Nowy park w Wilanowie

Parki, trawniki, skwery, drzewa, psie kupy... czyli wszystko z gatunku move-and-plant
Floyd
tubylec
tubylec

Re: Nowy park w Wilanowie

Post autor: Floyd » 07 paź 2017, 23:12

A cóż jest nierozsądnego w tym projekcie i jakie niesprawiedliwości w podziale środków niesie za sobą?

Po co mieszać w to sprawę wykupu gruntów. Władze Warszawy pokpiły ten temat na początku XXI wieku, ale co to ma wspólnego z parkiem? MW jest miejscem niepowtarzalnym i powinno się dalej rozwijać. Park może być pięknym miejscem sportu i rekreacji dla tysięcy okolicznych mieszkańców Wilanowa i Ursynowa. Można tylko trzymać kciuki, aby inwestycja nie została zablokowana przez interes garstki ludzi wspieranych przez lokalną totalną opozycję.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek
radny (do 3 postów dziennie)

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 07 paź 2017, 19:52

henryk pisze:
07 paź 2017, 11:55
Zgadzam sie że każdy ma swoje racje. Ostateczny werdykt wydadzą wyborcy - które podejście jest dla nich właściwe: budowa parku czy jego blokowanie.

Każdy ma też swój punkt widzenia. Dla Pana to po prostu blokowanie. A dla kogoś innego działanie, które ma na celu obronę właścicieli gruntów oraz zapewnienie rozsądnego i sprawiedliwego podziału ograniczonych środków publicznych.
henryk pisze:
07 paź 2017, 11:55
Osobiście wydaje mi się że nawet dzieci osób z Wilanowa Zielonego mieszkające w miasteczku - o ile ich rodziny nie są bezpośrednimi właścielami tych terenów będą jednoznacznie popierać budowę tygo parku. Bo on kolosalnie poprawi jakość ich życia

Zna Pan kogoś takiego? Bo ja tak. I są dokładnie przeciwnego zdania do Pańskiego.

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 07 paź 2017, 11:55

Tamta sprawa jest konsekwencją błędów przy uchwalaniu MPZP. Zresztą kwota nie jest jeszcze tam jednoznaczna - to o czym Pani pisze to roszczenia których wysokość nie jest jeszcze potwierdzona przez ostateczny wyrok sądu. Osobiście uważamteż że problem jest też konsekwencją tego co się nie zadziało w latach 2002 -2006 kiedy dopiero powstawało miasteczko, gdy stosunkowo łatwo mogło być rozwiązanie sprawy z Prokomem/Polnordem.

Tutaj mamy inną sytuacje. To możemy zrobić teraz aby nie doszło do takiej sytuacji już Pani pisała. Mam nadzieję że miasto zrobi to teraz dobrze i skorzystasta z możliwości jakie daje prawo aby zminimalizować koszty finansowe i przejąć tereny na cele publiczne.

Po drugie mówimy też o tym że park jest w zakresie zasięgu kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców (do 100k)...Jeżeli popatrzeć na to od tej strony to nasze podatki spokojnie pozwalają na sfinansowanie takich inwestycji nawet gdyby nie wyszło z metodą o której pisałem.

Zgadzam sie że każdy ma swoje racje. Ostateczny werdykt wydadzą wyborcy - które podejście jest dla nich właściwe: budowa parku czy jego blokowanie. Osobiście wydaje mi się że nawet dzieci osób z Wilanowa Zielonego mieszkające w miasteczku - o ile ich rodziny nie są bezpośrednimi właścielami tych terenów będą jednoznacznie popierać budowę tygo parku. Bo on kolosalnie poprawi jakość ich życia

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 07 paź 2017, 10:40

Małe przypomnienie. Zanim zaplanują Państwo wydanie z kasy miejskiej 300 mln na ten plan miejscowy, proszę mieć z tyłu głowy 300 mln, które Miasto potencjalnie będzie musiało zapłacić za grunt pod ulice w Miasteczku Wilanów.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7, ... ie-od.html

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 07 paź 2017, 9:24

henryk pisze:
07 paź 2017, 6:57
im więcej osób będzie naciskało na to aby park powstał i warunkowało swoje poparcie wyborcze (w przyszłym roku wybory samorządowe...

Przypominam, że wszyscy mieszkańcy Wilanowa Niskiego i Zielonego są właścicielami gruntów. Wielu mieszkańców Miasteczka Wilanów to ich dzieci. Widzą, którzy radni szanują własność prywatną.

