Nowy park w Wilanowie

Parki, trawniki, skwery, drzewa, psie kupy... czyli wszystko z gatunku move-and-plant
Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek
radny (do 3 postów dziennie)

Re: Nowy park w Wilanowie

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 06 paź 2017, 12:01

Szatyn pisze:
06 paź 2017, 10:38
Droga radna, chyba nie mówi Pani o mnie, bo jestem mężczyzną, a również byłem na wczorajszej komisji

Szkoda, że Pan się nie ujawnił i nie wsparł sąsiadki.

Awatar użytkownika
Szatyn
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: Szatyn » 06 paź 2017, 10:38

Droga radna, chyba nie mówi Pani o mnie, bo jestem mężczyzną, a również byłem na wczorajszej komisji i reprezentuję mieszkańców Miasteczka Wilanów. Skąd więc Pani teza, że była tam tylko jedna osoba? Jak zwykle przedstawia Pani wersję wydarzeń, która jest wygodna dla Pani. O tóż ja także, oraz moi wszyscy sąsiedzi, zdecydowanie popieramy nową wersję planu zagospodarowania Rej. ul. Rzodkiewki, po tym spotkaniu utwierdziłem się jedynie w przekonaniu, że obecni na tej sesji właściciele działek (bo tylko Ci czują się pokrzywdzeni) po prostu poczuli, że mogliby na innej wersji więcej zarobić. Bo obecny plan zagospodarowania pozwala im jedynie na zabudowę jednorodzinną ekstensywną (mowa o działkach na zachód od ul. Zdrowej), bez potrzebnej infrastruktury drogowej i tak te działki są mało wartościowe, a przy nowym planie dostaną odpowiednie odszkodowanie i w teorii nie wyjdą na tym ani trochę gorzej. Mówię w teorii, bo prawdą jest też to, że miasto zwykle nie posiada odpowiednich środków by wykupić ziemie pod usługi, czy tym bardziej pod obszary zielone...nie mniej jednak jeżeli tylko taki budżet zostałby zabezpieczony przez miasto, nowy plan dałby nam wszystkim, także właścicielom działek, wyłącznie pozytywy.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 05 paź 2017, 23:05

Na posiedzenie komisji przybyła jedna mieszkanka reprezentująca mieszkańców Miasteczka Wilanów, którzy podpisali petycję. Mieszkańców, którzy czują się krzywdzeni nowym planem ok. 30. Z Platformy Obywatelskiej nie było 3 radnych, jedna wyszła przed głosowaniem. Z PiS nie było 1 radnego.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 04 paź 2017, 20:29

paszczakR pisze:
04 paź 2017, 20:14
Korzystając z Pani aktywności w tym wątku, chciałbym przypomnieć o Parku Natolińskim.
Jak nie teraz to kiedy?

Zgadzam się z Panem. Ale nie jest to takie proste.

Awatar użytkownika
paszczakR
tubylec
tubylec
Kontaktowanie:

Post autor: paszczakR » 04 paź 2017, 20:14

Korzystając z Pani aktywności w tym wątku, chciałbym przypomnieć o Parku Natolińskim.
Śliczny, duży i blisko. Nie trzeba niczego upaństwawiać, komunalizować.
Wystarczy otworzyć bramki.
A większość obecnej Rady Fundacji CEN, która ma te tereny w arendzie (przy okazji to sprawa podobna do słynnych "reprywatyzacji"), to ludzie bliscy "dobrej zmiany" (Jacek Saryusz-Wolski, Ewa Osniecka-Tamecka, Paweł Samecki, Przemysław Żurawski vel Grajewski).
Jak nie teraz to kiedy?
Lubię pracować, a nawet palę się do roboty. Praca tak mnie urzeka, że mogę całymi godzinami siedzieć i patrzeć na nią.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 04 paź 2017, 8:06

J.Szubińska-Piszczek pisze:
01 paź 2017, 23:54
Tomku, a wiesz skąd są te cytaty:

Towarzyszące budownictwu mieszkaniowemu liczne zielone place, fontanny, kanały wodne, parki i ogrody sprawią, że Miasteczko Wilanów będzie jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Warszawie.

Centrum Miasteczka Wilanów zajmować będzie prawie 15 ha, z czego blisko połowę zajmą place i tereny zielone.

