Rezerwat Skarpa Ursynowska zakaz wstępu

Parki, trawniki, skwery, drzewa, psie kupy... czyli wszystko z gatunku move-and-plant
pntb
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Re: Rezerwat Skarpa Ursynowska zakaz wstępu

Post autor: pntb » 28 cze 2016, 16:54

Mam nadzieję, że po tej odpowiedzi wreszcie uznają państwo ochronę przyrody za rzeczy wystarczająco ważną, by przestać walczyć o zniszczenie rezerwatu. Nie wszystko da się wyciąć i zadeptać, mimo koszmarnego przykładu idącego z góry.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek
radny (do 3 postów dziennie)

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 28 cze 2016, 13:55

J.Szubińska-Piszczek pisze:Zgodnie z obietnicą wystąpiliśmy z zapytaniem ws. udostępnienia Skarpy Ursynowskiej do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Odpowiedź:
Załączniki
RDOŚ_1.jpg
RDOŚ_2.jpg

Awatar użytkownika
molej
przybysz
przybysz
Kontaktowanie:

Post autor: molej » 06 cze 2016, 17:22

Dziękuję za zainteresowanie się sprawą.
Ja ostatnio wybrałem się na rowerze na tą ścieżkę wzdłuż skarpy i kiedy zobaczyłem ogrodzone ogrody Babilonu w wykonaniu SGGW, to moim przekleństwom nie było końca. Na dodatek po 10 minutach przedzierania się przez krzaki natrafiłem na zaporę przeciwczołgową przed Arbuzową. Och, jakich to ja wiązanek pod adresem tej wspaniałej uczelni nie wymyśliłem - byłyby ze dwa tomy.
Istotą terenów rekreacyjnych jest ich ciągłość. Inaczej tylko frustrują. Zastanawia mnie, dlaczego ktoś podjął decyzję o zamknięciu rezerwatu nawet nie myśląc o tym, że natychmiast dostanie takie pismo jak powyżej. To przecież dość oczywiste, że dla wielu mieszkańców to domyślny teren spacerowy i po jego zamknięciu będzie trzeba pisać, tłumaczyć itd. Zamiast tego: bach, kłódę, parkan i wara wam od ścieżki, bo niewolno. A potem? Zobaczymy co się stanie.
Wzdłuż Wisły na prawym brzegu zrobiono solidne ścieżki, które są ogrodzone 30 centymetrowym płotkiem. Jestem spokojny, że taki płotek na ścieżce na naszej skarpie ograniczyłby rozłażenie się spacerowiczów/biegaczy na okoliczne chaszcze do minimum. Na nielegalne ogniska są w okolicy fajniejsze miejsca, a ich legalne wyznaczenie zmniejszyłoby prawdopodobieństwo, że ktoś zapragnie rozpalać je w rezerwacie, gdzie komary jak wróble. Motocykle? OK, to problem, chociaż regularnie tam biegając nie spotkałem żadnego, ale bramka jak do metra przy wejściu od Arbuzowej raczej by wystarczyła. Z wózkiem dziecięcym byłoby niewygodnie, ale też by dało radę.
To nie jest teren prywatny. Grodzenie go, to wg mnie rozwiązanie prostackie. Czuję się potraktowany z pogardą i pobłażaniem, jak jakiś ciul.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 03 cze 2016, 13:17

J.Szubińska-Piszczek pisze:
J.Szubińska-Piszczek pisze:W poniedziałek mamy posiedzenie Komisji Środowiska ws. zanieczyszczenia Potoku Służewieckiego. Będą przedstawiciele Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Jeśli będzie możliwość, zapytam.
Nie było klimatu na pytania o Skarpę, ponieważ rozmawialiśmy tylko o wilanowskich "wodach". Jednak Klub Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar podjąć pewne działania w tym zakresie.
Zgodnie z obietnicą wystąpiliśmy z zapytaniem ws. udostępnienia Skarpy Ursynowskiej do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska:
Załączniki
pismo_RDOŚ.jpg

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis
Typ profilu: Prywatny

Post autor: YOGItheBEAR » 01 cze 2016, 15:39

J.Szubińska-Piszczek pisze:Ja uważam, że powinno się udostępnić Skarpę w taki sam sposób jak Morysin - po wyznaczonych ścieżkach. Co nam po walorach przyrodniczych tego miejsca, jeśli nie będziemy mogli z niego korzystać?
To zależy co rozumiemy przez korzyść. Jeśli dla ocalenia jakichś gatunków fauny i flory konieczne jest ograniczenie z prawa wstępu, to mamy korzyść przeciw korzyści... ;) Niemniej jednak zgadzam się, że jeśli to możliwe - miło by było przespacerować się w tak urokliwym miejscu.
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 01 cze 2016, 15:35

YOGItheBEAR pisze:Te schody, w ramach luźnego skojarzenia (zachowując oczywiście skalę), wywołały mi w pamięci barceloński Parc Guell.
Dziękuję za to zdjęcie - wróciły wspomnienia z podróży poślubnej :)
YOGItheBEAR pisze:Temat moim zdaniem jest interesujący, ale na pewno wymagający rozwagi, żeby nie zadeptać i nie zniszczyć walorów przyrodniczych tego miejsca.
Ja uważam, że powinno się udostępnić Skarpę w taki sam sposób jak Morysin - po wyznaczonych ścieżkach. Co nam po walorach przyrodniczych tego miejsca, jeśli nie będziemy mogli z niego korzystać?