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 07 paź 2017, 6:57

1. Pierwszy krok do pozyskania parku został zrobiony, głosowanie radnych na komisji zakońćzyło się sukcesem. Większość była za - a jedynie lokalny klub PIS jest oecnie przeciwny (mam nadzię jednak że na poziomie miasta będzie inaczej, a może naszych lokalnych radnych z PIS-u też z czasem przekonamy) aby powstał taki park w Wilanowie. Nie jest to jednak park wilanowski - ale park "południowy" zapewniający możliwość rekreacji dużej części południa warszawa.
2. To co uważam że należy obecnie zrobić to:
a. zwiększyć świadomość tego że w tej chwili pojawiła się szansa aby taki park powstał. Jeszcze nie wszyscy w zakresie oddziaływania parku wiedzą o takiej inicjatywie i jakie są zagrożenia dla jego powstania.Jak rozmawiam z swoimi znajomymi z miasteczka i ursynowa mówiąc im o tej inicjatywie to w większość nie wie o tym, jednak gdy się dowiaduje jest pozytwyne zaskocznie i pytania - co mogę zrobić/gdzie się podpisać aby taki park powstał. Jak dla mnie konieczna jest tutaj kampania uświadamiająca.
b. wzmocnić głos społeczny - im więcej osób będzie naciskało na to aby park powstał i warunkowało swoje poparcie wyborcze (w przyszłym roku wybory samorządowe a za dwa lata parlamentrane) poparciem dla powstania parku tym większa szansa że park się zadzieje. Kilkudziesięciu tysięcy wyborców (a tylku będzie w zasięgu pozytywnego działania parku) nie da sie zignorować.
c. jasno mówić o wartości gruntów po zmianie MPZP. - warto tłumaczyć jak zmieni się cała wartość gruntów po zmianie MPZP (że dzięki możliwości budowy na cześci terenenu szeregowców oraz domów wielorodzonnych wartość gruntów tam bardzo mocno wzrośnie) oraz jak dodatkowo powstanie infrastruktury miejskiej (w tym parku) wzmocni ten wzrost jeszcze bardziej (paradoskalnie powstanie parku moze być bardziej opłacalne dla właścieli niż budowa zabudowy extensywnej - domy na 2000 metrowych działkach -bo wzmocni wartość działek pozostałych - z zabudową wielorodzinną, oraz zmniejszy opłatę za zmianę MPZP)

3. W szczegółach ważne są działania komunikacyjne. To co można według mnie zrobić to:
a. przetłumaczyć zapisy MPZP na normalne mapy (uwzględniającą również ursyków i mokotów) i uproszczną komunikację. Dużo lepiej przemawia gdy widać że znajduje się on w centrum wysoko zurbanizowanego obszaru i dostęp do niego daje bardzo wiele dla tych mieszkańców.
b. maksymalnie skomunikować dyskusje o parku i o tym że on może powstać: tutaj jak dla mnie działania są na 3 poziomach:
- lokalnym wspólnotowym: prawie każda inwestycja posiada swoją własną wewnętrzną grupę dyskusyjną, gdybyśmy na naszych grupach wewnętrznych przekazywali takie informacje mielibyśmy bardzo duży zasięg
- lokalne portale i grupy dyskusyjne wilanowa, ursynowa oraz bliskich sąsiadów z mokotowa - tak samo jak wyżej,
- prasa i portale warszawskie/media.

Do dotarcia jest 100 tysięcy mieszkańców Warszawy

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 06 paź 2017, 16:19

Zwykle mieszkańcy zabierają głos po radnych. Wczoraj przewodniczący zrobił wyjątek i pozwolił wypowiadać się mieszkańcom razem z radnymi.

Awatar użytkownika
Szatyn
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: Szatyn » 06 paź 2017, 12:59

J.Szubińska-Piszczek pisze:
06 paź 2017, 12:01
Szkoda, że Pan się nie ujawnił i nie wsparł sąsiadki.
Niestety mając dwójkę małych dzieci nie jestem w stanie zwykle zostać tak długo, musiałem więc wyjść zanim do głosu dopuszczeni zostali mieszkańcy...

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 06 paź 2017, 12:01

Szatyn pisze:
06 paź 2017, 10:38
Droga radna, chyba nie mówi Pani o mnie, bo jestem mężczyzną, a również byłem na wczorajszej komisji

Szkoda, że Pan się nie ujawnił i nie wsparł sąsiadki.

Awatar użytkownika
Szatyn
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: Szatyn » 06 paź 2017, 10:38

Droga radna, chyba nie mówi Pani o mnie, bo jestem mężczyzną, a również byłem na wczorajszej komisji i reprezentuję mieszkańców Miasteczka Wilanów. Skąd więc Pani teza, że była tam tylko jedna osoba? Jak zwykle przedstawia Pani wersję wydarzeń, która jest wygodna dla Pani. O tóż ja także, oraz moi wszyscy sąsiedzi, zdecydowanie popieramy nową wersję planu zagospodarowania Rej. ul. Rzodkiewki, po tym spotkaniu utwierdziłem się jedynie w przekonaniu, że obecni na tej sesji właściciele działek (bo tylko Ci czują się pokrzywdzeni) po prostu poczuli, że mogliby na innej wersji więcej zarobić. Bo obecny plan zagospodarowania pozwala im jedynie na zabudowę jednorodzinną ekstensywną (mowa o działkach na zachód od ul. Zdrowej), bez potrzebnej infrastruktury drogowej i tak te działki są mało wartościowe, a przy nowym planie dostaną odpowiednie odszkodowanie i w teorii nie wyjdą na tym ani trochę gorzej. Mówię w teorii, bo prawdą jest też to, że miasto zwykle nie posiada odpowiednich środków by wykupić ziemie pod usługi, czy tym bardziej pod obszary zielone...nie mniej jednak jeżeli tylko taki budżet zostałby zabezpieczony przez miasto, nowy plan dałby nam wszystkim, także właścicielom działek, wyłącznie pozytywy.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 05 paź 2017, 23:05

