Płoty przy ogródkach

ul.Hlonda / Al.Rzeczypospolitej
Fadesa Prokom
Awatar użytkownika
sober
moderator
moderator
Typ profilu: Prywatny

Re: Płoty przy ogródkach

Post autor: sober » 19 maja 2014, 20:46

Pszczoły :)

Wysłane z autobusu Solaris.
He had alot to say.
He had alot of nothing to say.
We'll miss him.

Awatar użytkownika
yav
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Post autor: yav » 19 maja 2014, 20:40

klamath pisze:dość ekspansywne zwierzęta domowe :)
Wilk, dwa kojoty i cztery psy dingo? :mrgreen:

Awatar użytkownika
yav
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Post autor: yav » 19 maja 2014, 20:39

Tymczasem właściciele jednego z lokali przy Hlonda 10a zamiast skosić trawę, postanowili ją zakryć szpetnymi dwumetrowymi patyczkami...

klamath
przybysz
przybysz

Post autor: klamath » 19 maja 2014, 14:43

Udało mi się wczoraj porozmawiać z właścicielami. Poznałem przyczyny postawienia tak wysokiego ogrodzenia - dość ekspansywne zwierzęta domowe :). Mimo to uważam, że źle się stało, iż pierwotna koncepcja postawienia wyższego ogrodzenia transparentnego, zbieżnego z powszechnie stosowanymi na naszym osiedlu nie została zrealizowana. Nie czuję się też uprawniony do przedstawienia całej argumentacji właścicieli, wiedzą o dyskusji na forum, może zechcą zabrać głos.

Właściciele zamierzają jak najbardziej ukryć ogrodzenie pod roślinnością np. bluszczem, trzeba poczekać na efekt jakiś czas, no i rozwiązanie to będzie skuteczne tylko przez "zieloną" cześć roku.

Tak czy owak moim zdaniem aktualne pozostaje pytanie czy wspólnota powinna sprawy ogrodzeń ogródków/tarasów uregulować. Tak jak w przypadku zakładania markiz administracja dysponuje wytycznymi co do dopuszczalnych kolorów, tak być może warto byłoby tę kwestię uporządkować. I nie jest to dla mnie dyskusja o gustach, tylko o tym gdzie leży kompromis pomiędzy prywatnością jednostki a szeroko rozumianym ładem przestrzennym mieszkańców.

Awatar użytkownika
yav
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Post autor: yav » 16 maja 2014, 12:21

YOGItheBEAR pisze:podejmowane teraz działania stanowią przerzucenie kosztu estetycznego uzyskania prywatności na sąsiadów.
O to-to.

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis
Typ profilu: Prywatny

Post autor: YOGItheBEAR » 16 maja 2014, 11:46

yav pisze:Przecież z góry i tak będzie wszystko widać.
Zgadzając się co do zasady z brakiem akceptacji dla murów granicznych - nie mogę się zgodzić z tym twierdzeniem. Jeśli chodzi o ogródek - tak, z góry wszystko widać. Jednak jesli już mówimy o mieszkaniu, to sprawa zmienia się diametralnie. Sądzę, że to raczej o to chodzi właścicielowi, który prawdopodobnie próbuje osiągnąć efekt prywatności "oczywisty" na wyższych pietrach. Tyle, że jest w tym pewne "oszustwo" - dlatego mieszkania na parterze są zwykle tańsze, ponieważ są obarczone tą limitowana prywatnością. Właściciel kupując je godził się na to, a podejmowane teraz działania stanowią przerzucenie kosztu estetycznego uzyskania prywatności na sąsiadów.

