Religia w szkole (wydzielony)

Kulturalnie o sporcie, o edukacji dla sportu i edukacja kulturalna...
Awatar użytkownika
Chris
autochton
autochton

Re: zapisy do 1 klasy SZKOŁA przy ul. Ledóchowskiej

Post autor: Chris » 06 gru 2016, 23:13

Drodzy moderatorzy, co obecna dyskusja ma wspólnego z zapisami do 1 klasy? Może warto cofnąć się kilka ładnych stron wstecz i wydzielić te wątki o religii, bo o ile pierwotny temat wątku mocno mnie interesował jako ojca pierwszoklasisty o tyle obecna dyskusja tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że właściwie zrobiłem przepisując dziecko z lekcji etyki na lekcję religii. Ja, ten sam, który z każdym miesiącem pałam coraz większą nienawiścią do instytucji kościoła (brawo PIS, brawo Rydzyk i inni).

Floyd
osadnik
osadnik

Post autor: Floyd » 06 gru 2016, 18:20

Dopóki lekcje religii są na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, a szkoła zapewnia realną alternatywę (etykę). Niestety nie zawsze tak jest.
Kościół nie zgodzi się na lekcje religii w salkach parafialnych z jednego prostego powodu - w szkołach ksiądz otrzymuje pensję z naszych podatków, a w parafii płaciłby kościół.

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 06 gru 2016, 15:24

Diagnoza , diagnozą, ale uparcie będę twierdzić, że rodzice posyłając dzieci na szkolną religię wyrażają na takie działania zgodę ( oczywiście nie namawiam by rezygnować, ale wydaje mi się że albo jest się członkiem takiej wspólnoty i akceptuje zasady , albo...
Swoja drogą czy slyszal ktoś/ kiedykolwiek o tym aby jakaś grupa rodzicow poprosilą swojego proboszcza o zorganizowanie lekcji religi w salce parafialnej? bo wyglad na to ze taki układ po prostu pasuje.

Awatar użytkownika
bierute
autochton
autochton

Post autor: bierute » 06 gru 2016, 14:26

YOGItheBEAR pisze:Bardziej kontrowersyjna jest moim zdaniem pozycja jaką dla przedmiotu niematerialnego toruje się przy okazji jego obecności w szkole. Po co np. ocena z religii na świadectwie? Po co jej wliczanie czy nie wliczanie do średniej? Później dochodzi do kuriozalnych sytuacji jak w słynnym dowcipie, kiedy siostra w klasie pyta, co to jest: małe rude z kitką i pędzelkami na uszkach? Na co dzieci odpowiadają: z opisu to byłaby wiewiórka, ale jak Siostra pyta, to znaczy, że to będzie Pan Jezus...
Dość trafnie zdiagnozowałeś jeden z problemów jaki rodzi nauczanie religii w szkole - kościół katolicki zawsze był ekspansywny, zawsze chciał więcej i tak jest w przypadku religii w szkole. Zajęcia miały być na pierwszej lub ostatniej lekcji - jak jest wiadomo. Stawianie ocen z wiary to już kuriozum. Wciąganie oceny z religii to cwany wybieg, łatwo dzieci i rodziców nakłonić do podniesienia średniej na koniec roku a przy okazji umacnia się zakotwiczenie i rolę religii w systemie nauczania. Teraz trwa walka o religie na maturze. Pozostaną jeszcze egzaminy wstępne z religii, a może i obowiązkowy egzamin z religijności podczas obrony pracy naukowej, i tak dalej i tak dalej.

Sorry, ale to jest infantylizacja systemu nauczania w czystej postaci. Kto chce niech wierzy, ale legitymizowanie przez Państwo opowiadania bajek w szkole jako przeciwwaga dla teorii naukowych wykładanych w szkole to dla mnie włażenie kk z butami tam, gdzie go być nie powinno.

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis
Typ profilu: Prywatny

Post autor: YOGItheBEAR » 06 gru 2016, 14:12

Ja też uważam, że fakt, że ktoś sobie nie umie stosunków rodzinnych poukładać, nie powinien być argumentem. Jeśli ktoś chce posyłać dziecko na katechezę to fakt, że można to zrobić w szkole jest ułatwieniem dla rodzica. Podobnie jak ewentualne organizowane na terenie szkoły inne zajęcia dodatkowe (w tym płatne). Bardziej kontrowersyjna jest moim zdaniem pozycja jaką dla przedmiotu niematerialnego toruje się przy okazji jego obecności w szkole. Po co np. ocena z religii na świadectwie? Po co jej wliczanie czy nie wliczanie do średniej? Później dochodzi do kuriozalnych sytuacji jak w słynnym dowcipie, kiedy siostra w klasie pyta, co to jest: małe rude z kitką i pędzelkami na uszkach? Na co dzieci odpowiadają: z opisu to byłaby wiewiórka, ale jak Siostra pyta, to znaczy, że to będzie Pan Jezus...