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis

Post autor: YOGItheBEAR » 01 cze 2016, 15:05

Proponuję nie licytować się i nie przerzucać dla samego przerzucania. Prawdę powiedziawszy nie wiem, czy ten teren powinien być ogólnodostępny, czy nie. Skoro sam rektor uczelni, która sprawuje pieczę nad tym miejscem nie ma tam wstępu, to pewnie nie zamknął go na okoliczność organizacji prywatnych bonga-bonga, tylko jest ku temu uzasadnienie. Jeśli jest racjonalna przesłanka ochronna, to może rzeczywiście powinno zostać zamknięte. Jeśli jest opcja dopuszczenia tam ograniczonej liczby odwiedzających i podziwiania efektów remontu - warto podjąć wysiłek i pokazać coś, z czego możemy być dumni. Może też nie ma potrzeby ścisłej ochrony tej części rezerwatu i można sobie to miejsce wyobrazić docelowo jako parkowy deptak między Wilanowem i Ursynowem? Te schody, w ramach luźnego skojarzenia (zachowując oczywiście skalę), wywołały mi w pamięci barceloński Parc Guell.
Obrazek

Temat moim zdaniem jest interesujący, ale na pewno wymagający rozwagi, żeby nie zadeptać i nie zniszczyć walorów przyrodniczych tego miejsca.
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 31 maja 2016, 23:25

Floyd pisze:Świetnie, ale jeszcze lepiej byłoby, aby podjął działania i wówczas nas poinformował o ich wynikach.
Informacja o "zamiarze podjęcia pewnych działań w tym zakresie" nie wnosi nic do tematu.
Wolałby Pan, żebym napisała: Nie było klimatu na pytania o Skarpę, ponieważ rozmawialiśmy tylko o wilanowskich "wodach". Klub Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zajmować się tym tematem? Ewentualne udostępnienie Skarpy to nie jest sprawa na pstryknięcie palcami. Osoba, która przyczyniła się do udostępnienia Morysia była fachowcem i włożyła w to bardzo dużo energii.

rob
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: rob » 31 maja 2016, 8:34

Ja osobiście uważam że dobrze iż ograniczono wejście do rezerwatu ostatnio coraz częściej jeździli tam motorami krosowymi co już było samo w sobie bardzo niebezpieczne dla przypadkowych spacerowiczów.
Fakt powinna być 1 ścieżka edukacyjna ładnie opisana o dokładnym regulaminie kożystania z niej i to miało by sens robienie z tego parku jest niewłaściwym podejściem bo rozdeptano by wszystko co się rusza i oczywiście młodzież by paliła ogniska i grile a jak to wygląda można zobaczyć sobie w Powsinie masakra.
Pani Joanno 1 ścieżka edukacyjna z opisami przyrody tam występującej to w zupełności wystarczy.

Pimo
autochton
autochton

Post autor: Pimo » 31 maja 2016, 0:18

Bez przesady, firma od żarówek "O...m" od wielu już lat chwali się przed faktem, a ja czekam aż to w końcu zrobią ;)

Floyd
osadnik
osadnik

Post autor: Floyd » 30 maja 2016, 23:53

Świetnie, ale jeszcze lepiej byłoby, aby podjął działania i wówczas nas poinformował o ich wynikach.
Informacja o "zamiarze podjęcia pewnych działań w tym zakresie" nie wnosi nic do tematu.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 30 maja 2016, 21:39

J.Szubińska-Piszczek pisze:W poniedziałek mamy posiedzenie Komisji Środowiska ws. zanieczyszczenia Potoku Służewieckiego. Będą przedstawiciele Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Jeśli będzie możliwość, zapytam.
Nie było klimatu na pytania o Skarpę, ponieważ rozmawialiśmy tylko o wilanowskich "wodach". Jednak Klub Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar podjąć pewne działania w tym zakresie.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 27 maja 2016, 8:54

henryk pisze:2. Dla terenu przy parku Natolińskim bardzo dużą możliwość działania ma teraz PIS. Fundacja zarządzająca tym parkiem jestem ustanowiona przez Skarb Państwa - mam nadzieję więc że istnieje możliwość wpływania na nią w zakresie np: otwarcia parku dla mieszkańców.
Zrobię rozeznanie.

henryk
autochton
autochton
Kontaktowanie:

Post autor: henryk » 27 maja 2016, 7:40

1. Dla terenu przy Skarpie powinien być jak najszybciej utworzony taki plan ochrony aby można było bez problemu korzystać z tego terenu. Jestem bardzo sceptyczny do lokowania ścisłych rezerwatów w warunkach miasta
2. Dla terenu przy parku Natolińskim bardzo dużą możliwość działania ma teraz PIS. Fundacja zarządzająca tym parkiem jestem ustanowiona przez Skarb Państwa - mam nadzieję więc że istnieje możliwość wpływania na nią w zakresie np: otwarcia parku dla mieszkańców.

Pimo
autochton
autochton

Post autor: Pimo » 26 maja 2016, 18:22

A Gucin Gaju nikt nie chce odtworzyć. Niby Guział chciał, ale to było raczej pod publikę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rekreacja i zieleń publiczna”