Budowa kolejnych szkół w Wilanowie

Kulturalnie o sporcie, o edukacji dla sportu i edukacja kulturalna...
Awatar użytkownika
Tom
radny (do 3 postów dziennie)
Kontaktowanie:

Re: Budowa kolejnych szkół w Wilanowie

Post autor: Tom » 09 paź 2017, 14:28

Nie wszystkie zalecenia zaproponowane zostały odrzucone. To nie jest tak, że jednoosobowo ktoś daje zalecenia. Może proponować. To zespół kontrolny przyjmuje zalecenia. A jak zdobędą poparcie to są wpisywane do protokołu.
Ale proponuję wrócić do wątku szkoły. W uzasadnieniu do projektu uchwały na dzisiejszą komisję czytamy:
"Dzielnica Wilanów jest Dzielnicą Warszawy o największym przyroście liczby mieszkańców wynikającym z szybkiej urbanizacji terenów dotychczas niezamieszkałych. Obecna baza oświatowa Dzielnicy Wilanów to: sześć przedszkoli, pięć szkół podstawowych i jedno liceum ogólnokształcące. Dużym problemem Dzielnicy jest nierównomierna lokalizacja placówek oświatowych. Placówki te są rozlokowane następująco: Szkoła Podstawowa nr 300 jest ulokowana na osiedlu, które powstało na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku, Zespół Szkół obejmujący Liceum nr XXXVIII i Szkołę Podstawową nr 261 znajduje się przy ulicy Wiertniczej. Kolejny Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 obsługuje Powsin. Szkoła Podstawowa nr 169 zlokalizowana przy ulicy Uprawnej obsługuje Powsinek. Szkoła Podstawowa nr 358 przy ulicy Świętej Urszuli Ledóchowskiej obsługuje Miasteczko Wilanów. Biorąc pod uwagę tendencje rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Dzielnicy Wilanów zachodzi pilna potrzeba wybudowania kolejnych szkół i przedszkoli na terenie Miasteczka Wilanów i we wschodniej części Dzielnicy (Zawady i Kępa Zawadowska).

Urbanizacja terenów Zawad i Kępy Zawadowskiej prowadzi do wzrostu liczby młodych mieszkańców tej okolicy. Wschodnia cześć Wilanowa ze względu na ukształtowanie powierzchni i cieki wodne – Rzeka Wilanówka, Jezioro Powsinkowskie, Jezioro Wilanowskie – jest oddzielona od pozostałych obszarów Wilanowa. Jedynymi połączeniami z pozostałym obszarem miasta są dla tych terenów dwie ulice o niewielkiej przepustowości – ulica Vogla i ulica Zawodzie. W wieloletniej perspektywie Dzielnica widzi konieczność zwiększenia dostępności usług oświatowych w tamtych rejonach poprzez zlokalizowanie tam (oprócz istniejącego już przedszkola) kolejnej placówki oświatowej – tj. szkoły. Zwiększy to dostępność placówek oświatowych dla mieszkańców.

W budżecie Dzielnicy i WPF są środki potrzebne na budowę szkoły w dzielnicy Wilanów. Nie mniej widzimy konieczność budowy kolejnych szkół w perspektywie kolejnych pięciu lat. Równolegle należy też pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej liczby placówek przedszkolnych, proporcjonalnie do liczby oddawanych szkół podstawowych. Wskazuje na to liczba dzieci zamieszkałych na terenie Miasteczka Wilanów i uczęszczających do szkoły podstawowej przy ulicy św. Urszuli Ledóchowskiej, a także do pozostałych szkół i przedszkoli Wilanowa i Mokotowa."

Z KTÓRYM ZDANIEM UZASADNIENIA PANI RADNA SIĘ NIE ZGADZA, ŻE CHCE GŁOSOWAĆ PRZECIW UCHWALE? Konkretnie.

Uchwała natomiast ma stwierdzić:
"Komisja Edukacji i Wychowania wnioskuje do Zarządu Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy o:
- wykonanie analizy potrzeb finansowych związanych z koniecznością budowy nowych placówek oświatowych w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy, po wejściu w życie reformy oświatowej
- podjęcia wszelkich działań związanych z wprowadzeniem i zabezpieczeniem środków finansowych wynikających z ww. analizy w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2019-2025 celem zabezpieczenia potrzeb edukacyjnych mieszkańców dzielnicy."

DLACZEGO JEST PANI PRZECIWKO?
Może warto coś zaproponować w tekście, zmienić. Ale nie tak zaraz przeciwko być.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 09 paź 2017, 14:00

Tom pisze:
09 paź 2017, 13:27
To co mogę zaproponować to kontrolę w tym zakresie w 2018 r. Proszę napisać wniosek na sesję o kontrolę w tym roku to może się uda szybciej.