Osobiście mam kłopot z tą odpustową wersją kato-polo lansowaną przez wielu katechetów i bardziej to budzi moje mieszane uczucia. Sam pamiętam "religię" z liceum. Prowadzoną w Reytanie w ciasnym akwarium wykrojonym z korytarza. To było coś fajnego nawet dla takiego "złego katolika" jak ja. Może dlatego, że ksiądz był łepski? Bo jak powiedział kiedyś bp.Pieronek: jak są ludzie i ludziska, tak są księża i księżyska...
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 06 gru 2016, 0:03

bierute pisze:co to za argument! skasowano katechezę w kościołach, wprowadzono w szkole, rodzice nie mieli tu nic do gadania. większość ludzi z którymi rozmawiam zapisuje dzieci na religię pod presją dziadków. podobnie jak to jest ze ślubami kościelnymi. taka jest rzeczywistość. Dulska była Polką.
No teraz to sie setnie ubawilam, jestem rodzic, nie posylam, dziadkowie nie sa rodzicami. Pretensji do nikogo nie mam i nie upieram sie żeby i mieć ciastko i je zjeśc :roll:

Awatar użytkownika
bierute
autochton
autochton

Post autor: bierute » 05 gru 2016, 22:09

co to za argument! skasowano katechezę w kościołach, wprowadzono w szkole, rodzice nie mieli tu nic do gadania. większość ludzi z którymi rozmawiam zapisuje dzieci na religię pod presją dziadków. podobnie jak to jest ze ślubami kościelnymi. taka jest rzeczywistość. Dulska była Polką.

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 05 gru 2016, 21:13

bierute pisze:A może wprowadzić przedmiot religioznawstwo, gdzie czytać będzie można różne religijne książki, wywalić katechezę z powrotem do kościoła a język polski uwolnić od indoktrynacji?
To jest absolutnie nierealne dopóki rodzice posyłają dzieci na zajęcia z religii, skoro posyłaj akceptują ten stan rzeczy , czyli kościół po prostu odpowiada na potrzebę.

Awatar użytkownika
bierute
autochton
autochton

Post autor: bierute » 05 gru 2016, 18:18

J.Szubińska-Piszczek pisze:
bierute pisze:wywalić katechezę z powrotem do kościoła a język polski uwolnić od indoktrynacji?
Proponuję zakazć wszelkich tekstów, w których pojawia się wyrażenie "Boże Narodzenie". Znam już przypadek takiej postępowej polonistki w Wilanowie. "Opowieść wigilijna" Dickensa powinna znaleźć się na liście lektur zakazanych. Na angielskim słowo "Christmas" też powinno być zakazane. Oczywiście o żadnych jasełkach w szkołach nie może być mowy. I w ten sposób przez poprawność polityczną zniszczymy najpiękniejsze święta w roku.
tak, bo katecheza w salkach przykoscielnych zamiast w sali szkolnej to zamach na jasełka, karpia w galarecie i Świętego Mikołaja. trochę zdrowego rozsądku!

pntb
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: pntb » 05 gru 2016, 16:36

J.Szubińska-Piszczek pisze:Proponuję zakazć wszelkich tekstów, w których pojawia się wyrażenie "Boże Narodzenie". Znam już przypadek takiej postępowej polonistki w Wilanowie. "Opowieść wigilijna" Dickensa powinna znaleźć się na liście lektur zakazanych. Na angielskim słowo "Christmas" też powinno być zakazane.
Poproszę o konkret – kto to? – bo dobrze by było, aby osoba tak spotwarzona przez osobę publiczną – znaną z nietolerancji i zacietrzewienia politycznego – miała okazję się obronić. Chętnie oddałbym jej głos. Chyba, że to takie same bzdury jak opowieści o zakazie stawiania choinek w Szwecji, które krążyły po prawicowych portalach.

Awatar użytkownika
paszczakR
tubylec
tubylec
Kontaktowanie:

Post autor: paszczakR » 05 gru 2016, 15:35

Co do samego Koranu - z pewnością odczarowałoby to sporo mitów i pokazało wspólne źródła.
Z pewnością:
Nie zabijaj - Kto zabija człowieka, który nie był mordercą i szerzył zgorszenia na Ziemi, czyni tak jakby zabił wszystkich ludzi.
Miłuj bliźniego swego jak siebie samego - Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi.

Podobnie, ale nie do końca ;)

https://quran.com/5:51
Lubię pracować, a nawet palę się do roboty. Praca tak mnie urzeka, że mogę całymi godzinami siedzieć i patrzeć na nią.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek
radny (do 3 postów dziennie)

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 05 gru 2016, 15:13

bierute pisze:porządzą jeszcze 3 lata i pójdą w odstawkę
Bronisław Komorowski też miał przejechać na pasach niepełnosprawną zakonnicę w ciąży... Niech im Pan tak nie wierzy. Zaklinają rzeczywistość.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 05 gru 2016, 15:10

bierute pisze:wywalić katechezę z powrotem do kościoła a język polski uwolnić od indoktrynacji?
Proponuję zakazć wszelkich tekstów, w których pojawia się wyrażenie "Boże Narodzenie". Znam już przypadek takiej postępowej polonistki w Wilanowie. "Opowieść wigilijna" Dickensa powinna znaleźć się na liście lektur zakazanych. Na angielskim słowo "Christmas" też powinno być zakazane. Oczywiście o żadnych jasełkach w szkołach nie może być mowy. I w ten sposób przez poprawność polityczną zniszczymy najpiękniejsze święta w roku.

Awatar użytkownika
bierute
autochton
autochton

Post autor: bierute » 05 gru 2016, 14:23

porządzą jeszcze 3 lata i pójdą w odstawkę. warto w tym czasie myśleć nad ciekawymi rozwiązaniami, bo trzeba będzie to wszystko co oni wyprawiają poodkrecać, a szkoda byłoby aby kolejna ekipa zaczęła rządzić z pustymi szufladami tak jak ta.

Awatar użytkownika
yav
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Post autor: yav » 05 gru 2016, 13:16

Jasne, zwłaszcza przy obecnej ekipie rządzącej :]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura, sport i edukacja”