuści się na ten pas jeszcze inne samochody? Co przyciągnie do publicznej komunikacji tych, którzy nie muszą poruszać się autem?

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 06 lis 2015, 19:57

może oprócz "standardowych buspasów" na takich drogach jak Al. RP i Al. Wilanowska wdrożyć buspas w modelu 1+2 (tak jak w Rzeszowie) - gdzie buspasem 1+2 może jechać autobus, taksówka oraz każdy samochód który przewozi minimum 3 osoby.

Aga
autochton
autochton

Post autor: Aga » 06 lis 2015, 19:42

Floyd pisze: W obecnej sytuacji, w której mamy 2 autobusy rozwożące mieszkańców centralnej i zachodniej części MW, oczekiwanie, że istotna część zrezygnuje z samochodów jest niepoważne.
Ja zrezygnowałam z samochodu tylko dlatego, że podróż nim nie trwała krócej, dzień zaczynał się od stresu, a w centrum nie było gdzie zaparkować. I myślę, że jeszcze lepsza komunikacja byłaby zachętą dla tych, którzy nie muszą obskakiwać kilku punktów w drodze do pracy i z pracy odwożąc dzieci do szkół/przedszkoli. Tu samochód często jest niezbędny.
Komunikacja MW z centrum, jest dobra - 522 w połączeniu z metrem sprawuje się dobrze. Ale że komfort jazdy w środkach "masowego rażenia" jest znacznie gorszy, to oczekiwałabym rozwiązań, które promują takie rozwiązanie np. powodujących, że ta podróż przebiega szybciej. Bo jeśli mam stać w korku w zatłoczonym autobusie i na stojąco, to wolę siedzieć w swoim pustym samochodzie. Dróg się nie poszerzy, a samochodów jest coraz więcej.
Jakie widzicie rozwiązanie dające normalne poruszanie się po mieście bez uprzywilejowywania komunikacji miejskiej?

Floyd
osadnik
osadnik

Post autor: Floyd » 06 lis 2015, 16:40

Pomijając może nieco zbyt ostry ton i używanie określenia, które - choć w założeniu zapewne nie mają nikogo obrażać - może być odbierane jako lekceważące, w znacznej mierze zgadzam się z Karoliną (84). Dotyczy to także stwierdzenia, że zbyt często na forum obowiązuje jedynie słuszna racja.
Widzę sens dla buspasów tam, gdzie są szerokie jezdnie z kilkoma pasami w każdą stronę a autobusy jadą niemal jeden za drugim, natomiast pomysł, aby coś takiego zrobić np. na ul. Wilanowskiej uważam za idiotyczny. W godzinach szczytu ciągu godziny jednym pasem przemieszcza się tą drogą wielokrotnie więcej pasażerów samochodów niż autobusów.
W obecnej sytuacji, w której mamy 2 autobusy rozwożące mieszkańców centralnej i zachodniej części MW, oczekiwanie, że istotna część zrezygnuje z samochodów jest niepoważne.

aKuba
przybysz
przybysz

Post autor: aKuba » 06 lis 2015, 16:19

karolina84, jedno slowo: Demokracja. Większości wydaje się, ze bus-pasy są OK.
A skoro mówisz, ze dobrze zarabiasz to co Ci szkodzi pocisnąć bus-pasem? Czasami dopłacisz do interesu ale będziesz w stanie sprawnie wykonywać swój zawód. Swoją drogą co to za zawód w którym jesteś zobligowana pomagać innym ale nie możesz używać komunikacji miejskiej? Czy nie możesz mówić? :)

pntb
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: pntb » 06 lis 2015, 9:52

karolina84 pisze:Dziękuję, ale nie będę czytać książek odnośnie "szczęśliwego miasta" dla mnie to coś typu "mężczyźni są z marsa, kobiety z wenus".
Sądząc po liczbie 541 przypisów - w większości zawierających odsyłacze do konkretnych badań i autorze - czołowym światowym dziennikarzu-urbaniście to raczej nie, ale twój wybór. Na szczęście będę tu w różnych dyskusjach cytował tę pracę, więc może zachęcę Cię cytatami.

Pimo
autochton
autochton
Typ profilu: Prywatny

Post autor: Pimo » 06 lis 2015, 9:07

Konstruktywne są fakty:
- 18 metrów pasa ruchu zajmuje autobus przewożący ok. 100 osób
- te same 18 metrów zajmują 3 samochody przewożące w sumie maksymalnie 15 osób (a w praktyce jedzie nimi w sumie co najwyżej 5-6 osób.)

Buspas to nie jest sposób na uprzywilejowanie grupy, lecz na usprawnienie przemieszczania się dużych ilości ludzi. Temu służy

Nie odpowiedziałaś, kiedy składasz wniosek o dostosowanie tuneli metra do ruchu samochodowego. Przecież wpuszczanie do nich tylko pociągów to jawna dyskryminacja!

Awatar użytkownika
Leman
bywalec
bywalec
Kontaktowanie:

Post autor: Leman » 06 lis 2015, 9:00

A propos powstawania korków..
Jak powstaja korki.gif
- GIF (możliwe, że trzeba kliknąć, by odtwarzał..)

Co nie zmienia faktu, że sam należę do tych pompujących korki w mieście.. z żalem do ZTM, że nie ogarnęła dobrej komunikacji do mojej pracy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja publiczna”