Szkoła Podstawowa nr 358 - ul. Ledóchowskiej 10

Kulturalnie o sporcie, o edukacji dla sportu i edukacja kulturalna...
henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Re: Szkoła Podstawowa nr 358 - ul. Ledóchowskiej 10

Post autor: henryk » 21 kwie 2018, 19:37

Czy ktoś wie jaka jest ilość i struktura przyjętych dzieci do szkoły po piątkowym ogłoszeniu przyjęć? Wiadomo że jeszcze nie jest to ostateczne bo do 27.04 osoby których dzieci zostały przyjęte mają czas na potwierdzenie

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 24 mar 2018, 8:46

J.Szubińska-Piszczek pisze:
17 mar 2018, 10:09
henryk pisze:
17 mar 2018, 9:29
1. Jeszcze w tym roku obowiązuje zasada że jeżeli ktoś zapisze dziecko do zerówki w szkole a jest poza rejonu (do zerówek nie ma rejonizacji) to do tej szkoły jego dziecko będzie mogło być też przyjęte poza rejonizacja.
Zastanawiam się, komu podpowiada Pan to rozwiązanie?
Ustawa została przegłosowana 29 grudnia 2015 - to była ta ustawa gdzie został zmieniony wiek obowiązku szkolnego z 6 na 7 lat. Napisałem o tym ponieważ wcześniej była dystkusja dlaczego w szkole jest tak mało grup zerowych.
henryk pisze:
Tłumaczy to jak dla mnie dlaczego na szkole nie może być za dużo grup zerówek - bo musieli by przyjmować zarówno dzieci z zerówek jak również z rejonu. W zeszłym roku były 2 grupy zerówkowe ale dwa lata temu tych grup było znacznie więcej - co też przełożyło się na ilość klas pierwszych.

No właśnie. Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego to zrobiono.
Wydaje mi się że było to zrobione w związku z tym że w 2016 roku weszła ustawa o której wcześniej pisałem (z 29 grudnia 2015) zmieniająca wiek obowiązku szkolnego z 6 na 7 lat. Wilanów nie dysponował wtedy jeszcze przedszkolami przy Zdrowej i Radosnej, było bardzo mało czasu na implementacje konsekwencji ustawy. Patrząc z boku było to chyba jedyna możliwość aby spróbować znaleść miejsca dla 6 latków w zerówkach na terenie dzielnic - zwłaszcza że szkoła była przygotowana do przyjęcia 6 latków. W kolejnych latach sytuacja jest już inna.

henryk pisze:
2. Rozmawiając z różnymi ludźmi na temat tego gdzie zapisać syna jedną opinia nami wstrzasnela. Proste pytanie czy to my czy dziecko nie czujemy się gotowi do pójścia do szkoły. Niestety odpowiedź która sobie udzieliliśmy była dla nas brutalna - to my nie byliśmy gotowi i chcieliśmy odwlec ta decyzję nie patrząc na dziecko ale na nasze leki i wygode.

To co Pan pisze jest prawdziwe przy założeniu, że rodzice są na podobnym poziomie rozwoju emocjonalnego jak ich dziecko.
Dlaczego Pani tak uważa - ja mam zupełnie inne zdanie. Przedszkole (prywatne) - to jednak znacznie większy poziom wygody dla rodziców niż szkoła (godziny otwarcia, zajęcia dodatkowe, sposób pracy z dziećmi itp). Notabene podobny lęk towarzyszy rodzicom na różnych etapach rozwoju ich dziecka - przed pierwszym samodzielnym obozem (zwłaszcza małego dziecka), przed rozpoczęciem samodzielnych powrotów dziecka do szkoły itp. Sam lęk nie jest czymś złym bo oszczega nas przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Jednak dużo więcej według mnie zyskujemy jeżeli uczymy się pracować z własnymi lękami i swiadomie wybieramy działania oraz sposoby ewentualnego zarządzania ryzykami.

PawelB
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: PawelB » 17 mar 2018, 12:50

henryk pisze:
2. Rozmawiając z różnymi ludźmi na temat tego gdzie zapisać syna jedną opinia nami wstrzasnela. Proste pytanie czy to my czy dziecko nie czujemy się gotowi do pójścia do szkoły. Niestety odpowiedź która sobie udzieliliśmy była dla nas brutalna - to my nie byliśmy gotowi i chcieliśmy odwlec ta decyzję nie patrząc na dziecko ale na nasze leki i wygode.

