Reprywatyzacja, prezydentura HGW i tematy z tym związane

Sprawy, ktorymi żyje miasto. Informacje i dyskusje na temat wydarzeń kulturalnych, oświatowych i rozrywkowych w Dzielnicy i w Mieście
Awatar użytkownika
darmal
przybysz
przybysz

Re: Reprywatyzacja, prezydentura HGW i tematy z tym związane

Post autor: darmal » 24 paź 2017, 18:50

YOGItheBEAR pisze:
24 paź 2017, 17:46
Polacy, którzy wydali rozkaz, który doprowadził Warszawę do ruiny.
Masz na myśli rozkaz z "Warszawa musi zostać zburzona, gdy tylko nadarzy się ku temu sposobność" z 6 lutego 1944 , plan Pabsta z
z 1940 (także 6 lutego), rozkaz "każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy"
z 1 sierpnia 1944 czy tak bezrefleksyjnie sobie "Sputnika" cytujesz?

rob
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: rob » 24 paź 2017, 18:23

No i Yogi masz 120%racji
Jest tylko jedno sprostowanie szlachetni ludzie nie znają obywatelstwa maści ani przynależności Wiesz jak to jest co to uczciwość taka prawdziwa uczciwość i szlachetność fakt, że ta cecha jak i inne lubi przebywać w pobliżu źródeł sobie znanych tak jak np. w przyrodzie do g...na lecą muchy do kwiatów pszczoły sam sobie każdy może odpowiedzieć kim jest w świecie przyrody i przełożyć to na świat obecny.

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis
Typ profilu: Prywatny

Post autor: YOGItheBEAR » 24 paź 2017, 17:46

Sokratesowi Starynkiewiczowi Warszawa zawdzięcza swoją świetność i ówczesną nowoczesność. Kochał to miasto i jako jeden z niewielu ówczesnych urzędników odchodził ze stanowiska biedniejszy niż na nie wstępował (finansował ze swojej kieszeni miejskie przedsięwzięcia). Warszawiacy żegnali go z żalem. Co z tego, że był Rosjaninem? Zrobił dla mojego miasta więcej niż Polacy, którzy wydali rozkaz, który doprowadził Warszawę do ruiny.
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek
radny (do 3 postów dziennie)

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 24 paź 2017, 7:18

Pimo pisze:
23 paź 2017, 22:54
Właśnie, oceniać pod kątem efektów. Trzech kadencji prezydenta dwumilionowego miasta o kilkunastomiliardowym budżecie nie można oceniać przez pryzmat kilku lokalnych inwestycji (zresztą zaniedbanych też przez jego poprzedników), o których mieszkańcy innych dzielnic nawet nie usłyszą.

Mój pierwszy wpis w dniu dzisiejszym: Panie Pimo, lista zaniechań, którą przytoczyłam to "kilka lokalnych inwestycji"? Tramwaj do Wilanowa to lokalna inwestycja? Połączenie z Ursynowem to lokalna inwestycja? Szpital Południowy to lokalna inwestycja? O których mieszkańcy innych dzielnic nawet nie usłyszą? Rozmawiajmy poważnie.

Pimo
autochton
autochton

Post autor: Pimo » 23 paź 2017, 22:54

Mówię o menedżerach, którzy będą potrafili zarządzać miastem i jego machiną urzędniczą jak korporacją, bo tego wymaga stanowisko. Mówimy o kierowaniu korporacją, z tysiącami pracowników, dziesiątkami jednostek i holdingiem firm-córek, której budżet to ponad 16 mld zł rocznie. A nie o tym, że ktoś kierował tą czy inną organizacją, bo ktoś taki to nie menedżer - nie zarządzał ludźmi, strategiami ani ich budżetami, nie pozyskiwał dla nich finansowania itd. itp. Kogoś takiego potrzeba Warszawie i to w dodatku menedżera z wizją jak "Chciałem, aby Warszawa była wielka" Starzyńskiego.
J.Szubińska-Piszczek pisze:
23 paź 2017, 12:24
gdyby wybudowano mi połączenie z Ursynowem i kanalizację ściekową, na które czekam już 13 lat. Z tego punktu widzenia jest to bardzo zła prezydentura.