Nie żartuj. To ja do Ciebie wystąpiłam w tej sprawie 31.08:

Tomku,
W nawiązaniu do wczorajszej wypowiedzi przewodniczącego Rady, że nie odpowie nam na pismo, ponieważ nie zawiera żadnego pytania, proponuję wystąpienie do Rady Dzielnicy na Sesji wrześniowej o dodatkową kontrolę w tym roku.
Pozdrawiam,
Aśka

Nie dostałam do dziś odpowiedzi. Żadnych wniosków pisać nie będę. Po przeprowadzeniu w zeszłym roku kontroli i wyrzuceniu moich wszystkich zaleceń pokontrolnych, oświadczyłam, że nie będę więcej tracić czasu na pisanie czegokolwiek w ramach Komisji Rewizyjnej. Tobie przewodniczący odmówił odpowiedzi na pismo, to ciekawe, co zrobi z moim wnioskiem.

Tom pisze:
09 paź 2017, 13:27
A czy kontrola to zmieni? Tyle że będzie ślad w dokumentach.

TAK WYGLĄDA KONTROLOWANIE ZARZĄDU DZIELNICY PRZEZ KOMISJĘ REWIZYJNĄ: kontrola nic nie zmieni. Bez komentarza.

Awatar użytkownika
Tom
Kontaktowanie:

Post autor: Tom » 09 paź 2017, 13:42

Dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 09 paź 2017, 13:37

Tom pisze:
09 paź 2017, 13:11
W ulotce nie ma - w programie jest.

To ciekawe. Tytuł ulotki brzmi: Program dla Dzielnicy Wilanów. Nie ma żadnego szukania działki. Mam zrobić skan?

Tom pisze:
Co do głosowania. Trudno głosować za projektem uchwały, w którym autorzy nawet nie są zdecydowani czy szkoła ma być na Zawadach, czy na Kępie...

Bo są dwie rezerwy? Do tego właśnie potrzebna jest analiza. Ty nawet rozmawiać nie chciałeś. Ale w przypadku Miasteczka Wilanów głosowałeś już "za". Mimo, że też do końca nie wiadomo, gdzie ta szkoła powstanie. Trochę konsekwencji, Panie Radny.

Tom pisze:
Zadanie w Wilanowie Zachodnim jest realizowane, tylko zbyt wolno, a środki te są zarezerwowane do 2019 roku.

2 lata to wolno? A może nie jest tak tragicznie? Pierwszą szkołę PO 10 lat budowała.

Tom pisze:
Czy zamierza dziś Pani Radna głosować przeciw?

Oczywiście, że przeciw. Nie zamierzam się ośmieszać przed Radą Warszawy. Chociaż to i tak nie ma znaczenia. Koalicja (programowa) będzie głosować razem "za", tak jak zwykle.

Awatar użytkownika
Tom
Kontaktowanie:

Post autor: Tom » 09 paź 2017, 13:27

J.Szubińska-Piszczek pisze:
09 paź 2017, 12:59
Tom pisze:
09 paź 2017, 11:22
Tam gdzie popełnia błędy albo coś wymaga wyjaśnienia, będę odpowiednio reagował.

Oczywiście. Tak jak w przypadku nieterminowych odpowiedzi na interpelacje radnych. Powiedzą Ci (przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej), że nie umiesz pism pisać i znowu spuścisz uszy po sobie. Wiem, że brzmi to ostro. Ale tak to wyglądało. A Zarząd Dzielnicy nadal nie odpowiada w statutowym terminie 21 dni. I co im zrobisz? Nawet przewodniczący Rady stwierdził, że może jedynie na burmistrza nakrzyczeć. Nie sądzę, żeby się odważył.
Pani Radna. To inny wątek. Nigdy nie usłyszałem że nie umiem pism pisać. Kompetencje Komisji Rewizyjnej określa Statut. To co mogę zaproponować to kontrolę w tym zakresie w 2018 r. Proszę napisać wniosek na sesję o kontrolę w tym roku to może się uda szybciej. Poprę. Niestety bez zgody Rady nie ma Komisja możliwość w tym zakresie. A że pismo w tej sprawie przygotowałem - zresztą za aprobatą całego składu - teraz mnie Pani Radna gani. Przewodniczący Rady odniósł się do niego na sesji. Faktycznie nie jest to satysfakcjonujące. Mam napisać kolejne. Albo interpelację w sprawie nie odpowiadania na interpelację?
A czy kontrola to zmieni? Tyle że będzie ślad w dokumentach.
Proszę mi wierzyć, że tez nie zawsze dostaję odpowiedzi w terminie, ale nie robię z tego spektaklu w odcinkach. Czy mnie to drażni? Tak - jak wiele innych rzeczy.
Proszę jednak nie demonizować kwestii interpelacji w kontekście budowy szkół. Zapewniam, że to ma ograniczony wpływ na ich realizację.