To co Pan pisze jest prawdziwe przy założeniu, że rodzice są na podobnym poziomie rozwoju emocjonalnego jak ich dziecko.
Zbyt daleko idący wniosek, nawet jeśli jego błąd polega tylko na skali a nie kierunku rozumowania ;)

Tak czy siak zabrzmiało to tak małostkowo że aż postanowiłem skomentować bo zupełnie nie pasuje mi do Pani ta wypowiedź :/ Można to było inteligentniej skomentować.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek
radny (do 3 postów dziennie)

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 17 mar 2018, 10:09

henryk pisze:
1. Jeszcze w tym roku obowiązuje zasada że jeżeli ktoś zapisze dziecko do zerówki w szkole a jest poza rejonu (do zerówek nie ma rejonizacji) to do tej szkoły jego dziecko będzie mogło być też przyjęte poza rejonizacja.

Zastanawiam się, komu podpowiada Pan to rozwiązanie?

henryk pisze:
Tłumaczy to jak dla mnie dlaczego na szkole nie może być za dużo grup zerówek - bo musieli by przyjmować zarówno dzieci z zerówek jak również z rejonu. W zeszłym roku były 2 grupy zerówkowe ale dwa lata temu tych grup było znacznie więcej - co też przełożyło się na ilość klas pierwszych.

No właśnie. Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego to zrobiono.

henryk pisze:

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 17 mar 2018, 9:29

To co się dowiedziałem - dzieci z rocznia 2011 (sześciolatki) są w jednej klasie do której chodzi dziecko moich znajomych . Nie wiem czy tak będzie w tym roku - zakładam jednak że pewna forma ułożenia wiekiem będzie miała miejsce. Ilość podań do szkoły (patrząc na segregatory kiedy donosilismy dokument o przedszkolu w piątek) zdecydowanie pozwala na takie rozwiązanie.

Jak już beda wyniki to będę chciał porozmawiać innymi osobami których dzieci dostały się szkoły a wcześniej nie chodziły do niej do zerówki i może zastanowić się nad formą poznawania się dzieci i oswajania z zmianą jeszcze przed 1 września (w wakacje)

Jeszcze dwie ciekawostki:
1. Jeszcze w tym roku obowiązuje zasada że jeżeli ktoś zapisze dziecko do zerówki w szkole a jest poza rejonu (do zerówek nie ma rejonizacji) to do tej szkoły jego dziecko będzie mogło być też przyjęte poza rejonizacja. Art. 7. Ustawy o zmianie w systemie oświaty "Dziecko, które w latach szkolnych 2015/2016–2018/2019 realizowało obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy I tej szkoły podstawowej bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego" Tłumaczy to jak dla mnie dlaczego na szkole nie może być za dużo grup zerówek - bo musieli by przyjmować zarówno dzieci z zerówek jak również z rejonu. W zeszłym roku były 2 grupy zerówkowe ale dwa lata temu tych grup było znacznie więcej - co też przełożyło się na ilość klas pierwszych. Może to oznaczać że w tym roku klas pierwszych będzie mniej niż rok temu.
2. Rozmawiając z różnymi ludźmi na temat tego gdzie zapisać syna jedną opinia nami wstrzasnela. Proste pytanie czy to my czy dziecko nie czujemy się gotowi do pójścia do szkoły. Niestety odpowiedź która sobie udzieliliśmy była dla nas brutalna - to my nie byliśmy gotowi i chcieliśmy odwlec ta decyzję nie patrząc na dziecko ale na nasze leki i wygode. Gdy to sobie uzmysłowiliśmy było nam zdecydowanie łatwiej podjąć taką decyzję jak podjęliśmy i czujemy się z tym zdecydowanie lepiej.

Awatar użytkownika
yav
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Post autor: yav » 14 mar 2018, 10:12

I na tym zakończmy może tę dyskusję, a teraz wróćmy proszę do tematu.

baart
osadnik
osadnik

Post autor: baart » 14 mar 2018, 9:40

14 mar 2018, 7:47
baart pisze:
13 mar 2018, 16:54
teraz niestety przy nauce od 7 lat została już tylko Białoruś, Albania i kraje afrykańskie - no i Polska w awangardzie dobrej zmiany

Dlaczego obraża Pan forumowiczów? Gros z nich rozpoczęło naukę w wieku 7 lat. Pan prawdopodonie również. Czuje się Pan słabo wykształcony? Obraża Pan również ofiary II wojny św, które często miały 6 lat przerwy w nauce. Np. kobiety, które spędziły wojnę w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbruk. Wandzie Półtawskiej nie przeszkodziło to w skończeniu medycyny, zrobieniu doktoratu, zostaniu profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, Damą Orderu Orła Białego. A Pan się obawia, że syn do liceum się nie dostanie :shock:
Pani jest nieprawdopodobna!

