Skwer Hlonda/AL. Rzeczypospoitej - przebudowa i jednoczesna wycinka drzew! :-((

Parki, trawniki, skwery, drzewa, psie kupy... czyli wszystko z gatunku move-and-plant
Jacek_Stach
przybysz
przybysz
Kontaktowanie:

Re: Skwer Hlonda/AL. Rzeczypospoitej - przebudowa i jednoczesna wycinka drzew! :-((

Post autor: Jacek_Stach » 24 maja 2016, 23:26

Czy mnie się wydaje, czy pani radna z PIS jako jedyna z radnych interesuje się aktywnie tym tematem (za co dzięki swoją drogą)? Czy radni PO nie mają żadnego zdania, wycinka tych drzew wydaje się Państwu uzasadniona? Chciałbym wiedzieć jako mieszkaniec. Zdaje się Zarząd Dzielnicy to Wasi partyjni koledzy, może należałoby porozmawiać z nimi w tej kwestii i skłonić do refleksji? :roll: Póki nie jest za późno.
Jak kiedyś mawiano: las płonie szybko, rośnie długo.

Jacenty
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Re: Skwer Hlonda/AL. Rzeczypospoitej - przebudowa i jednoczesna wycinka drzew! :-((

Post autor: Jacenty » 24 maja 2016, 20:41

J.Szubińska-Piszczek pisze:Nie udało mi się nadal ustalić, czy Marszałek wydał już zgodę na wycinkę tych drzew. Pracownik Wydziału Infrastruktury jest nieosiągalny.
Pani Joanno, proszę wybaczyć przekręcenie nazwiska - chochlik internetowy :-)

Chciałem dopytać o tego Marszałka - czy chodzi Pani o Marszalka Sejmiku? Czy to on wydaje decyzje zezwalająca na wycinkę, nie Dzielnica (jej zarząd jako taki)? Jeśli tak, rozumiem że decyzja jest w jego rękach - zechce Pani przybliżyć nam dane tej osoby, może uda się zaapelować do jej rozwagi?

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek
radny (do 3 postów dziennie)

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 24 maja 2016, 16:21

Keithy pisze:Pani Joanno - czy widzi Pani jakąś ścieżkę?
Osobisty kontakt z Zarządem. Np. dziś. O 17:00 rozpoczyna się Sesja Nadzwyczajna w budynku Rady.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 24 maja 2016, 16:18

Cuba pisze:Czy mogę prosić o ustalenie:
-kto będzie odpowiedzialny za te nasadzenia?
Wydział Infrastruktury. Przedstawiciel Wydziału Środowiska będzie uczestniczyć w odbiorze.
Cuba pisze:-gdzie zostaną wykonane te nasadzenia?
Wg projektu po północnej stronie Hlonda czyli na skwerze z fontanną.
Cuba pisze:-do kiedy zostaną wykonane?
Dwa tygodnie temu burmistrz na Sesji powiedział, że został wybrany wykonawca i wkrótce rozpocznie prace.

Nie udało mi się nadal ustalić, czy Marszałek wydał już zgodę na wycinkę tych drzew. Pracownik Wydziału Infrastruktury jest nieosiągalny.

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 24 maja 2016, 15:40

Jacenty pisze:Tłumaczenia urzędnika zacytowane przez radną Szczubińską - Piszczek
》moderacyjne znaczące chrząknięcie połączone z subtelnym nożyczkowaniem (przyp. YtB)《 Moje rodowe nazwisko brzmi: Szubińska. Mój ród pochodzi z Szubina w Wielkopolsce, a nie Szczubina.

Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
ursus adminos terribilis
ursus adminos terribilis
Typ profilu: Prywatny

Post autor: YOGItheBEAR » 24 maja 2016, 13:20

Jeśli stare drzewa rzeczywiście stanowią zagrożenie z perspektywie kilku lat (?), to zostawmy je dziś i monitorujmy ich stan. Kiedy posadzone platany podrosną i zaczną budować klimat tego miejsca, wówczas stare i niebezpieczne drzewa będzie można usunąć i zastąpić kolejnymi świeżymi nasadzeniami. Równanie dziś wszystkiego z ziemią tylko po to, żeby się za 10 lat nie wywróciło, to... :evil: hmmm... nieporozumienie...
Nie mów 'inni tak robią', ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. Demostenes
Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości często skarżą się, że inni traktują ich "z góry".

