Tramwaj do Wilanowa

Autobusy, tramwaje, metro... cokolwiek do nas dojeżdża lub dojeżdżać by mogło.
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis
Typ profilu: Prywatny

Re: Tramwaj do Wilanowa

Post autor: YOGItheBEAR » 11 wrz 2017, 10:00

bierute pisze:
07 wrz 2017, 15:42
Przede wszystkim musi nastąpic rewolucja w głowach mieszkańców Polski - z całym szacunkiem -
żyć można nie tylko w Warszawie, nie trzeba tu emigrować z najdalszych zakątków naszego pięknego kraju... ot, i tajemnica korków rozwiązana...
Tu się z Tobą kategorycznie nie zgodzę. Każdy ma prawo mieszkać gdzie zechce i odmawianie komukolwiek prawa do przeprowadzki do Warszawy jest zwykłą ksenofobią. Z resztą - większość "rdzennych Warszawiaków" to ludność napływowa - przypomnę, że przez Zygmuntem III Wazą raczej mało kto o tym miejscu słyszał... Wyrzućmy więc wszystkich. Nie tędy droga. Ja się tu urodziłem, w tym samym szpitalu, co mój ojciec, ale wcale nie roszczę sobie prawa do uprzywilejowanego miejsca na drodze. Wręcz przeciwnie.

Jest nas dużo, a będzie jeszcze więcej. Żebyśmy się wzajemnie nie podeptali powinniśmy uszanować podstawowe prawidła, którymi rządzą się nowoczesne miasta. Co więcej - nie odkryliśmy tu jeszcze wszystkich Ameryk, więc powinniśmy być gotowi na eksperymentowanie i czasem ostre zmiany kursu. Taką zmianą kursu jest obecnie odejście od dogmatu komunikacji "własnym autem", która w miastach po prostu nie działa. Nie działa, bo wozi zbyt wiele "powietrza luzem" oraz jest kompletnie nieefektywna z punktu widzenia zajmowanej przestrzeni (samochód, który jedzie w ciągu dnia 2 godziny parkuje w ścisłym centrum przez 8h). Zwyczajnie - przy większym zgęszczeniu - nas na to nie stać.

Dlatego władze miasta powinny rozwijać jak najsprawniejszy transport publiczny oparty o zdywersyfikowane i nieszablonowe środki transportu. Np. niezrozumiałe jest, dlaczego tak silne zdziwienie budzą pomysły dodania miejskiej komunikacji 3 wymiaru. O ile jeszcze większość rozumie drążenie tuneli metra poniżej poziomu ulic za setki milionów złotych, to już przewieszenie napowietrznej gondoli jest rozpatrywane w kategoriach science-fiction. Tymczasem na takiej Wilanowskiej można by spokojnie zbudować napowietrzną linię gondolową o przepustowości porównywalnej z długim Solarisem odjeżdżającym co 4 minuty. I to bez zajęcia nawet jednego pasa i bez zatrzymywania na problematycznym skrzyżowaniu z Dolinką Służewiecką...

Do tego koszt takiego rozwiązania jest wielokroć niższy niż metra, czy choćby nawet tramwaju. Ale w głowach miejskich włodarzy cały czas siedzi: "dodaj pas, dodaj pas..." I to mimo tego, że dodawanie pasów od 50 lat nie rozwiązuje żadnych problemów, a ich zwężanie i likwidacja usprawnia ruch...
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

Awatar użytkownika
yav
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Post autor: yav » 09 wrz 2017, 8:58

Bardzo ładnie (i po raz ostatni) proszę o powrót do tematu :hevil: .

Ghostdog
przybysz
przybysz

Post autor: Ghostdog » 08 wrz 2017, 19:29

@adm.gbk

Jest Warszawiak i "Warszawiak" chyba łatwo wyczytać z kontekstu mojej wypowiedzi o jaką osobę mi chodzi?

Będąc lokalsem ciężko mi mieć ból pośladów. Najzwyczajniej bawi mnie utyskiwanie "Warszawiaków" z rodziców z Radomia i Płocka ;) (oczywiście nie mam nić do Radomia i Płocka - uprzedam w razie W)

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek
radny (do 3 postów dziennie)

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 08 wrz 2017, 14:50

Moim zdaniem problemem nie są sami przyjezdni, ale liczba samochodów na rodzinę i jeżdżenie nimi pojedynczo.

adm.gbk
przybysz
przybysz

Post autor: adm.gbk » 08 wrz 2017, 14:44

Bardzo ciekawy offtopic, ale może nie powinien pojawić sie w tym miejscu...