Na posiedzenie komisji przybyła jedna mieszkanka reprezentująca mieszkańców Miasteczka Wilanów, którzy podpisali petycję. Mieszkańców, którzy czują się krzywdzeni nowym planem ok. 30. Z Platformy Obywatelskiej nie było 3 radnych, jedna wyszła przed głosowaniem. Z PiS nie było 1 radnego.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 04 paź 2017, 20:29

paszczakR pisze:
04 paź 2017, 20:14
Korzystając z Pani aktywności w tym wątku, chciałbym przypomnieć o Parku Natolińskim.
Jak nie teraz to kiedy?

Zgadzam się z Panem. Ale nie jest to takie proste.

Awatar użytkownika
paszczakR
tubylec
tubylec
Kontaktowanie:

Post autor: paszczakR » 04 paź 2017, 20:14

Korzystając z Pani aktywności w tym wątku, chciałbym przypomnieć o Parku Natolińskim.
Śliczny, duży i blisko. Nie trzeba niczego upaństwawiać, komunalizować.
Wystarczy otworzyć bramki.
A większość obecnej Rady Fundacji CEN, która ma te tereny w arendzie (przy okazji to sprawa podobna do słynnych "reprywatyzacji"), to ludzie bliscy "dobrej zmiany" (Jacek Saryusz-Wolski, Ewa Osniecka-Tamecka, Paweł Samecki, Przemysław Żurawski vel Grajewski).
Jak nie teraz to kiedy?
Lubię pracować, a nawet palę się do roboty. Praca tak mnie urzeka, że mogę całymi godzinami siedzieć i patrzeć na nią.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 04 paź 2017, 8:06

J.Szubińska-Piszczek pisze:
01 paź 2017, 23:54
Tomku, a wiesz skąd są te cytaty:

Towarzyszące budownictwu mieszkaniowemu liczne zielone place, fontanny, kanały wodne, parki i ogrody sprawią, że Miasteczko Wilanów będzie jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Warszawie.

Centrum Miasteczka Wilanów zajmować będzie prawie 15 ha, z czego blisko połowę zajmą place i tereny zielone.

Imponująco planowana jest część rekreacyjno-sportowa. We wszystkich parkach i skwerach powstaną place zabaw dla dzieci, a także miejsca odpoczynku dla ludzi starszych. Część sportowo-rekreacyjna znajdzie się na obrzeżach Miasteczka Wilanów, na otwartych zielonych łąkach. Tam właśnie znajdą się m.in. kluby tenisowy i golfowy. Projektowany jest także klub jeździecki, w którym będzie możliwość aktywnego wypoczynku dla całych rodzin. W tej części powstanie również nowoczesne centrum fitness z krytymi basenami. Zimą plac wokół fontanny będzie służył jako lodowisko.

W latach 2003-2004 powinien być oddany do użytku Ratusz i Centrum Miasteczka Wilanów, a w nim m.in. place, ogrody, kanały, cześć handlowo-kulturalna, hotel, kino i teatr, szkoła podstawowa im. Willy Brandta i luksusowe rezydencje przy kanale Klimczaka.

W związku z brakiem odpowiedzi, odpowiadam ja: "Wilanów dawny i współczesny" autorstwa Wojciecha Fijałkowskiego i Jacka Krawczyka (2002 rok). Książkę wydano dzięki pomocy finansowej Urzędu Gminy Warszawa - Wilanów, Grupy ITI i Apteki Wilanowskiej. Z bibliografii wnioskuję, że informacje dotyczące Miasteczka Wilanów pochodzą z materiałów informacyjnych Prokom Investment. Nie podejrzewam, że firma wprowadziła celowo mieszkańców w błąd. Co stanęło zatem na przeszkodzie, że zielone place, parki i ogrody nie powstały? Raczej nie plany miejscowe, ponieważ zostały uchwalone ponad rok przed publikacją: Przedpole Pałacu Wilanowskiego - 11.01.2001 roku, a Wilanów Zachodni cz. 1 - 18.01.2001 roku. Klub tenisowy, golfowy i jeździecki miały być chyba prywatne, a nie publiczne?

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 04 paź 2017, 7:41

AliBaba pisze:
03 paź 2017, 21:39
Fajny jest ten plan

Bardzo lubię ten przymiotnik. Jest taki pojemny. Poza tym, jak coś jest fajne, to z tym się nie dyskutuje. Podobnie jest ze słowem "słabo". Fajny czyli jaki?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rekreacja i zieleń publiczna”