Właśnie, oceniać pod kątem efektów. Trzech kadencji prezydenta dwumilionowego miasta o kilkunastomiliardowym budżecie nie można oceniać przez pryzmat kilku lokalnych inwestycji (zresztą zaniedbanych też przez jego poprzedników), o których mieszkańcy innych dzielnic nawet nie usłyszą.

--------------------------

Wracając natomiast do kwestii reprywatyzacji, HGW odpowiedziała w tv w kwestiach poruszonych przez członków komisji. Po raz kolejny pokazując jak daleko jej do rzeczywistości. Nawet jeśli nie docierały do niej głosy o nieprawidłowościach, to nie czytała gazet? Jej postępowanie w ostatnim czasie jest nie tylko niezrozumiałe, ale po prostu głupie:

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje ... 44457.html

rob
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: rob » 23 paź 2017, 17:43

Ważne aby były efekty dla zwykłych ludzi

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 23 paź 2017, 12:24

Pimo pisze:
23 paź 2017, 9:15
Bo ona jako pierwsza po 1989 r. jest nie tylko politykiem, ale też menedżerem, a właśnie menedżera z wizją potrzebuje Warszawa, kogoś takiego jak Starzyński i Starynkiewicz, a nie spadochroniarza-zapchajdziurę.

Wykorzystuję trzeci wpis z wczoraj: Panie Pimo, moim zdaniem obraża Pan wszystkich prezydentów Stolicy po 1989 r. Każdy z nich był czegoś menadżerem:

Jerzy Bolesławski - od roku 1975 do 1979 przewodniczył Radzie Warszawskiej Federacji Socjalistycznej Związku Młodzieży Polskiej i Zarządowi Wojewódzkiemu Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. W okresie 1979-1980 był pierwszym sekretarzem Komitetu Dzielnicowego PZPR - Warszawa Śródmieście, a następnie sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego w Warszawie.

Stanisław Wyganowski - na początku lat 70. był dyrektorem w Instytucie Urbanistyki i Architektury, w 1997 został wybrany na prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich, Jako prezydent Warszawy pełnił funkcje przewodniczącego Światowego Związku Miast Pokoju.

Marcin Święcicki - w latach 2002–2005 był koordynatorem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do spraw ekonomicznych i ochrony środowiska. Następnie, do końca marca 2011, pełnił funkcję dyrektora ośrodka analitycznego UNDP Blue Ribbon Analytical Center w Kijowie. W 2000 objął funkcję przewodniczącego Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami imienia Jerzego Waldorffa. W 1997 stanął na czele Komitetu Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Paweł Piskorski - w latach 1990–1991 przewodniczący NZS. W latach 1991–1993 był pierwszym przewodniczącym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pełnił funkcje sekretarza generalnego i wiceprzewodniczącego KLD.

Lech Kaczyński - Prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 1992–1995, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000–2001. Pierwszy prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Jeśli chodzi o prezydenta Starynkiewicza, którego zasługi dla rozwoju Warszawy są niezaprzeczalne, to dla mnie był spadochroniarzem. Wszyscy Rosjanie, Niemcy i Austriacy byli w tamtym okresie spadochroniarzami. Nikt ich do Polski nie zapraszał. Sokratesa Iwanowicza Starynkiewicza, rosyjskiego generała również nie.