Imponująco planowana jest część rekreacyjno-sportowa. We wszystkich parkach i skwerach powstaną place zabaw dla dzieci, a także miejsca odpoczynku dla ludzi starszych. Część sportowo-rekreacyjna znajdzie się na obrzeżach Miasteczka Wilanów, na otwartych zielonych łąkach. Tam właśnie znajdą się m.in. kluby tenisowy i golfowy. Projektowany jest także klub jeździecki, w którym będzie możliwość aktywnego wypoczynku dla całych rodzin. W tej części powstanie również nowoczesne centrum fitness z krytymi basenami. Zimą plac wokół fontanny będzie służył jako lodowisko.

W latach 2003-2004 powinien być oddany do użytku Ratusz i Centrum Miasteczka Wilanów, a w nim m.in. place, ogrody, kanały, cześć handlowo-kulturalna, hotel, kino i teatr, szkoła podstawowa im. Willy Brandta i luksusowe rezydencje przy kanale Klimczaka.

W związku z brakiem odpowiedzi, odpowiadam ja: "Wilanów dawny i współczesny" autorstwa Wojciecha Fijałkowskiego i Jacka Krawczyka (2002 rok). Książkę wydano dzięki pomocy finansowej Urzędu Gminy Warszawa - Wilanów, Grupy ITI i Apteki Wilanowskiej. Z bibliografii wnioskuję, że informacje dotyczące Miasteczka Wilanów pochodzą z materiałów informacyjnych Prokom Investment. Nie podejrzewam, że firma wprowadziła celowo mieszkańców w błąd. Co stanęło zatem na przeszkodzie, że zielone place, parki i ogrody nie powstały? Raczej nie plany miejscowe, ponieważ zostały uchwalone ponad rok przed publikacją: Przedpole Pałacu Wilanowskiego - 11.01.2001 roku, a Wilanów Zachodni cz. 1 - 18.01.2001 roku. Klub tenisowy, golfowy i jeździecki miały być chyba prywatne, a nie publiczne?

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 04 paź 2017, 7:41

AliBaba pisze:
03 paź 2017, 21:39
Fajny jest ten plan

Bardzo lubię ten przymiotnik. Jest taki pojemny. Poza tym, jak coś jest fajne, to z tym się nie dyskutuje. Podobnie jest ze słowem "słabo". Fajny czyli jaki?

AliBaba
osadnik
osadnik

Post autor: AliBaba » 03 paź 2017, 21:39

Fajny jest ten plan, piekne miejsce na duzy, miejski park (nawet staw mozna zrobic, skoro wody gruntowe sa na ok -1m).

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 01 paź 2017, 23:54

Tomku, a wiesz skąd są te cytaty:

Towarzyszące budownictwu mieszkaniowemu liczne zielone place, fontanny, kanały wodne, parki i ogrody sprawią, że Miasteczko Wilanów będzie jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Warszawie.

Centrum Miasteczka Wilanów zajmować będzie prawie 15 ha, z czego blisko połowę zajmą place i tereny zielone.

Imponująco planowana jest część rekreacyjno-sportowa. We wszystkich parkach i skwerach powstaną place zabaw dla dzieci, a także miejsca odpoczynku dla ludzi starszych. Część sportowo-rekreacyjna znajdzie się na obrzeżach Miasteczka Wilanów, na otwartych zielonych łąkach. Tam właśnie znajdą się m.in. kluby tenisowy i golfowy. Projektowany jest także klub jeździecki, w którym będzie możliwość aktywnego wypoczynku dla całych rodzin. W tej części powstanie również nowoczesne centrum fitness z krytymi basenami. Zimą plac wokół fontanny będzie służył jako lodowisko.

W latach 2003-2004 powinien być oddany do użytku Ratusz i Centrum Miasteczka Wilanów, a w nim m.in. place, ogrody, kanały, cześć handlowo-kulturalna, hotel, kino i teatr, szkoła podstawowa im. Willy Brandta i luksusowe rezydencje przy kanale Klimczaka.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 01 paź 2017, 23:33

Tom pisze: Cieszę się, że Pani Radna ma ten dokument - Strategię.... Warto trzymać wartościowe rzeczy.

Tak jak przypuszczałam zdania wyrwane z kontekstu. Znajdują się w programie "Otwarcia miasta na Wisłę". Szkoda, że nie przytoczyłeś wizji z programu "Ochrona i zagospodarowanie systemu zieleni miejskiej", w którym znajdują się propozycje dla Wilanowa: park w Dolinie Wilanówki i Wiślany Park Przyrodniczy, który swoim zasięgiem miałby objąć dolinę Wisły na terenie Warszawy. O żadnym parku na terenie Miasteczka Wilanów nie ma mowy, choć zaczęło już wtedy powstawać.