Awatar użytkownika
Tom
Kontaktowanie:

Post autor: Tom » 09 paź 2017, 13:11

W ulotce nie ma - w programie jest. Co do głosowania. Trudno głosować za projektem uchwały, w którym autorzy nawet nie są zdecydowani czy szkoła ma być na Zawadach, czy na Kępie...
Obecns inicjatywa mająca zabezpieczyć środki, nie wyklucza koniecznej analizy potrzeb. Dobrze, że nie jest Pani Radna prezydent Warszawy bo jak rozumiem Zawady środków na edukację by nie dostały... Za karę że w Miasteczku nie ma jeszcze wystarczająco dużej działki. Ciekawa perspektywa...
Zadanie w Wilanowie Zachodnim jest realizowane, tylko zbyt wolno, a środki te są zarezerwowane do 2019 roku.
Czy zamierza dziś Pani Radna głosować przeciw? Czy też nie wierzy, że Zarząd zawnioskuje o te środki? Czy też że Rada Warszawy je przyzna (tu sprawdzę wnikliwie jak głosowali radni miejscy).

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 09 paź 2017, 12:59

Tom pisze:
09 paź 2017, 11:22
Tam gdzie popełnia błędy albo coś wymaga wyjaśnienia, będę odpowiednio reagował.

Oczywiście. Tak jak w przypadku nieterminowych odpowiedzi na interpelacje radnych. Powiedzą Ci (przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej), że nie umiesz pism pisać i znowu spuścisz uszy po sobie. Wiem, że brzmi to ostro. Ale tak to wyglądało. A Zarząd Dzielnicy nadal nie odpowiada w statutowym terminie 21 dni. I co im zrobisz? Nawet przewodniczący Rady stwierdził, że może jedynie na burmistrza nakrzyczeć. Nie sądzę, żeby się odważył.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 09 paź 2017, 12:50

Tom pisze:
09 paź 2017, 11:10
Co do kwestii szkoły na Zawadach nie zapisywałbym kiedy powinna powstać, tylko po analizie dopiero (przede wszystkim ilu uczniów tam mamy, ile dzieci małych). Potrzeba niewątpliwie jest.

A gdzie jest ta analiza? Zawnioskowaliśmy o nią 2 lata temu. Potrzeba jest? To dlaczego wstrzymałeś się w głosowaniu dotyczącym naszego Stanowiska Rady w tej sprawie?

Tom pisze:
Szukanie drugiej działki pod szkołę powinno mieć miejsce wcześniej - o tym też mówiliśmy wielokrotnie. A jako jedyni wpisalismy to w program wyborczy.

Mam w ręku Waszą ulotkę wyborczą z Programem dla Dzielnicy. Żadnego szukania drugiej działki nie widzę. Zresztą rodziców dzieci nie interesuje szukanie, ale druga szkoła jak najszybciej.

Tom pisze:
Dziś podejmiemy na Komisji Edukacji uchwałę o kolejne środki do 2025 r.
Mam nadzieję że Zarząd szybko tę uchwałę zamieni na odpowiedni wniosek do Rady Warszawy.

Gdybym była prezydent Warszawy i dała burmistrzowi 2 lata temu 65 mln na szkołę, a on do dziś nie zakupiłby pod nią gruntu i przyszedłby do mnie po kolejne środki, to zapytałabym go jak moja matematyczka w liceum: Kpisz czy o drogę pytasz?

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 09 paź 2017, 12:30

mvoiture pisze:
09 paź 2017, 11:36
Tylko, że my jesteśmy wyborcami i my rozliczamy zarząd z działań co cztery lata naszymi kartkami wyborczymi.

Nie Zarząd, ale Radę. W dzielnicach Warszawy nie wybiera się burmistrzów bezpośrednio, ale to Rada wysuwa kandydata i Rada wybiera. A w naszej Radzie mamy koalicję (programową) PO i SMMW. I to oni są do rozliczenia kartkami wyborczymi.

mvoiture
osadnik
osadnik

Post autor: mvoiture » 09 paź 2017, 11:36

Tylko, że my jesteśmy wyborcami i my rozliczamy zarząd z działań co cztery lata naszymi kartkami wyborczymi. Choćby nawet zarząd dniami i nocami, w święta i dni powszednie pracował nad tym i jeszcze innymi tematami, to nie mogę pozytywnie ocenić jego pracy, skoro nie wiem, czy w ogóle pracuje, nad czym i jak. Niestety, częścią demokracji jest informowanie wyborców o swoich działaniach. W przeciwnym wypadku nawet najlepiej działająca władza stanie się opozycją, a jej miejsce zajmą sprawni propagandziści.

