Wysokość czynszu w La Clarte

ul. Oś Królewska (między ul.Sarmacką i Al.Rzeczypospolitej)
Bouygues Immobilier Polska Sp. z o.o.
Arkady

Re: Wysokość czynszu w La Clarte

Post autor: Arkady » 04 lut 2016, 11:24

Z tego co wiem w okresie gwarancji deweloper ma ogromny wpływ na administrowanie budynkiem więc z wiadomych względów może starać się do windowania opłat. Zetknąłem się z tym wcześniej a po wyjście spod swoistej kurateli dewelopera okazywało się , ze tą samą nieruchomością dało się administrować znacznie taniej. Nie jestem prawnikiem ani specjalistą, może można mieć na to większy wpływ. Widziałem umowy deweloperskie gdzie jasno było sformułowane, że przez taki a taki okres to podmiot powiązany lub wskazany będzie administrował ale może to już się zmieniło. Umów z BI nigdy nie widziałem i nie wiem na co się Państwo godziliście, jakie warunki zaakceptowaliście.

Black
przybysz
przybysz

Post autor: Black » 04 lut 2016, 10:56

@Arktik Zgadzam się w zupełności.

Moim zdaniem przede wszystkich w wyliczeniach BI są dwa problemy:
1) dot. pokrętnych kluczy rozliczeniowych
2) dot. podstawy budżetowania kosztów

Co do pierwszego problemu zarządca (obecnie BI) powinien jednoznacznie powiązać klucze rozliczeniowe z planowanymi kosztami dla trzech kategorii kosztów.
a) koszty nieruchomości wspólnej bez garażu - np. według liczby udziałów w nieruchomości wspólnej
b) koszty utrzymania garażu - wg liczby miejsc postojowych
c) koszty zaliczek na media w lokalu - tu raczej nie ma wątpliwości (m2 lokalu) - zresztą klucz ma niewielkie znaczenie, bo rozliczenie tych kosztów na zakończenie okresu budżetowego będzie się cyklicznie odbywać wg rzeczywistego zużycia wody, ciepła w konkretnym lokalu

Drugi problem jest równie ważny, bo wymaga wyjaśnienia podstawy planowania tych kosztów (np. konkretnie dlaczego taka a nie inna kwota jest planowana dla utrzymania wind) oraz konfrontacji stawek proponowanych przez BI ze stawkami rynkowymi

Awatar użytkownika
Arktik
osadnik
osadnik

Post autor: Arktik » 04 lut 2016, 10:04

Arkady pisze:Szok i niedowierzanie. Jak za parę miesięcy odbiorę na Oazie to może porównamy, może zwyczajnie chodzi o nabicie kabzy w czasie administrowania przez BI bo mieszkańcy są wtedy zdani ze względów gwarancyjnych na ich łaskę a nadmiar kasy idzie do Francji , do udziałowców, tudzież pokrywa utrzymanie polskiego zarządu i pracowników. Nie byłby to pierwszy przypadek. Po gwarancji z własną wspólnotą wszystko może się zmienić.
Nie znam przepisów, ale wydaje mi się absurdalne to co piszesz, tzn. że wysokie opłaty mają jakikolwiek związek z gwarancją dewelopera na wykonanie budynku. Może mieć to natomiast związek z tym, kto administruje. Jeśli jest to sam deweloper lub inny podmiot z nim "ściśle współpracujący" to jak najbardziej możliwe. Należałoby przedstawić tę ich wycenę niezależnemu ekspertowi, albo zwyczajnie jakiejś firmie administrującej nieruchomościami i zobaczyć co mają do powiedzenia. Jeśli koszty są zawyżone (na to wygląda) to w drodze głosowania wspólnota może wybrać innego administratora. Mamy przecież konkurencję, to tak jak z kupowaniem ubrań, te same produkty w różnych sklepach mogą różnić się bardzo znacząco.