Pimo pisze:
23 paź 2017, 9:15
Moje zarzuty do HGW to:
- maksymalne upolitycznienie samorządu i obsadzenie stanowisk swoimi lub współpracującymi ludźmi, jednak nie liczę tu na dobrą zmianę, najwyżej lojalnych wobec jednej partii zastąpią lojalni wobec drugiej
- utrzymanie funkcjonującego od 2002 r. scentralizowanego sposobu zarządzania miastem z mocno ograniczoną autonomią dzielnic
- lokalne wojenki z tymi, którzy demokratycznie wygrywali wybory w dzielnicach (Ursynów, Bemowo, Białołęka)

Nasze przekonywanie się nawzajem nie ma sensu. Ponieważ ja patrzę na świat pod kątem efektów i byłabym w stanie przymknąć oko na upolitycznienie samorządu, scentralizowany sposób rządzenia, lokalne wojenki gdyby wybudowano mi połączenie z Ursynowem i kanalizację ściekową, na które czekam już 13 lat. Z tego punktu widzenia jest to bardzo zła prezydentura.

Pimo
autochton
autochton

Post autor: Pimo » 23 paź 2017, 9:15

Pani Joanno,
nie jestem dzieckiem i nie liczyłem 3 kadencji vs. 1 kadencja innych, tylko intensywność inwestycji w podziale na jednostkę czasu (tu lepszy rok niż kadencja). Żaden prezydent Warszawy nie zmienił jej tak jak HGW - drogi, metro, tabor komunikacji itd. Dlaczego? Bo ona jako pierwsza po 1989 r. jest nie tylko politykiem, ale też menedżerem, a właśnie menedżera z wizją potrzebuje Warszawa, kogoś takiego jak Starzyński i Starynkiewicz, a nie spadochroniarza-zapchajdziurę. W dodatku menedżera-wizjonera z układami na szczeblu centralnym, aby też stamtąd strumień pieniędzy mógł płynąć do miasta (inwestycje, przydział dotacji UE itd.). Dlatego kalkulując na chłodno, teraz rozsądny byłby wybór prezydenta będącego sprawnym zarządzającym, dobrze ułożonego z obecnym rządem :).

Nowokabacka oraz ścieżka - uważam, że ulice wykraczające poza jedną dzielnicę to zadanie dla miasta, a nie dla dzielnic jak obecnie; niemniej patrzę na tę prezydenturę z punktu widzenia miasta jako całości, a nie braku jednej ścieżki rowerowej czy ulicy, której nie wybudowano przez ponad 40 lat współistnienia blokowisk wilanowskich i ursynowskich

tramwaj - zdecydowanie trwa to zbyt długo, ale Warszawa nie ma w tym względzie tradycji, warto przypomnieć, że do czasu uruchomienia linii 16 przez 20 lat w ogóle nie uruchomiono żadnej linii w Warszawie

Szpital - to zadanie dużo ważniejsze od jakiejś tam ulicy, ale znam temat od ponad 20 lat jeszcze gdy mieszkałem na Ursynowie i to zawsze było na styku miasta i państwa, lokalizacja znana od lat 90., a ile lat trwało pozyskanie działki (od państwowego Centrum Onkologii), jeszcze prof. Religa jako minister działał w tej sprawie i też niewiele zdziałał, tempo więc jest constans i to nie wina tylko miasta :P

Most na Zaporze - historia ciągnie się od dziesięcioleci, wobec przepustowości Trasy Siekierkowskiej, ja nie widzę potrzeby go budować i w ogóle mi go nie brakuje, wolałbym odbudować most w ciągu drogi 721

Moje zarzuty do HGW to:
- maksymalne upolitycznienie samorządu i obsadzenie stanowisk swoimi lub współpracującymi ludźmi, jednak nie liczę tu na dobrą zmianę, najwyżej lojalnych wobec jednej partii zastąpią lojalni wobec drugiej
- utrzymanie funkcjonującego od 2002 r. scentralizowanego sposobu zarządzania miastem z mocno ograniczoną autonomią dzielnic
- lokalne wojenki z tymi, którzy demokratycznie wygrywali wybory w dzielnicach (Ursynów, Bemowo, Białołęka)
- bierność wobec sprawy reprywatyzacji (na równi jednak z poprzednikami i opozycją, bo de facto nikomu poza wyrzucanymi lokatorami przez ponad ćwierć wieku nie zależało na rozwiązaniu tej sprawy) i jednoczesne rzucanie kłód pod nogi prawowitym właścicielom jak Jabłkowscy

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 22 paź 2017, 9:41

Pimo pisze:
21 paź 2017, 0:57
I wiem, że za żadnego miasto nie budowało tyle co za prezydentury HGW.