Zgadzam sie z Bierute. Przyczyny i skutki tworzenia się bardzo silnej konkurencji na lokalnym rynku pracy, czy takiej przyziemnej rzeczy jak korki na drogach jest związane bezpośrednio z napływem ludzi do jednego miasta - nie dotyczy to jedynie Warszawy.

Można do sytuacji korków podejść w taki sposób, że niestety wiele osób zamieszkujących Warszawę nie chce/nie może/nie opłaca się zameldować się w miejscu zamieszkania. I pod tym względem "lokalsi" mogą nie lubić "przyjezdnych", którzy nie odprowadzają tutaj podatków. Te podatki przekładają się na remonty czy rozbudowę lokalnych dróg, czy komunukacji miejskiej, etc.

@ Ghostdog, nie musisz odnosić się do określenia "Warszawiak" z taka ignorancją i epitetowo, bo to świadczy jakimś sporym bólu pośladów :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ghostdog
przybysz
przybysz

Post autor: Ghostdog » 08 wrz 2017, 13:25

Tak, ból pośladów gdy unosi się zapach cebuli :)

Narzekać na coś trzeba, a że akurat sąsiad z lubelskiego jeździ lepszym autem to tylko dlatego bo zabrał miejsce Warszawiakowi :)

Awatar użytkownika
bierute
autochton
autochton

Post autor: bierute » 08 wrz 2017, 13:09

Chyba ktoś inny ma tu ból w pośladach...

Ghostdog
przybysz
przybysz

Post autor: Ghostdog » 08 wrz 2017, 9:13

Powiedz to ludziom, którzy odbudowywali Warszawę po wojnie, powiedz to ludziom z całej Polski, którzy "zrzucali się" na odbudowę Warszawy, że po co zabierali łopatę lokalsom jak sami chcieli odbudować...

Największa cebula świata, 100% cebuli w cebuli to takie myślenie. Ja Pan Warszawiak muszę zmienić swoje życie bo przyjechał ktoś z dalekiej wichury.

Uważasz, że Warszawa z samymi "Warszawiakami" dała by radę przetrwać na takim poziomie? Kompletnie nie mam problemu z napływową ludnością w Warszawie. Zresztą jak można mieć o to ból pośladów? Zabieranie pracy Warszawiakom? Jak jesteś słaby to Ci inni wygryzą proste.

Porównanie człowieka z np. Radomia, który tu przyjechał, a mieszkańca Ukrainy to chyba jednak trochę inny kaliber.

I jak tu żyć autochtonie? Jak lecisz bryką do Zakopanego i tworzysz korki na Zakopiance to rozumiem, że tamci lokalasi powinni wprowadzić dodatkową opłatę dla rejestracji na W?

Awatar użytkownika
bierute
autochton
autochton

Post autor: bierute » 07 wrz 2017, 17:00

Ja pokazuję pewien mechanizm myslenia - to dotyczy zarówno migracji do dużych miast jak i migracji do bardziej zamoznych państw:

Autochton: "Dlaczego mam godzić się na taka sytuację: mieszkam tu od urodzenia, nie mam gdzie się przenieść, nie mam swojej małej ojczyzny gdzieś na Polesiu, chcę utrzymać swój model życia - chcę przemieszczać się swoim autem tak jak do tej pory. Po czym przyjeżdża duża liczba migrantów ekonomicznych, tworzą się korki, migranci radzą mi, abym przesiadł się do komunikacji miejskiej, bo inaczej jestem elementem korkotwórczym." Czy autochton może myśleć, ze migranci weszli z butami w jego życie i wymusili zmianę jego stylu zycia, na co on sie nie godzi?