Awatar użytkownika
Tom
Kontaktowanie:

Post autor: Tom » 09 paź 2017, 11:22

mvoiture pisze:
09 paź 2017, 11:16
Dzięki Tom za konstruktywne i rzeczowe wyjaśnienia. Szkoda, że musisz to robić ty, a nie ktoś z zarządu.
Zarząd niech pracuje w tej sprawie. Szkoda że radni z PO nie są tu obecni. Raczej po nich bym się tego spodziewal. Zaraz usłyszę, że jestem w koalicji programowej... Jeżeli zarząd realizuje cześć tego programu to zawsze będę wspierał. Tam gdzie popełnia błędy albo coś wymaga wyjaśnienia, będę odpowiednio reagował. Na krytykę bezrefleksyjną nie mam ochoty i uznaję ją za bezproduktywną

mvoiture
osadnik
osadnik

Post autor: mvoiture » 09 paź 2017, 11:16

Dzięki Tom za konstruktywne i rzeczowe wyjaśnienia. Szkoda, że musisz to robić ty, a nie ktoś z zarządu.

mvoiture
osadnik
osadnik

Post autor: mvoiture » 09 paź 2017, 11:13

J.Szubińska-Piszczek pisze:
09 paź 2017, 8:23

Jak działania są marne, to nie ma o czym informować. [...] Jak się działa po omacku, to efekty są jakie są.
Z braku informacji można rzeczywiście wysnuć takie wnioski. Jednakże zważywszy na Pani powyższą wypowiedź, działania po omacku nikomu bym nie wypominał, bo wychodzi na to, że ciągle przygania kocioł garnkowi.

Awatar użytkownika
Tom
Kontaktowanie:

Post autor: Tom » 09 paź 2017, 11:10

Kluczem do rozwiązania problemu edukacji w Dzielnicy jest druga szkoła w Wilanowie Zachodnim. Jeżeli na najbliższej sesji zapowiadanej na 18 października nie przeniesiemy całej kwoty przeszło 30 mln na ten cel, będzie to oznaczało, że zakup działki jest na finiszu - nastąpi w tym roku.
Co do kwestii szkoły na Zawadach nie zapisywałbym kiedy powinna powstać, tylko po analizie dopiero (przede wszystkim ilu uczniów tam mamy, ile dzieci małych). Potrzeba niewątpliwie jest.
Zakup działki to obecnie trudna sprawa, ale mozliwa. W tej chwili (po zakupieniu wiosną 1600 m kw) mamy grunt w kawałku o powierzchni ok 5000-6000 m kw. Trwają negocjacje o zakup kolejnych 888 m kw. Dodatkowo jak wynika z odp na moją interpelację trwają inne procedury i działania.
https://bip.warszawa.pl/NR/exeres/E9B5D ... meless.htm
Rozbudowa Ledóchowskiej pozwoli nam na mały oddech, ale niewątpliwie budowa szkoły kolejnej jest pilna. Fakt że zakup działki trwa tak długo niepokoi, ale jeszcze bardziej wskazuje na brak wyobraźni pianistów z b. gminy Wilanów.
Podobnie z parkiem. Trzeba było to na sztywno zapisać ok roku 2000. Ale oczywiście wówczas myślano tylko o wyborcach już tu mieszkających, a nie przyszłych których poprzez decyzję o budowie Miasteczka Wilanów tu "zaproszono".
Szukanie drugiej działki pod szkołę powinno mieć miejsce wcześniej - o tym też mówiliśmy wielokrotnie. A jako jedyni wpisalismy to w program wyborczy.
Teraz jednak nie ma co biadolić i krytykować bezproduktywnie, tylko wspierać w realizacji. Dziś podejmiemy na Komisji Edukacji uchwałę o kolejne środki do 2025 r. I to jest w końcu myślenie perspektywiczne. Dobrze ze widzimy w tym Zawady.
Mam nadzieję że Zarząd szybko tę uchwałę zamieni na odpowiedni wniosek do Rady Warszawy.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 09 paź 2017, 8:23

mvoiture pisze:
09 paź 2017, 8:08
Mieszkańcy potrzebują zarówno konkretnych działań, jak i informacji o nich.

Jak działania są marne, to nie ma o czym informować. Polecam moją interpelację ws. analizy dotyczącej budowy drugiej szkoły i odpowiedź. Jak się działa po omacku, to efekty są jakie są.
https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe ... ja=2&srh=1

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura, sport i edukacja”