Oczywiście że wybitnym jednostkom nic nie przeszkodzi - np. takiemu Kaczyńskiemu - zaczął naukę w wieku 7 lat, cierpiał w komuniźmie w ponad 100m apartamencie na Żoliborzu a udało mu się obronić egzamin doktorski z filozofii marksistowskiej;

i nie życzę sobie pisania w tym kontekście o obozach koncentracyjnych - przekroczyła Pani pewne granice,

nie wszyscy członkowie mojej rodziny przeżyli niemieckie obozy i wywózkę na Syberię, w czasach komunistycznych siedzieli w więzieniach więc niech puknie się Pani w głowę i najpierw pomyśli zamiast będzie coś pisała
a Wanda Wojtasik Półtawska była dobrą, młodszą koleżanką mojej babci i naprawdę niewile Pani wie o jej życiu

baart
osadnik
osadnik

Post autor: baart » 14 mar 2018, 9:31

mithra pisze:
13 mar 2018, 20:14
I Finlandia! oceniana jako jedna z najlepszych w dziedzinie edukacji ;)
tak to prawda że szkoła podstawowa zaczyna się tam w wieku 7 lat, ale wcześniej jest edukacja przedszkolna - trochę jak nasza zerówka - bodajże już w 2010 korzystało z niej 100% dzieci

Awatar użytkownika
yav
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Post autor: yav » 14 mar 2018, 9:20

O matko, ale po co od razu pisać o obozach koncentracyjnych?

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 14 mar 2018, 7:47

baart pisze:
13 mar 2018, 16:54
teraz niestety przy nauce od 7 lat została już tylko Białoruś, Albania i kraje afrykańskie - no i Polska w awangardzie dobrej zmiany

Dlaczego obraża Pan forumowiczów? Gros z nich rozpoczęło naukę w wieku 7 lat. Pan prawdopodonie również. Czuje się Pan słabo wykształcony? Obraża Pan również ofiary II wojny św, które często miały 6 lat przerwy w nauce. Np. kobiety, które spędziły wojnę w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbruk. Wandzie Półtawskiej nie przeszkodziło to w skończeniu medycyny, zrobieniu doktoratu, zostaniu profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, Damą Orderu Orła Białego. A Pan się obawia, że syn do liceum się nie dostanie :shock:

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 13 mar 2018, 20:14

I Finlandia! oceniana jako jedna z najlepszych w dziedzinie edukacji ;)
Ostatnio zmieniony 13 mar 2018, 20:57 przez yav, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: nie cytuj w całości posta, jeśli bezpośrednio nań odpowiadasz - yav

baart
osadnik
osadnik

Post autor: baart » 13 mar 2018, 16:54

obaj synowie zaczęli chodizc do szkoly w wieku 6 lat i obaj się z tego bardzo cieszą;
młodszy marudzi, że poszedł za późno bo teraz przez niszczenie edukacji w Polsce będzie w przyszłym roku konkurowal z niemal 2 razy większą liczbą dzieci zdających do liceum;

z drugiej strony kiedyś większość dzieci nie umiała pisać i czytać a niektórzy uczyli się w wieku 15 lat gdy rodzina ich na księdza posłała - i dzięki temu mieli dłuższe dzieciństwo;

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 12 mar 2018, 21:08

Podanie złożyłem;) - przyszły rok będzie więc dla nas rokiem zmian. Mam jeszcze pytanie do osób które w zeszłym roku zapisywały sześciolatków - do kiedy trzeba złożyć "Potwierdzenie korzystania z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2017/2018*" - ewentualnie czy były przyjmowane inne dokumenty.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 12 mar 2018, 13:11

henryk pisze:
12 mar 2018, 0:07
4. Co do pójścia do pracy rok wcześniej - to wolę aby ten rok poświęcił na podróż po świecie ale to będzie oczywiście jego decyzja.Ma rok więcej np na odpalenie startup -u, drugi kierunek studiów itp.

Widzę, że zaplanował mu już Pan życie na następne 20 lat. Za mniej więcej 10 bardzo Pan się zdziwi. Mówi to Panu doświadczona matka 3 dzieci.

AdamR
bywalec
bywalec
Kontaktowanie:

Post autor: AdamR » 12 mar 2018, 8:13

Witam
Mój syn poszedł do szkoły jako 6-latek, początkowo byliśmy zadowoleni jak i reszta rodziców w klasie (wszystkie 6-latki), 1, 2 klasa wszystko ok, ale już w 3 w 70% klasy zaczęły się problemy, dzieci mają problem z nadążeniem z materiałem. Pamiętajmy, że program jaki mają jest stworzony dla dzieci które zaczynają 1 klasę jako 7-latki. Warto więc decyzję przemyśleć mając to na uwadze. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura, sport i edukacja”