Religia w szkole (wydzielony)

Kulturalnie o sporcie, o edukacji dla sportu i edukacja kulturalna...
Awatar użytkownika
bierute
autochton
autochton

Re: zapisy do 1 klasy SZKOŁA przy ul. Ledóchowskiej

Post autor: bierute » 05 gru 2016, 13:14

A może wprowadzić przedmiot religioznawstwo, gdzie czytać będzie można różne religijne książki, wywalić katechezę z powrotem do kościoła a język polski uwolnić od indoktrynacji?

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis
Typ profilu: Prywatny

Post autor: YOGItheBEAR » 05 gru 2016, 12:53

Co do samego Koranu - z pewnością odczarowałoby to sporo mitów i pokazało wspólne źródła. Tyle, że to już licealny poziom analizy. Ale z punktu widzenia źródeł kultury sądzę, że elementy mitologii i wybrane przypowieści biblijne wystarczą. Podkreślam - wybrane.
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 05 gru 2016, 11:57

myśle że przeczytanie i omówienie całęj Biblii w podstawowce jest fizycznie niemożliwe.

Swoja drogą ja tez w USA nie spotkalam sie z Koranem w hotelach ( z Biblią i owszem) ale wuwazam ze dobrze by  bylo żeby i jakieś elementy Koranu w szkole się pojawiły.

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis

Post autor: YOGItheBEAR » 05 gru 2016, 10:34

Krokodyl pisze:Chyba, że ktoś uważa Biblię za odpowiednik mitów greckich?
Tak. W kontekście literackim Biblia jest odpowiednikiem mitów greckich. Pomijając aspekt religijny - jest jednym z elementów, które ukształtowały zręby kultury europejskiej - nawet tej uważanej za laicką. Podobnie też jak w przypadku mitologii - nie uważam, żeby konieczne było zlecanie lektury "od deski do deski", bo to w wielu miejscach trudny tekst i nie bardzo przystający do realiów interpretacyjnych dziesięcio-, a nawet piętnastolatka. Ale wybrane przypowieści ze Starego i Nowego Testamentu są w mojej ocenie idealną lekturą przybliżającą źródła kultury, moralności oraz wartości, które leżą u podstaw naszej, euroatlantyckiej cywilizacji.
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek
radny (do 3 postów dziennie)

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 04 gru 2016, 21:35

Krokodyl pisze:
J.Szubińska-Piszczek
Ostrzegam, żeby nie dostał Pan zawału. W Stanach Zjednoczonych Biblia jest w każdym pokoju hotelowym.
Nie wiem co wnosi ta odpowiedź ale zawału to ja dostanę jak pomyślę że Pani Radna obowiązkowo używa wszystkiego co można znaleźć w hotelu pokojowym w Stanach... aha Koran też jest tam dostępny...
Podczas mojego pobytu, a spałam w pokojach hotelowych w wielu stanach, nic obowiązkowo nie używałam i Koranu w żadnym nie było. A Biblia była w każdym.

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 04 gru 2016, 7:13

Ja nie widzę nic złego w omawianiu Biblii, sama czytałam dzieciom Opowieści Biblijne podczas podróży do Izraela i nie było z tym żadnego problemu a dzieki temu łatwiej było zwiedzać. Tak zdecydowanie jestem za tym by tak ważna pozycja była w kanonie lektur, właśnie obok mitów i innych opowieści , które miały wpływ na naszą kulturę, a Biblia i Mity zdecydowanie miały większy od pozostałych pozycji.

Krokodyl
przybysz
przybysz
Kontaktowanie:

Post autor: Krokodyl » 03 gru 2016, 21:35

Kod: Zaznacz cały

YOGItheBEAR
   Biblia to akurat w kanonie była praktycznie od '89...
Od wielu lat nie ma kanonu. Nauczyciele mają na dziś dowolność wyboru lektury z długiej listy. Kanon oznacza lektury obowiązkowe, przekazujące określony światopogląd.
Biblia była na liście lektur w gimnazjum a nie w podstawówce i jej omawianie zależało od nauczyciela.