Jacenty
osadnik
osadnik
Kontaktowanie:

Post autor: Jacenty » 24 maja 2016, 13:13

Podpisuję się pod poniższymi postami, przykładami.
To paranoja podejmować takie niefortunne, pochopne decyzje za publiczne pieniądze, w "publicznie dobrym" interesie.
Tłumaczenia urzędnika zacytowane przez radną Szczubińską - Piszczek są żenujące, odniósłbym się do tego co jest tu drugiego sortu...ale musiałbym być niemiły i niegrzeczny ;-(

Podążając za Miasteczko Przyjazne, przyłączam się do apelu: dzwońmy proszę do burmistrza Buczyńskiego (22 44 35 003) i wyraźmy swoje zdanie na ten temat via phone.

AliBaba
osadnik
osadnik

Post autor: AliBaba » 23 maja 2016, 22:23

Szkoda takich dużych drzew, szczególnie tej gruszy. Wiadomo jak to jest młodymi drzewkami - mają po przesadzeniu bardzo krótkie korzenie i szybko usychają. Wiele lat trzeba będzie, żeby wyrosły na takie duże jak te na zdjęciu.

Moim zdaniem najlepiej by było dosadzić nowe drzewa, a gdy one urosną - za 10 lat, przy okazji remontu, wyciąć ew. te stare.

Keithy
bywalec
bywalec
Kontaktowanie:

Post autor: Keithy » 23 maja 2016, 21:52

A propos deklaracji urzędu w sprawie nowych nasadzeń "drzewek" o średnicy 10cm - dwa zdjęcia placu Nowy Targ we Wrocławiu, który jakiś czas temu sfotografowałem, a który niedawno był przebudowywany.

Po jednej stronie pozostawione stare, dorodne drzewa. Po drugiej stronie "nowe nasadzenia", tu w donicach.
13227413_900255543417686_3605660591749245773_o.jpg
13237721_900255723417668_5548354949598005712_n.jpg
Efekt wizualny, funkcjonalny, klimat -> każdy chyba widzi, może warto by odpowiedzialni urzędnicy też sobie pooglądali.
Jeśli brakuje im wyobraźni, nie wiedzą jak coś powinno wyglądać - najlepiej czerpać wzorce z innych i uczyć się na błędach innych, nie własnych. Nowe nasadzenia mogą być uzupełnieniem, nigdy nie zastąpią jednak czegoś co jest dojrzałe, co dojrzewało przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Aż trudno uwierzyć, że ktoś tego może nie kumać :-(

Keithy
bywalec
bywalec
Kontaktowanie:

