Powstanie Plac Centralny przy Pałacu Kultury. Ma być dumą i wizytówką Warszawy!

Sprawy, ktorymi żyje miasto. Informacje i dyskusje na temat wydarzeń kulturalnych, oświatowych i rozrywkowych w Dzielnicy i w Mieście
Awatar użytkownika
paszczakR
tubylec
tubylec
Kontaktowanie:

Re: Powstanie Plac Centralny przy Pałacu Kultury. Ma być dumą i wizytówką Warszawy!

Post autor: paszczakR » 04 lip 2017, 16:02

Centrum miasta to nie miejsce na halę widowiskową...
Powiedz to nowojorczykowi pod Madison Square Garden, czy nawet berlińczykowi pod Mercedes-Benz Arena.
A mi powiedz - dlaczego?
Lubię pracować, a nawet palę się do roboty. Praca tak mnie urzeka, że mogę całymi godzinami siedzieć i patrzeć na nią.

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis
Typ profilu: Prywatny

Re: Powstanie Plac Centralny przy Pałacu Kultury. Ma być dumą i wizytówką Warszawy!

Post autor: YOGItheBEAR » 04 lip 2017, 15:13

Centrum miasta to nie miejsce na halę widowiskową...

Co do myślenia o dzieciach - właśnie myślę. W Warszawie potrzeba centrum z prawdziwego zdarzenia. W stylu Barcelony lub Kopenhagi... lub przedwojennej Warszawy właśnie. Nam nie brakuje w Centrum parków. Brakuje nam tkanki miejskiej. To coś kompletnie innego niż umierające po 17:00 skupisko szklanych wież...
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 04 lip 2017, 14:54

YOGItheBEAR pisze:W sąsiedztwie jest ogród Saski, Parki Świętokrzyski i Mirowski. Mamy Pola Mokotowskie i cały Ujazdów z Ogrodem Botanicznym, Łazienkami i Agrykolą. Zieleń w mieście jest niezmiernie ważna, powinna być elementem ulic, ale nie robi się lasu w samym centrum miasta. W tym miejscu należy odtworzyć miejski, centralny charakter, którego w Warszawie dziś brakuje lub jest rozproszony. Dlatego uważam, że park w tym miejscu będzie tworem całkowicie sztucznym i... kuriozalnym, bo zanim patyczki urosną w coś co będzie można określić drzewami minie dobrych kilkadziesiąt (30+) lat.
Myśle że Nowojorczycy podjęliby polemikę ;) No i nie bądzmy tez tacy egoistyczni, myślmy też o naszych dzieciach

Awatar użytkownika
paszczakR
tubylec
tubylec
Kontaktowanie:

Post autor: paszczakR » 04 lip 2017, 14:51

25 lat mija od pierwszych przymiarek do zagospodarowania okolic PeKiNu.
8 od wyburzenia hal KDT bo już miano grodzić teren budowy.
Jakoś trudno mi wyobrazić sobie, że tym razem to ruszy z kopyta.

No ale jak można sobie pomażyć fajnie będzie jak miasto naprawi idiotyzm jakim jest brak możliwości wygodnej przesiadki z pociągu do metra.
Warszawa Wileńska i Stadion to nie są raczej "huby" transportowe. Tak więc przy okazji planowanego remontu linii średnicowej pod ziemią między Jerozolimskimi i PeKiNem powinien powstać nowy dworzec kolejowy obsługujący ruch podmiejski i dalekobieżny, nad ziemią park miejski z atrakcjami, knajpami etc.
Między Marszałkowską i PeKiNem powinna powstać hala widowiskowo-sportowa. Wstyd, że w naszym mieście nadal nie ma fajnego miejsca, gdzie mogłyby się odbywać imprezy sportowe czy koncerty.
Na miejscu Centralnego niech stawiają co chcą.
Lubię pracować, a nawet palę się do roboty. Praca tak mnie urzeka, że mogę całymi godzinami siedzieć i patrzeć na nią.

pntb
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: pntb » 04 lip 2017, 11:51

Tam jest miejsce na jedno i drugie. Można zamknąć zabudowaniami Al. Jerozolimskie i Świętokrzyską, a od frontu Pałacu zrobić park, zachowując trybunę (np. jako miejsce na kawiarnię letnią). Tak nowe życie zyskało monumentalne wejście do dawnego gmachu KC.
Burzyć? Trzymajmy się faktów - większość warszawiaków jest przeciwna. Myślę, że traktowanie PKiN dzisiaj jako "symbolu zniewolenia" to przesada. Helsinki zostawiły bez zmian wszystkie rosyjskie pomniki. U nas takie symbole usunięto, aż do przesady czasami.

Pimo
autochton
autochton

Post autor: Pimo » 04 lip 2017, 11:17

Zieleń w postaci trawy, na której można usiąść, jest tam wskazana, drzewa raczej nie.