Awatar użytkownika
Tom
Kontaktowanie:

Post autor: Tom » 29 wrz 2017, 17:23

Również się cieszę

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 29 wrz 2017, 16:36

Proszę mi dziś żadnym parkiem głowy nie zawracać. Powsin oszalał ze szczęścia. Za 3 lata przestaniemy g... wywozić jak w średniowieczu.

Awatar użytkownika
Tom
Kontaktowanie:

Post autor: Tom » 29 wrz 2017, 16:05

Nie wiem dlaczego, ale mam takie skojarzenie związane z filmem, który oglądałem niedawno w TVP HD - Stawka większa niż życie.
Gdy przeczytałem te słowa:
Radny Kuszłejko chwali śp. Lecha Kaczyńskiego. Własnym oczom nie wierzę.
przypominam sobie tą scenę:

Hans Klos mówi wierszem do swojej rzekomo dawnej miłości Edyty:

- Byłem już rozpaczy blisko.
Czułem, że mi sił już brak...

Na to Edyta Lauch zdziwiona przerywa...

– To Heine – ty znasz wiersze Heinego?

- Rzeczywiście – speszył się wtedy, jakby przyłapany na gorącym uczynku.

– Zostało mi w pamięci chyba jeszcze ze szkoły – powiedział i zaczął gorączkowo liczyć lata, aby upewnić się, czy Hans Kloss mógł znać te wiersze ze szkoły. Na szczęście mógł. Edyty zresztą to nie interesowało.

– Matka lubi te wiersze. Ona nie oddała Heinego, wiesz, wtedy, kiedy palili książki.

– Myślisz, że to bardzo źle? – zapytał.

– Nie wiem – powiedziała – sama nie wiem. – I Kloss jej uwierzył – nie wiedziała

Cieszę się, że Pani Radna ma ten dokument - Strategię.... Warto trzymać wartościowe rzeczy.

O ile pamiętam Edyta Lausch nie wystąpiła już w kolejnym odcinku. Trochę szkoda, bo ten wątek serialu bardzo mi przypadł do gustu.

Obrazek

Awatar użytkownika
Tom
Kontaktowanie:

Post autor: Tom » 29 wrz 2017, 9:13

Podobny dylemat jest w Świnoujściu
http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/50866/?v=1
Bez możliwości ingerencji we własność nic by nie powstało. A gdyby nie procedura decyzji zezwalających na realizację inwestycji drogowej (ZRID) bylibyśmy w lesie. Podobną rolę mają plany miejscowe i studium. Bez tego typu decyzji również kiedyś nie powstalyby: Agrykola (to tu powstało pierwsze boisko piłkarskie w Warszawie - 1912 r.). Morskie Oko (dawna własność Czartoryskich, Tyszkiewiczów, Lubomirskich) Park Arkadia (Radziwiłłów), Park Edwarda Rydza-Śmigłego (częściowo po starej zabudowie i Pałacu 56 ha), Park Kępa Potocka (powstał w latach 60. XX - 11 ha). Park Młociński (zakupiony przez miasto w 1907 r).
Miasto się rozwija i czas na Wilanów. Dobro ogółu mieszkańców jest priorytetem, zrównoważony rozwój to nie tylko hasło, naprawy błędy pianistów sprzed 16 lat. No i oczywiście uczciwe rozliczenia z właścicielami, którzy otrzymali te ziemie (o ile się nie mylę) na mocy ukazu o uwłaszczeniu włościan w Królestwie Polskim z dnia 2 marca 1864 r. wydanego przez cara Aleksandra II Romanowa. Uwłaszczenie przeprowadzono -
nawiasem mówiąc - za odszkodowaniem pieniężnym przyznanym byłym właścicielom, głównie szlachcie i klerowi.
Historia się toczy, zmiany bywają jej logicznym następstwem. A po 1918 r. też pojawiały się głosy, że to zrobił car, że święta własność itd. Idąc ta logiką można przywrócić panszczyznę...

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 28 wrz 2017, 21:28

Mieszkańców Powsinka, którzy przeżywali koszmar z powodu działalności Lake Parku też miała być "garstka". Dopiero, kiedy sprawą zajęła się Wyborcza, coś do Państwa dotarło. Właściciele gruntów są przeciwnego zdania i mają do tego święte prawo.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rekreacja i zieleń publiczna”