Stąd obawiam się, że "rozmowa" może niewiele dać i konieczne jest odwołanie do paragrafów. Nie w celu "napierania" na sąsiada, ale w celu ustalenia prawa do dobra publicznego (efekty zewnętrzny). Otóż kwestią jest, czy to sąsiad ma prawo do prywatności i budowy muru, czy wspólnota ma prawo do przestrzeni i w konsekwencji braku muru. Po określeniu tego stanie się jasne jaki wariant postępowania jest właściwy. Czy to sąsiad powinien wystąpić do wspólnoty o zgodę na naruszenie jej dobra (przestrzeń), czy to wspólnota powinna perswadować sąsiadowi, aby zrezygnował ze swojego dobra (prywatność) lub chronił je inaczej.

Tyle wykładu z ekonomii dóbr publicznych i efektów zewnętrznych... ;)
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

Awatar użytkownika
yav
moderator
moderator
Kontaktowanie:

Post autor: yav » 16 maja 2014, 9:44

klamath pisze:Tymczasem widzę, że nowy właściciel najbardziej wysuniętego na północ mieszkania etapu 7 stawia blisko dwumetrowy płot.
Zastanawiam się, co kieruje takimi ludźmi. Przecież z góry i tak będzie wszystko widać.

Awatar użytkownika
edito
osadnik
osadnik

Post autor: edito » 15 maja 2014, 20:09

Jak się przejdziesz po osiedlu, to zobaczysz że takich płotów jest całkiem sporo, na parterach jak i na tarasach. Nie wiem czy masz możliwość wejścia na inne inwestycje, ale w tych zamkniętych (np atmosfera, królewskie) też są takowe, i to nawet w mieszkaniach w środku patio. Myślę że powinieneś odpuścić, na forach jest kilka dyskusji na ten temat. A co do paragrafów, to tego typu płoty, mają to do siebie że nie trzeba na nie zgody. Jeśli sąsiad stawia takie coś na obrębie swojego ogrodu to ciężko będzie go zmusić to jego zdjęcia. To jest podobnie jak z ogradzaniem się thujami. Też osłaniają, a czy ktoś woli płotek czy drzewko to już kwestia gustu. Kwestia psucia koncepcji architektonicznej, urbanistycznej i estetycznej, już dawno upadły. Na początku nie można było montować anten na balkonach, po psują zamysł.

Piotrg
przybysz
przybysz
Kontaktowanie:

Post autor: Piotrg » 14 maja 2014, 23:42

Zawsze na początku można porozmawiać i przekazać swoją opinie sąsiadowi. Może twoja argumentacja go przekona i zrezygnuje z płotu. Paragrafy zostawiłbym na koniec.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

klamath
przybysz
przybysz

Płoty przy ogródkach

Post autor: klamath » 14 maja 2014, 23:00

Czy kwestia stawiania płotów na naszym osiedlu/MW jest uregulowana? Mam wrażenie, że gdzieś czytałem, iż możliwe są tylko ogrodzenia transparentne i generalnie tego nasi mieszkańcy się trzymają.

Tymczasem widzę, że nowy właściciel najbardziej wysuniętego na północ mieszkania etapu 7 stawia blisko dwumetrowy płot. Jest to sprzeczne z koncepcją architektoniczną i urbanistyczną MW i Ostoi Wilanów. Kwestie estetyczne są chyba oczywiste - gdyby każdy właściciel mieszkania z ogródkiem stawiał sobie taki płot to nasze osiedle wyglądałoby jak getto albo wieś z przydomowymi kurnikami. Załączam fotkę.

Nie wiem jaki jest status prawny ogródków - chyba są częścią wspólną przynależną do mieszkania ale jej użytkowanie musi być zgodne z wolą mieszkańców określoną w regulaminie.

Sprawę zgłosiłem do Lux-Dom ale wysłano mi regulamin prac adaptacyjnych, parkowania i porządku domowego. Jedyny zapis, który jest adekwatny mówi o konieczności uzyskania pisemnej zgody Zarządu Wspólnoty na zmiany w zewnętrznym wyglądzie budynków oraz podporządkowania się ogólnym przepisom budowlanym.

Czy możemy coś z tym zrobić?
Załączniki
zdjęcie płot.jpg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostoja Wilanów”