Niepokoi mnie wypowiedź p. Kaznowskiej, że trybunę trzeba usunąć. To ważny element historii, ciekawy też ze względu na podziemia. Powinna pozostać i służyć wszystkim, jako znak czasu.

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis

Post autor: YOGItheBEAR » 04 lip 2017, 11:12

W sąsiedztwie jest ogród Saski, Parki Świętokrzyski i Mirowski. Mamy Pola Mokotowskie i cały Ujazdów z Ogrodem Botanicznym, Łazienkami i Agrykolą. Zieleń w mieście jest niezmiernie ważna, powinna być elementem ulic, ale nie robi się lasu w samym centrum miasta. W tym miejscu należy odtworzyć miejski, centralny charakter, którego w Warszawie dziś brakuje lub jest rozproszony. Dlatego uważam, że park w tym miejscu będzie tworem całkowicie sztucznym i... kuriozalnym, bo zanim patyczki urosną w coś co będzie można określić drzewami minie dobrych kilkadziesiąt (30+) lat.
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

mithra
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: mithra » 04 lip 2017, 9:32

A moim zdaniem nie budynki , ale zieleń i park. Poadzic drzewa, posiać trawę, zrobić alejki, ot taki Warszawski Central Park. Betonu mamy już pod dostatkiem. PKIN zostawić jako pomnik minionych czasów.

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis

Post autor: YOGItheBEAR » 04 lip 2017, 8:34

Zburzenie to zbyt daleko idący krok. Też kiedyś byłem zwolennikiem takiego posunięcia, ale... dojrzałem. Nie powinno się niszczyć "złych" pamiątek - powinny być memento, aby nigdy więcej nie dopuścić do powtórki. Wracając jednak do samego placu - zabudowanie otoczenia ciasną kwartałową miejską tkanką spowoduje, że PKiN zniknie z panoramy Centrum. Z poziomu ulicy nie będzie go widać póki nie stanie się bezpośrednio pod nim. Pozostanie jednak w ramach tzw. "panoramy miasta" podobnie jak wolski "manhattan". Jakikolwiek plac przed (szczególnie reprezentacyjny) to kompletnie niepotrzebne dodatkowe wyeksponowanie tego gmachu, tymczasem w dobrze zaprojektowanej miejskiej zabudowie, pała(c) ma ogromną szansę się skutecznie zgubić.

Ważne jest tylko przyjęcie od początku koncepcji rodem z Miasteczka Wilanów - jedna pracownia robi master-plan dla całego przedsięwzięcia, a następnie każdy kwartał już indywidualnie projektuje kto inny, ale wg ścisłych założeń master-planu. Daje to szanse na skonstruowanie bardzo efektywnej i przyjaznej tkanki centralnej nowoczesnego miasta przyjaznego dla ludzi.

PawelB
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: PawelB » 03 lip 2017, 22:49

Ja to bym zaczął od zburzenia tego pokraka jakim jest PKiN ale jest niewielka acz hałaśliwa grupa jego żarliwych obrońców z wtykami w mediach :/ Jakikolwiek reprezentacyjny plac w jego okolicy to czysta głupota. Symbol upokorzenia i zniewolenia narodu jest zbyt blisko...

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis

Powstanie Plac Centralny przy Pałacu Kultury. Ma być dumą i wizytówką Warszawy!

Post autor: YOGItheBEAR » 03 lip 2017, 16:50

Plac Defilad i jego okolice przestaną być pustą, betonową przestrzenią, a zapełnią się tak, aby stworzyć wizytówkę tej części stolicy. Miasto właśnie ogłosiło konkurs na koncepcję tego miejsca.

http://warszawawpigulce.pl/powstanie-pl ... -warszawy/

A ja się pytam: dlaczego tam w ogóle miałby być jakikolwiek plac? Przed Wojną był to rejon bardzo gęstej, kwartałowej zabudowy miejskiej, którą w ramach "odbudowy" wyrównano do cna (niszcząc kilkanaście nadających się do bezpośredniej odbudowy kamienic), tylko po to, aby "prezent od J.Stalina" prezentował się odpowiednio okazale. Dziś nadal w takiej czy innej formie usiłuje się podkreślić monumentalność tego pomnika minionej epoki. A może po prostu oddać tą przestrzeń miastu? Zwartej, kwartałowej zabudowie nie wyższej niż 5 pięter, z usługami, handlem i gastronomią w przyziemiach oraz z mieszaną funkcją od drugiego piętra wzwyż. Byłaby szansa na kompletną rewitalizację tej przestrzeni zamiast kolejnego betonowego/granitowego monstrum na wzór Moskwy, Pekinu czy innych Pjongjang'ów...

Co o tym sądzicie i dlaczego mam rację? :hevil: Zapraszam do dyskusji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miasto żyje...”