Arkady

Post autor: Arkady » 04 lut 2016, 8:15

Szok i niedowierzanie. Jak za parę miesięcy odbiorę na Oazie to może porównamy, może zwyczajnie chodzi o nabicie kabzy w czasie administrowania przez BI bo mieszkańcy są wtedy zdani ze względów gwarancyjnych na ich łaskę a nadmiar kasy idzie do Francji , do udziałowców, tudzież pokrywa utrzymanie polskiego zarządu i pracowników. Nie byłby to pierwszy przypadek. Po gwarancji z własną wspólnotą wszystko może się zmienić.

cwany gapa
przybysz
przybysz

Post autor: cwany gapa » 03 lut 2016, 18:37

No więc jak pewnie wiecie BI wydalił w końcu z siebie pismo dotyczące m.in. skandalicznej wysokości opłaty za utrzymanie miejsca postojowego. Oczywiście, jak można był się spodziewać, w ich opinii wszystko jest jak najbardziej ok, a na taką wysokość opłaty z tytułu utrzymania miejsca postojowego ma wpływ stosowny udział w kosztach utrzymywania nieruchomości wspólnej. Tak więc ogólnie te 31 m2 miejsca postojowego jest traktowane identycznie w zakresie utrzymania nieruchomości wspólnej jak 31 m2 lokalu mieszkalnego.

Pomijając zasadność takiego a nie innego podejścia, wynika z tego że bardzo wysoka opłata za utrzymanie jednego miejsca postojowego wynika po prostu z bardzo wysokich kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej przyjętych przez BI. Tak się składa że akurat mieszkam aktualnie w ok. 80 lokalowym budynku (w okolicy, budynek 5-letni) o łącznej powierzchni lokali mieszkalnych około 5700 m2 - (La Clarte nasz etap - 118 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok 6500 m2), także mniej więcej porównywalne budynki (no załóżmy La Clarte 15% większy).

Zerknąłem sobie do planu finansowego swojej wspólnoty na zeszły rok i tak to wygląda zestawienie kilku przykładowych pozycji:

- konserwacja wind razem z UDT - 15 700 (6 wind) zł - w La Clarte 57 000 zł (też 5 wind bodajże, poprawcie mnie w razie czego)
- utrzymanie porządku (klatki + zieleń) - 34 000 zł - w La Clarte 93 000 zł (! swoją drogą ciekawe co aktualnie będą utrzymywać - ten syf na klatkach i kilka nasadzonych krzaków?)
- wynagrodzenie firmy administrującej - 42 000 zł - w La Clarte 79 000 zł (!)
- ubezpieczenie budynku - 4 000 zł - w La Clarte 9 500 zł
- ochrona budynku - 52 000 zł (1 ochroniarz) - w La Clarte 183 000 zł (2 ochroniarzy)

Tak to wygląda praktycznie pozycja po pozycji. Wynika z tego jasno, że koszty utrzymania nieruchomości wspólnej przedstawione przez BI są po prostu bardzo wysokie, co ma przełożenie ogólnie na wysokość czynszu (a z uwagi na taki a nie inny sposób partycypacji w tych kosztach - mamy teoretycznie niską wysokość stawki opłaty za czynsz za m2 - którą BI może się choćby "pochwalić" + wysoką opłatę za miejsce postojowe - a tak na prawdę "ogólna" wysokość opłaty za m2 jest po prostu bardzo wysoka). Dopóki nie pogoni się dewelopera wraz z narzuconym administratorem i wspólnota tego wszystkiego nie urealni (co potrwa pewnie z 1,5 roku) - tak to będzie wyglądać.