Mój pierwszy wpis w dniu dzisiejszym: Bo żaden nie rządził 3 kadencje. Jednak okazało się, że 12 lat to za krótko, żeby wybudować np. linię tramwajową czy dokończyć ścieżkę rowerową.

Pimo pisze:
21 paź 2017, 0:57
Oczywiście lista wymieniona przez p. Joannę jest prawdziwa, jednak za te zaniechania odpowiadają równie dobrze poprzednicy obecnej prezydent. A Szpital Południowy i Most na Zaporze przez długi czas miało budować państwo, a nie miasto.

Uważa Pan, że budowa kilometrowego połączenia między dzielnicami powinna trwać 12 lat? Za poprzednika było to niemożliwe, ponieważ wg mojej wiedzy tak zaprojektowano Nowokabacką za gminy, że odcinek wilanowski nie schodził się z ursynowskim. Trzeba było poprawić projekt. Tramwaj do Wilanowa. Przypominam, że studium wykonalności zostało przygotowane za poprzednika. Itd. itd. itd. Budowa Szpitala Południowego i Mostu na Zaporze przez państwo? Przypominam, że państwem przez pierwsze 2 kadencje prezydentury H. Gronkiewicz-Waltz rządziła partia, której jest wiceprezesem. Ogromne zaniechania i tempo realizacji inwestycji w Wilanowie (np. szkoła w MW 10 lat) podczas jej prezydentury są nie do obrony. Nie piszę tego jako członek partii opozycyjnej do PO, ale jako mieszkanka, która na Nowokabacką i kanalizację ściekową czeka już 13 lat.

Pimo
autochton
autochton

Post autor: Pimo » 21 paź 2017, 0:57

paszczakR pisze:
20 paź 2017, 16:59
Liczba zrealizowanych projektów nie jest miarą sprawności organizacji. Jeśli już chcemy wyciągnąć z nich jakieś wnioski co do pracy Ratusza, to warto zauważyć, że żaden przez Ciebie wymieniony nie zakończył się na czas, ani w budżecie.
Pamiętam wszystkich prezydentów od czasów Bolesławskiego, włącznie z kilkudniowym Bareją. I wiem, że za żadnego miasto nie budowało tyle co za prezydentury HGW. Choć mogła zrobić więcej, to zrobiła bardzo dużo.

Oczywiście lista wymieniona przez p. Joannę jest prawdziwa, jednak za te zaniechania odpowiadają równie dobrze poprzednicy obecnej prezydent. A Szpital Południowy i Most na Zaporze przez długi czas miało budować państwo, a nie miasto.

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis

Post autor: YOGItheBEAR » 21 paź 2017, 0:12

Nie uważam, że to była zła prezydentura. Na pewno się wypaliła, dobrze, że się kończy, ale szkoda, że w aurze skandalu. Na kolejną kadencję chciałbym nie tyle politycznego spadochroniarza lub karierowicza, co człowieka z wizją dla Miasta. Niestety - wydaje się to dziś marzeniem ściętej głowy.
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 20 paź 2017, 22:52

Zapomniałam o jeszcze jednym dużym zaniechaniu: o tramwaju do Wilanowa.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 20 paź 2017, 19:54

Pimo pisze:
20 paź 2017, 15:44
Inwestycje takie jak dokończenie I linii metra, budowa II linii, kontynuacja budowy bulwarów (rozpoczętej w 1935 r., miała zakończyć się w lata 40.) odbudowa mostu, parki, ulice, całkowita wymiana taboru komunikacji miejskiej.