Przenosząc to w większy format - tak rodacy myślą np o Ukraińcach przyjeżdżających do Polski do pracy. Rozmawiałem ostatnio ze znajomą, która bardzo niepochlebnie wypowiadała się o emigrantach ekonomicznych przyjeżdżających do Polski (notabene myliła ich z uchodźcami, mimo ze jest nauczycielką (sic!)) - ze zabierają pracę, etc. Sama przyjechała do Warszawy z okolic Łomży. Na moja odpowiedź, że sama "zabiera pracę" Warszawiakom i w ogóle "zagęszcza" miasto strasznie się obruszyła...

i jak tu żyć?

marecky
przybysz
przybysz
Kontaktowanie:

Post autor: marecky » 07 wrz 2017, 16:23

bierute pisze:
07 wrz 2017, 15:42
Przede wszystkim musi nastąpic rewolucja w głowach mieszkańców Polski - z całym szacunkiem -
żyć można nie tylko w Warszawie, nie trzeba tu emigrować z najdalszych zakątków naszego pięknego kraju... ot, i tajemnica korków rozwiązana...
Tajemnicą korków jest wewnętrzny przymus żeby wszędzie dojechać swoim samochodem, najlepiej pod same drzwi.

A emigrować może i nie trzeba, ale skoro wszystkie największe firmy są w jednym mieście, to i najlepsze prace są tutaj. A że nie każdy chce zarabiać minimalną, to się ludzie przemieszczają tam gdzie jest lepsza praca.

Awatar użytkownika
bierute
autochton
autochton

Post autor: bierute » 07 wrz 2017, 15:42

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis

Post autor: YOGItheBEAR » 04 wrz 2017, 13:11

Rzesza też miała być "tysiącletnia", a Związek Radziecki - "trwać po wsze czasy". Liczę, że jesteśmy świadkami początku miejskiej rewolucji i procesy, o których dziś marzymy będą tylko przyspieszać. Zmusi nas do tego efektywność energetyczna i ekologia przy rosnącej populacji ludzkiej. Miasta są szalenie efektywnym miejscem do życia, ale bez zmiany myślenia o rozwoju przestrzennym i komunikacji - po prostu utkną w korkach. Także - jestem optymistą...
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 04 wrz 2017, 11:02

YOGItheBEAR pisze:
04 wrz 2017, 10:29
Co do samego tramwaju, to jak pisałem już w innym wątku - projektowana linia to krok w dobrą stronę, ale dopiero początek. Linia tramwajowa powinna być pociągnięta przez Park Kultury w Powsinie aż pod Bielawę i zakończona P&R. Do tego jej odnoga powinna wzdłuż POW pojechać na Wawer i w okolicach Miedzyszyna mieć kolejne P&R wspólne z istniejącą tam linią WKD* (ul.Patriotów). I co najistotniejsze - jej odnoga powinna skręcać z Rzeczypospolitej w Wilanowską i jechać na Służewiec Przemysłowy dając połączenie z linią kolejową na Lotnisko.

Misiu, życzę Ci stu lat życia, ale idę o zakład, że nie dożyjesz tych rozwiań :(

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis

Post autor: YOGItheBEAR » 04 wrz 2017, 10:29

Na razie nie ma torów, więc jeszcze chwila jest... ;)

W najgorszym razie zamówienie będzie musiało być podzielone i zrealizowane równolegle przez kilku dostawców.

Co do samego tramwaju, to jak pisałem już w innym wątku - projektowana linia to krok w dobrą stronę, ale dopiero początek. Linia tramwajowa powinna być pociągnięta przez Park Kultury w Powsinie aż pod Bielawę i zakończona P&R. Do tego jej odnoga powinna wzdłuż POW pojechać na Wawer i w okolicach Miedzyszyna mieć kolejne P&R wspólne z istniejącą tam linią WKD* (ul.Patriotów). I co najistotniejsze - jej odnoga powinna skręcać z Rzeczypospolitej w Wilanowską i jechać na Służewiec Przemysłowy dając połączenie z linią kolejową na Lotnisko.

*już mnie naprostowano, że z tamtej strony Wisły to jest SKM, a nie WKD... W sumie racja - nawet moja babcia mówiła, że z prawej strony Wisły to już nie Warszawa, więc jakże WKD... :hevil:

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 29 sie 2017, 7:10

Dwie firmy, które wzięły udział w przetargu na tabor odwołały się do KIO.
http://warszawa.tvp.pl/33765574/uniewaz ... a-tramwaje

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja publiczna”