Jeśli dobrze rozumiem obecne propozycje to będzie lektura OBOWIĄZKOWA, można nawet wymagać przeczytania całości (jak by to nie brzmiało jak szaleństwo).
Powyższe zarówno jak wiek dzieci w którym Biblia ma być omawiana robi chyba różnicę?

Chyba, że ktoś uważa Biblię za odpowiednik mitów greckich? Mithra?
J.Szubińska-Piszczek
Ostrzegam, żeby nie dostał Pan zawału. W Stanach Zjednoczonych Biblia jest w każdym pokoju hotelowym.
Nie wiem co wnosi ta odpowiedź ale zawału to ja dostanę jak pomyślę że Pani Radna obowiązkowo używa wszystkiego co można znaleźć w hotelu pokojowym w Stanach... aha Koran też jest tam dostępny...

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 03 gru 2016, 14:59

Tak się uroczyście otwiera nowe szkoły w Wilanowie: z 3-miesięcznym opóźnieniem, kameralnie z garstką dzieci, ale z najwyższymi oficjelami.
PS. Najważniejsze, że udało się nową szkołę poświęcić.
Załączniki
otwarcie_szkoły_1.jpg
otwarcie_szkoły_1.jpg (21.29 KiB) Przejrzano 1035 razy
otwarcie_szkoły_2.jpg
otwarcie_szkoły_2.jpg (20.61 KiB) Przejrzano 1035 razy

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 02 gru 2016, 21:46

Krokodyl pisze:Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis

Post autor: YOGItheBEAR » 02 gru 2016, 18:50

Biblia to akurat w kanonie była praktycznie od '89...

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 02 gru 2016, 16:13

ale jakiego błędu? Dlaczego mity greckie tak a biblia już nie? A skąd moje dziecko ma znać historie i przypowieści które miały i maja wpływ na nasza kulturę , sztukę , politykę etc?? Link doczytam ale już nie z telefonu ale poproszę dla równowagi link do opini prezesa i pisowskich ekspertów bo nie bardzo wiek do czego sie odnieść

Krokodyl
przybysz
przybysz
Kontaktowanie:

Post autor: Krokodyl » 02 gru 2016, 14:00

mithra
A jeszcze jedno, jeśli już to nas dotyczy tylko ta ideologia , a z tym sobie damy radę, natomiast indoktrynacja religijna to już indywidualny wybór każdego z rodziców.
Ciekaw jestem czy starczy cywilnej odwagi żeby powyższe odwołać i przyznać się do błędu:

Klasa V

Lektury obowiązkowe:
Clive Staples Lewis, "Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa"
Adam Mickiewicz, "Pan Tadeusz" (zwyczaje i obyczaje)
Ferenc Molnar, "Chłopcy z Placu Broni"
Bolesław Prus, "Katarynka "
Juliusz Słowacki, "W pamiętniku Zofii Bobrówny"
Seweryna Szmaglewska, "Czarne Stopy"
Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Proponuje też poczytać opinie i glosy prawdziwych fachowców i autorytetów w edukacji zamiast partyjnych czynowników z prezesem na czele. http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,192 ... zkole.html

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 01 gru 2016, 11:05

A jeszcze jedno, jeśli już to nas dotyczy tylko ta ideologia , a z tym sobie damy radę, natomiast indoktrynacja religijna to już indywidualny wybór każdego z rodziców.

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 01 gru 2016, 10:54

bierute pisze:No ta władza Cie nie uszczęśliwi. Ideologię to będziesz miała w szkole w jednym bloku z indoktrynacją religijną.
Przecież to jest od dawna, zwłaszcza to drugie :roll: Religia nie pojawiła sie w szkole we wrześniu 2016, moje dziecię przedszkolakiem jakiś czas temu będą tez piosenki śpiewało o tym jak babcie od małego notuje przepisy i świetnie gotuje, ale za to z dziadziusiem czekają przygody..

Awatar użytkownika
bierute
autochton
autochton

Religia w szkole (wydzielony)

Post autor: bierute » 01 gru 2016, 10:50

No ta władza Cie nie uszczęśliwi. Ideologię to będziesz miała w szkole w jednym bloku z indoktrynacją religijną.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura, sport i edukacja”