Tak czy tak, nadal apeluję do wszystkich nabywców o dalsze nękanie BI w sprawie tych skandalicznych opłat, no i przede wszystkim przestrzegam wszystkich potencjalnych nabywców mieszkań od BI w La Clarte - zastanówcie się kilka razy czy chcecie płacić 150 zł za miejsce postojowe, za mieszkanie 50 m2 z jednym miejscem - 500 zł czynszu, z dwoma - 650 zł (!) itd
Załączniki
bi czynsz.pdf
(1.53 MiB) Pobrany 462 razy

Marrr
przybysz
przybysz

Post autor: Marrr » 28 sty 2016, 14:08

Ja jeszcze żadnej konkretnej odpowiedzi nie dostałem...

dmariuszd
przybysz
przybysz

Post autor: dmariuszd » 28 sty 2016, 11:26

Nie wiedziałem o możliwości kupna mieszkania w La Clarte bez miejsca parkingowego. Wręcz przeciwnie, dostałem informację w biurze sprzedaży, że od ustalonej wielkości mieszkania należało wykupić 2 miejsca postojowe. Tak było w moim przypadku i nie udało mi się wynegocjować innych warunków.

CELEBORN
bywalec
bywalec

Post autor: CELEBORN » 28 sty 2016, 9:31

Czy w takim razie osoby nie posiadające miejsca w garażu (nie było obowiązku zakupu jak w przypadku niektórych deweloperów ) nie bedą wogóle płaciły za utrzymanie części wspólnej osiedla ???

dmariuszd
przybysz
przybysz

Post autor: dmariuszd » 27 sty 2016, 23:22

Być może koszty utrzymania nieruchomości wspólnej są wliczone w opłatę za garaż. Wskazywać może na to pozycja 'Partycypacja w utrzymaniu nieruchomości wspólnej ...' w tabeli opłat, w części GARAŻ. Wtedy dla mieszkania np 80 m2 i 2 miejsc postojowych czynsz wyniósłby:

80 * 3.47 = 277,6 (zaliczki na media)
2 * 147,71 = 295,42 (garaż i części wspólne)

Razem 573,02. Taką mam przynajmniej nadzieję ...
Pozdrawiam sąsiadów i dobranoc.

cwany gapa
przybysz
przybysz

Post autor: cwany gapa » 27 sty 2016, 17:49

Czy ktoś z Was dostał już jakąś odpowiedź od dewelopera w kwestii opłaty za miejsce postojowe, czy też BI chowa głowę w piasek w kwestii tego ordynarnego skoku na kasę?

Awatar użytkownika
yav
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Post autor: yav » 27 sty 2016, 15:14

Ostoja Wilanów - podwójne miejsce parkingowe (jedno za drugim) - prawie 23 metry kwadratowe - eksploatacja 71,60 zł, fundusz remontowy 13,77 zł.

kicker1308
przybysz
przybysz

Post autor: kicker1308 » 27 sty 2016, 14:44

ja pisałem do Magdaleny Cichockiej mail : mcichocka@bi-polska.pl

Azja Tuchajbejowicz
przybysz
przybysz

Post autor: Azja Tuchajbejowicz » 26 sty 2016, 20:42

Maziarzowa może nic nie wiedzieć, bo ona nie jest od tego. Piszesz do osoby, która zajmuje się obsługa posprzedażową, np. do Katarzyny Golec.

CELEBORN
bywalec
bywalec

Post autor: CELEBORN » 26 sty 2016, 18:01

drodzy sąsiedzi,do kogo piszecie w sprawie opłat za miejsce postojowe ? miła Pani w biurze sprzedaży twierdzi,że ona nic nie wie w temacie opłat .....

monte_cristo
przybysz
przybysz

Post autor: monte_cristo » 25 sty 2016, 18:34

Poprosiłam o uzasadnienie tak skandalicznej opłaty... zobaczymy co odpowie deweloper ale będę pisać do skutku. Jak można zapłacić 30kilka tys za garaż a potem płacić jak za wynajem, przy tym założeniu czynsz powinien wynosić 3 tys :/
Ale w jaki sposób wyliczone zostało to, że jedno miejsce postojowe=31m2?

ODPOWIEDZ

Wróć do „La Clarte”