Zapomniał Pan o rowerze miejskim i Budżecie Partycypacyjnym. To są niezaprzeczalne sukcesy. Początkowo byłam przeciwniczką BP, ale dostrzegłam zalety, kiedy mój pierwszy projekt wygrał ;) Natomiast jeśli chodzi o Wilanów widzę więcej zaniechań:
- Nowokabacka/Ciszewskiego-bis
- Szpital Południowy
- Most na Zaporze/Most Południowy
- kanalizacja w Powsinie i Powsinku
- ścieżka rowerowa do Konstancina
- remont zabytkowego bydynku dawnej kolejki wilanowskiej
- ulice (np. Bruzdowa), chodniki (np. przy Wiechy), latarnie (np. przy Dobrodzieja)
- rewitalizacja Parku Kultury w Powsinie
- rewitalizacja Morysina (potrzeba uchwalenia planu)
- sygnalizacja świetlna (np. w MW/Powsinie, gdzie zginął rowerzysta)
- wiaty przystankowe (byłam zmuszona zgłosić w Budżecie Partycypacyjnym)
- drzewa w MW (również zgłoszone w BP)
- stacje rowerowe w Powsinie.
To tak zgrubsza.

Awatar użytkownika
paszczakR
tubylec
tubylec
Kontaktowanie:

Post autor: paszczakR » 20 paź 2017, 16:59

Liczba zrealizowanych projektów nie jest miarą sprawności organizacji. Jeśli już chcemy wyciągnąć z nich jakieś wnioski co do pracy Ratusza, to warto zauważyć, że żaden przez Ciebie wymieniony nie zakończył się na czas, ani w budżecie.

Na ich sfinansowanie m.st. zaciągnęło m.in. dług emitując obligacje.
Najpierw tzw. EMTNy w euro w maju 2009 r. Od tego czasu przeciętne rentowności średnioterminowych obligacji z ratingiem inwestycyjnym w strefie euro (czyli koszt ich obsługi) były tylko niższe (spadek z ok. 4% do 0,6% obecnie).
Kiedy Wawa zaczęła emitować dług w PLN-ach? W lipcu 2009. Skończyła bodajże w marcu 2011. Czy ten okres jest jakiś specyficzny?
Tak zgadłeś - to była idealna górka w rentownościach polskich papierów w tej dekadzie :-/
A Pani Profesor, była Prezes NBP i dyrektorka w EBOR, skazała nas na płacenie odsetek w okolicy 6,5% pa, bo zdecydowała, że emisja będzie na stały procent, a nie WIBOR + marża.
Kiedy zapada większość obligacji? Nie trzeba być Holmesem, żeby domyślić się, że w 2018 r. Czyli wtedy, kiedy potrzeby gotówkowe zaczną gwałtownie rosnąć (perspektywa UE).
No po prostu geniusze planowania finansowego.

Urząd miejski zatrudnia ponad 22 tysiące osób. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują nadal niespełna 36,5% powierzchni Warszawy.

itd, itp.
Lubię pracować, a nawet palę się do roboty. Praca tak mnie urzeka, że mogę całymi godzinami siedzieć i patrzeć na nią.

Pimo
autochton
autochton

Post autor: Pimo » 20 paź 2017, 15:44

paszczakR pisze:
20 paź 2017, 9:41
Plusy prezydentury Pani Profesor słabo przesłaniają minusy i trzeba bardzo dużo dobrej woli, żeby pozytywnie ocenić 10 lat rządów chytrej baby z Międzylesia.
Wiele się zmieniło na plus. Inwestycje takie jak dokończenie I linii metra, budowa II linii, kontynuacja budowy bulwarów (rozpoczętej w 1935 r., miała zakończyć się w lata 40.) odbudowa mostu, parki, ulice, całkowita wymiana taboru komunikacji miejskiej. Oczywiście mogło być więcej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miasto żyje...”