Post autor: Keithy » 23 maja 2016, 21:38

J.Szubińska-Piszczek pisze:
Cuba pisze:Czy wiceburmistrz Buczyński zorientował się już? Czy to już czas żeby się przykuwać do tych drzew?
Właśnie zapytałam (mailowo).
W związku z brakiem odpowiedzi na maila, wybrałam się do Urzędu. Nie udało mi się ustalić, czy jest już zgoda (Marszałka) na wycięcie tych drzew, ponieważ pracownik Wydziału Inwestycji, który zajmuje się tym projektem jest dziś na szkoleniu. Natomiast udało mi się dowiedzieć od naczelnik Wydziału Środowiska, że w zamian za te dwa drzewa planowane są nasadzenia nowych drzew: pięć platanów o obwodzie pnia 35-40 cm. Pani naczelnik potwierdziła to, co było już tu pisane - topole z powodu kruchości są wycinane ze względów bezpieczeństwa. Gruszka traktowana jest jako drzewo, przepraszam za określenie, gorszego sortu.
No żesz kur... mać, bo inaczej nie da się tego skomentować!!! :evil:
Epitet oczywiście nie pod adresem Pani Joanny, a osób odpowiedzialnych za takie decyzje - ręce opadają z głupoty, lekkomyślności urzędników dzielnicy.
- drzewka o obwodzie pnia 35cm mają średnicę 10cm. To nie są drzewka, to sadzonki! Drzewami takimi jak te wycinane lekką ręką (bo komuś do projektu nie pasują) będą może za 10 lat. O ile przetrwają, w co nie wierzę widząc inne sadzonki posadzone przez dzielnicę na przestrzeni ostatnich lat.
- wg. projektu (jeśli nadal się go trzymamy) nowe drzewka będą dosadzone po północnej stronie Hlonda (czyli na skwerze z fontanną), przy świątyni nie ma w planie żadnych drzew. Czyli będzie tam pusty, denny chodnik.
- jaka ta topola jest krucha to wystarczy się przyjrzeć! To najbardziej okazałe drzewo w tej części MW. Wiedza dendrologiczna pani "naczelnik" (cudzysłów nieprzypadkowy) w tej mierze poraża :-( Zresztą to kolejna, po parku linearnym i nadzorze tamtejszych jesiennych nasadzeń (efekt widzimy wszyscy), wątpliwa diagnoza.
- podwójna grusza to gorszego sortu mogłaby być ewentualnie wsród Puszczy Białowieskiej. Tu - na betonowej pustyni, na której dzielnica nie posadziła jeszcze ŻADNEGO DUŻEGO DRZEWA (bo sadzonki można powinąć milczeniem), 9 metrowa grusza jest skarbem. Więc niech ten kto dokonał takiej oceny zastanowi się co plecie!

Czy jest jakiś organ nadzoru nad decyzją takiego urzędnika? W mojej ocenie (a pewnie nie jestem jedyny) bezsensowną i szkodliwą decyzją? Można to gdzieś zaskarżyć, zgłosić - do wojewody, sejmiku, ministerstwa środowiska, etc? Tak by uratować te drzewa przed zupełnie niepotrzebną, bezsensowną śmiercią??
Pani Joanno - czy widzi Pani jakąś ścieżkę?

Floyd
osadnik
osadnik

Post autor: Floyd » 23 maja 2016, 20:10

Również dziękuję. Szkoda, że pozostali radni nie interesują się tym tematem (a może się mylę?)

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 23 maja 2016, 14:52

Wysyłam Pana zapytania do pani naczelnik.

Awatar użytkownika
Cuba
przybysz
przybysz
Kontaktowanie:

Post autor: Cuba » 23 maja 2016, 14:45

J.Szubińska-Piszczek pisze:w zamian za te dwa drzewa planowane są nasadzenia nowych drzew: pięć platanów o obwodzie pnia 35-40 cm.
Dziękuję. Czy mogę prosić o ustalenie:
-kto będzie odpowiedzialny za te nasadzenia?
-gdzie zostaną wykonane te nasadzenia?
-do kiedy zostaną wykonane?

Awatar użytkownika
J.Szubińska-Piszczek

Post autor: J.Szubińska-Piszczek » 23 maja 2016, 14:39

Cuba pisze:Czy wiceburmistrz Buczyński zorientował się już? Czy to już czas żeby się przykuwać do tych drzew?
Właśnie zapytałam (mailowo).
W związku z brakiem odpowiedzi na maila, wybrałam się do Urzędu. Nie udało mi się ustalić, czy jest już zgoda (Marszałka) na wycięcie tych drzew, ponieważ pracownik Wydziału Inwestycji, który zajmuje się tym projektem jest dziś na szkoleniu. Natomiast udało mi się dowiedzieć od naczelnik Wydziału Środowiska, że w zamian za te dwa drzewa planowane są nasadzenia nowych drzew: pięć platanów o obwodzie pnia 35-40 cm. Pani naczelnik potwierdziła to, co było już tu pisane - topole z powodu kruchości są wycinane ze względów bezpieczeństwa. Gruszka traktowana jest jako drzewo, przepraszam za określenie, gorszego sortu.

Awatar użytkownika
Cuba
przybysz
przybysz
Kontaktowanie:

Post autor: Cuba » 23 maja 2016, 10:08

Dla potomnych, panorama z drzewami. Mam nadzieję, że za tydzień nie będę wstawiał zdjęcia bez drzew
Obrazek
Większa rozdzielczość: http://i.imgur.com/4iAv7Gg.jpg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rekreacja i zieleń publiczna”